Splitu pripao dalmatinski derbi: Zadar pao na Gripama, već treći put zaredom ove sezone

Bila je ovo zanimljiva utakmica koja je mogla otići na obje strane
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 03. veljača 2023. 20:21

Split - Zadar 89:85 (17:27, 19:24, 28:18, 25:16)

SPLIT - Dvorana KK Split. Gledatelja 1800. Suci: Hadžić, Peić i Terlević.

SPLIT: Sullivan 16p, 10s, Gizdavčić, Kalajžić 5, Tišma, Runjić 19, Ukić, Shorter 17p, 9s, 5a, 3ul, 5il, Jukić 7p, 8s, Perkušić, Nelson 23p, 3s, Mavra 2p, 6s, 12a, Šarić.

ZADAR: Davis 3s, Jordano 16p, 3a, Klarica, Sikirić, Žganec 13p, 5s, 3a, 4il, Čampara, Njegovan, Lakić 3, Drežnjak 13, Božić 23p, 10s, 9a, 4il, Ramljak 13p, 5s, Šantelj 4.

Split je došao do nove pobjede u ABA ligi, sedme ove sezone, nakon što je na Gripama pao Zadar, već treći put zaredom ove sezone, makar je momčad Danijela Jusupa krenula u dalmatinske okršaje pobjedom baš na Gripama početkom sezone u HT Premijer ligi...

Vrlo lijepe kulise dočekale su igrače obiju momčadi u dalmatinskom derbiju, nove stolice na tribinama sređene dvorane na Gripama većinom su se popunile, svoj sektor tradicionalno su zauzeli i Zadrani, te je sve bilo spremno za jednu lijepu košarkašku predstavu. Međutim, na parketu je nakon uvodnih 4:0 i nešto kasnije 11:8 za Split, krenula serija Zadra od 11-0 s kojom je momčad Danijela Jusupa napravila prvi “break”. Dvije trice Darija Drežnjaka i jedna Antonija Jordana usmjerile su ovu utakmicu na stranu gostiju...

I cijelo prvo poluvrijeme izgledalo kao da će ovo biti jednosmjerna ulica jer Splićani nisu nalazili rješenja u obrani, dok je s druge strane briljirao Luka Božić koji se uglavnom “rugao” sa svojim čuvarima. Tako su gosti na ulazu u 14. minutu tricom Arijana Lakića stigli do velikih +15, što će u konačnici održati sve do odmora.

U dvoznamenkastom plusu držali su se Zadrani i do sredine treće četvrtine, točnije približavanje Žutih na 48:55 brzo su vezanim tricama poništili Jordano i Karlo Žganec, da bi odna krenula prva prava domaća serija. Počelo je s 8-0, uz šest uzastopnih poena Lovre Runjića, da bi se proteglo zapravo sve do 34. minute i izjednačenja 69:69, koje je donio Josip Jukić, neočekivani splitski junak u ovoj utakmici. Uostalom, zadarski trener Danijel Jusup je na startu drugog poluvremena za vrijeme timeouta urlao na svoje igrače: “ovaj Jukić nas ubija!”.

Do prvog vodstva nakon već spomenutog na startu utakmice, Split je došao serijom 7-0 nakon što je Jukić zaradio tehničku pogrešku jer se prekrižio, dok je Božić pogodio tricu za 73:69. Odgovorio je tricom Spencer Nelson i ubačajem Runjić, nadovezao se Lewis Sullivan i pet minuta prije kraja bilo je 76:69 za Split.

Iako Zadar do kraja nijednom nije poveo, već samo u dva navrata došao do izjednačenja - 78:78 i 80:80 - bila je ovo utakmica koja je mogla otići na obje strane. I vrlo zanimljiva s obzirom da je Sullivan 39 sekundi prije kraja pogodio tricu za 85:80, poništio je to Jordano, da bi mirniju završnicu domaćima osigurao Nelson s dva pogođena slobodna bacanja.

ABA LIGA, POREDAK: Crvena zvezda 15-1, Partizan 15-2, Cedevita Olimpija 12-4, FMP 12-5, Budućnost 11-6, Zadar 9-9, Studentski centar 8-9, Mega 7-10, Split 7-11, Cibona 6-11, Igokea, Mornar 5-11, Borac 4-13, MZT Skoplje 2-15.

07. svibanj 2024 16:25