Darko Bajo je odigrao odličnu utakmicu
 VLADIMIR DUGANDZIC/CROPIX
ABA LIGA

Žestok otpor Splita u Podgorici, favorizirana domaća momčad do pobjede stigla tek u samoj završnici

Splićanima je za senzaciju nedostajao bolji šut izvana, nešto na tragu onoga protiv Gorice
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 10. listopad 2021. 19:10

Budućnost - Split 75:66 (23:18, 21:20, 16:20, 15:8)

PODGORICA - SC Morača. Gledatelja 100. Suci: Nikolić, Petek i Javor.

BUDUĆNOST: Cobbs 12p, 4s, 3a, 3ul, Atić 2p, 5s, 3a, Šehović, Micov 3p, 3a, Barović, Seeley 5, Nikolić 8p, 4s, Jagodić Kuridža 18p, 8s, 4a, Drobnjak 4, Wiley 7, Popović 6, Reed 10p, 5s.

SPLIT: Perković 3p, 3s, Perasović, Kedžo, Runjić 8, Žganec 6p, 4s, Vuko 9, Čampara 2p, 3il, Šiško, Bajo 20p, 9s, McLean 6p, 4s, Barič 12p, 5s, 3il.

------------------------------------------------

Nakon pobjede protiv Gorice, a prije gostovanja u Zadru, trener Splita Srđan Subotić je, uz ozlijeđenog Shawna Jonesa, u Podgoricu došao i bez Roka Ukića koji još nije spreman za igranje utakmica svaka dva dana, ali Žuti su i u takvom sastavu pružili sjajan otpor Budućnosti, momčadi koja se smatra jednim od favorita i za osvajanje ABA lige.

Već je otvaranje dalo naslutiti kako ćemo - mimo svih očekivanja - u nedjelju gledati jednu neizvjesnu utakmicu, s obzirom da su Tonko Vuko i Darko Bajo donijeli Splićanima uvodnih 11:8, rane trice su pogodili Lovre Runjić i Nejc Barič, pa je nakon šest minuta rezultat bio 16:12. Međutim, Budućnost serijom 11-2 preuzima kontrolu rezultata, a iako Split do kraja neće niti izjednačiti, ta kontrola se ipak može uzeti tek uvjetno. Naime, nakon što je Marko Jagodić Kuridža odveo domaćina na 44:35, da bi rano u drugom dijelu prednost prvi put ušla u dvoznamenkastu domenu (50:40), Žuti nisu "položili oružje".

Subotićeva zona stvarala je velike probleme Budućnosti, dok je Žute u završnici treće četvrtine povukao Nejc Barič, čije vezane trice približavaju njegovu momčad na 60:58. Razigran je bio i Darko Bajo, koji je u 3. kolu ABA lige odigrao vjerojatno najbolju utakmicu od dolaska u Split prije dvije godine, mladi centar stvarao je silne probleme suparnicima, uzimao skokove u napadu i spremao promašaje svojih suigrača, kojima je za senzaciju nedostajao bolji šut izvana, nešto na tragu onoga što su pokazali protiv Gorice kad su pogodili 16 trica iz 25 pokušaja.

U ovoj utakmici je Splt bio na tek 8-25 "iza luka", s tim da je Barič gađao 4-6, a Runjić 2-2. Ostali su dakle gađali 2-17. I zato Žuti u ovoj utakmici nisu nagrađeni za borbenost i čvrstinu koju su pokazali u obrani. U konačnici su im pak presudili napadački skokovi Kuridže i Zorana Nikolića u završnici utakmice, kao i neopreznost Trea McLeana, koji je nepotrebnim prekršajima - pritom su jedan ili dva bila vrlo sumnjiva - poklanjao Budućnosti slobodna bacanja. I to je omogućilo Budućnosti da mirnije zatvori utakmicu, napravi 13-6 u posljednjih šest minuta nakon što je Bajo položio za 62:60...