VLADIMIR DUGANDZIC/CROPIX Cropix
ABA LIGA

Split upisao možda i najvažniju pobjedu sezone, Mavra i društvo srušili izravnog konkurenta za ostanak u ligi

Žuti su u utakmicu ušli bez Ukića, koji je ostao na tribinama odmarati i ne riskirati ozljedu
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 11. prosinac 2022. 19:33

Split - Mega 79:75 (25:19, 26:20, 15:14, 13:22)

SPLIT - Dvorana KK Split. Gledatelja 800. Suci: Pukl, Savović i Karović.

SPLIT: Sullivan 19p, 7s, 4ul, Gizdavčić, Kalajžić 5s, 3a, Runjić 9p, 4a, Shorter 20p, 11s, 5a, 3il, Jukić, Perkušić, Dubravčić, Nelson 13p, 7s, 4a, Mavra 16p, 4a, 3il, Klepo, Šarić.

MEGA: Branković 10p, 10s, 3b, Rudan 7p, 4s, 3a, Uskoković 2, Kobzicji, Cazalon 9p, 4a, Đurišić 14p, 3s, 3ul, 3il, Cerovina 9p, 5s, Rorie 18p, 4s, Grbović, Milosavljević 6p, 3a, 4il, Mušikić, Stefanović.

Split je došao do možda i najvažnije pobjede sezone jer domaći poraz od Studetskog centra povezan s ispadanjem iz Kupa Krešimir Ćosić od Cibone unio je nemir u svlačionicu. A kako je Mega izravni konkurent za ostanak u ABA ligi, nedjeljna pobjeda veliki je zalog u nastavku sezone...

Žuti su u utakmicu ušli bez povratnika Roka Ukića, koji je nakon prošlotjedne dvije utakmice, proputovanja preko Bara do Zagreba, ostao na tribinama odmarati, odnosno ne riskirati ozljedu bolnog lista. Međutim, izostanak kapetana nije izgledao dramatično jer od starta su raspoloženi bili Mavra i Shorter koje su pak odmarali Kalajžić i Gizdavčić pa je tu trener Srđan Subotić imao punu rotaciju. Odmah na startu su domaći preko Sullivana uspostavili kontrolu rezultata (6:2), Runjićeva dobra tranzicija donijela je prvu osjetniju prednost (13:5) već sredinom prve četvrtine, dok je Megi trebalo više od pet minuta da stabilizira svoju igru.

Kad se to dogodilo, Rorie je povukao goste iz Beograda do 15:13 prije "američke serije" Žutih u kojoj su između dva Shorterova ubačaja za dva trice, pogađali Nelson i Sullivan za prednost od šest razlike na kraju prve četvrtine, dok je prvi Subotićev čovjek otvorio drugu šutom za 27:19. I tu je Split prvi put propustio slomiti Megu, točnije Cerovina i Cazalon kreirali su seriju 9-2 za brzi povratak u utakmicu.

Da Split na odmor ode s prednošću pobrinuo se pak Dominik Mavra, čije su vezane trice donijele 44:35 u 17. minuti, malo kasnije je Shorter pogodio još jednu svoju za 49:37 i sigurnu dvoznamenkastu prednost poslije privih 20 minuta košarke na Gripama.

U trećoj se četvrtini iz rezultatske perspektive nije promijenilo puno toga, Mega je tek u jednom trenutku (54:49, 24. minuta) zaprijetila mogućim preokretom koji je osujećen serijom 11-2 (Shorter pet poena) za najvećih 65:51.

Međutim, ova utakmica je i dalje bila "živa" jer su klinci Marka Baraća obilato koristili svaki Shorterov izlazak na klupu. Pritom se ozlijedio Runjić pa je "puna rotacija" učas postala upitna, vremena na semaforu je bilo još puno, snage sve manje, dok je na sedam minuta prije kraja prednost svedena na samo plus pet (66:61). Obostrana napadačka sterilnost, uz nesigurnost gostiju s linije slobodnih bacanja, odgodila je još jedan "breka do isteka 35. minute kad je Danko Branković pogodio za 69:68.

Srećom po domaćina koji je opet darivao protivnika u svojoj dvorani, Mega nema iskustvo kakvo je demonstrirao Studentski centar prilikom preokreta iz 19 poena zaostatka, pa su bodovi ostali na Gripama.

20. travanj 2024 13:28