Split pobijedio tricom s deset metara u Ukićevom povratničkom debiju! Kakva drama i odluka sa sirenom

Lopta je putovala čitavu vječnost, a kada je prošla kroz mrežicu uslijedilo je veliko slavlje
Piše: Davor BurazinObjavljeno: 09. siječanj 2021. 21:04

SPLIT – BUDUĆNOST 78:77 (21:14, 19:26, 21:19, 17:18)

SPLIT – Dvorana KK Split. Bez gledatelja. Suci: Miloš Koljenšić (Crna Gora), Josip Radojković (Hrvatska), Dragan Porobić (BiH).

SPLIT: Perković 5, Perasović, Kedžo 4, Ukić 20p, 5s, 3a, 4il, Marčinković 6p, 7s, 5a, Šarić, Bajo 4p, 4s, Čampara 8p, 3s, 4a, Vranković 5p, 3s, 3b, Marić 8p, 4s, 5il, Mesiček 18. Trener: Ivica Skelin.

BUDUĆNOST: Cobbs 19p, 3s, Ivanović 9p, 4a, 3ul, Ejim 13p, 4s, 3il, Šehović 6, D. Nikolić 3il, Apić 8p, 3s, Mitrović 13, Della Valle 6, Z. Nikolić 1p, 3s, Popović 2. Trener: Vladimir Todorović.

Kakva luda utakmica, zapravo, završnica iz snova za Split na povratku Roka Lenija Ukića u dres matičnog kluba. Doslovno u posljednjoj sekundi, kad je sve izgledalo izgubljeno, Sani Čampara je s deset metara zabio tricu za pobjedu – 78:77. Nevjerojatno, lopta kao da je putovala cijelu vječnost, svi su u dvorani stali i gledali, a kad je lopta proparala mrežicu, oni u žutim dresovima su počeli ludovati, dok su gosti popadali po podu, ne vjerujući da su doživjeli drugi poraz u prvenstvu.

Splitu je na 75:77 nakon time-outa ostalo 13 sekundi, Mesičekov pokušaj za tri nije ni došao do obruča, ali Marić i Marčinković su iščupali lopti i vratili je Ukiću. On je bio zatvoren, vrijeme je nestajalo i onda je vidio Čamparu, pored aut linije, deset metara udaljen. Koš!!!

S Rokom Lenijem Ukićem u startnoj petorci krenuo je Ivica Skelin, a samo pedesetak sekundi je igraču u žutom dresu s brojem deset trebalo da bi ubacio prve povratničke koševe (za 4:0) nakon 5705 dana provedena izvan matičnog kluba. Ubrzo je Ukić morao s parketa zbog dvije osobne pogreške na Cobbsu, no kad se vratio u drugoj četvrtini pogodio je i dvije trice, te imao jedno teško polaganje, a Splita je time održavao u stalnom vodstvu (40:34 u 18. minuti). Nije ga omeo treći faul čim se vratio, poručio je Skelinu da ga ostavi u igri i to se isplatilo. Ukić je prvo poluvrijeme okončao s 12 koševa, a Budućnost je uspjela izjednačiti na 40:40 Popovićevim ubačajom sa sirenom. Šteta takvog raspleta u prvih 20 minuta, jer su Žuti izgradili i 27:16 u 12. minuti nakon što je Mesiček pogodio sva tri slobodna bacanja. Izgledalo je to jako dobro, pogotovo što Skelin nije mogao računati na najboljeg igrača i petog strijelca lige (16,3 poena) Marka Lukovića. Ono što je Skelinu moglo navući osmijeh na lice jest obrana, zatvaranje reketa, jer kronična boljka je nestala. Budućnost, naime, nije imala niti jedan skok u napadu, pa se Split pokrio za lošu realizaciju (40 posto).

Sani Čampara

U nastavku je domaćin održavao prednost, ne više od pet poena. Konačno, u 32. minuti Budućnost je povela (64:65), pa je nakon trice Ivanovića bilo i 66:72 na pet minuta do kraja. I tu se Split odbio predati, Skelin jer hrabrio igrače nakon pogrešaka i dogodila se trica Ukića za 75:75. Apić je potom stavio otpadak za 75:77 i sljedeća četiri napada se nije dogodilo ništa ni na jednoj strani. Do opisane trice, šutnute iz očaja, Sanija Čampare.

23. travanj 2024 21:00