NIJEMCI POBIJEDILI

Crna Gora držala Amerikance na konopcima sve do same završnice, SAD prvi put pokazao ranjivost

Uzbudljivo je u utakmicama drugog kruga Svjetskog prvenstva u košarci
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 01. rujan 2023. 12:44

Zonska obrana, dobra partija Nikole Vučevića i loš ulazak u utakmicu američkih zvijezda. Te tri komponente zamalo su koštale pobjede najvećih favorita Svjetskog prvenstva protiv Crne Gore (85:73). Naši susjedi su se odlično držali tijekom cijele utakmice, ali na kraju nisu imali snage za potpuno iznenađenje i veliku pobjedu protiv SAD-a. No, pokazali su svim ostalim reprezentacija na Mundobasketu kako se itekako može igrati protiv Amerikanaca.

Vučević je od početka dobro ušao u utakmicu i odlično se snalazio protiv svojih kolega iz NBA lige, a Amerikanci se nisu snašli na zonsku obranu koju je postavio Boško Radović, a koja ih redovno muči na velikim natjecanjima. Crna Gora je držala vodstvo većim dijelom prve četvrtine, a i kada ga je ispustila nije dozvolila protivnicima da se razmaše i ode na veliku prednost. To Amerikanci nisu ni mogli kada su im najbolji igrači bili potpuno izvan utakmice. Primjerice, Anthony Edwards u prvom poluvremenu nije ubacio niti jedan poen.

Crna Gora je na poluvremenu imala jedan poena prednosti, a iako su Amerikanci brzo poveli u trećoj četvrtini, Crnogorci su bili u utakmici sve do tri minute prije kraja. Još tada je bilo 72:68 za Amerikance, a Austin Reaves je tricom smirio protivnike. Tu se utakmica prelomila, Crnogorci nisu mogli organizirati dobre napade pa je konačni rezultat na kraju bio 85:73.

Anthony Edwards je na kraju bio najefikasniji igrač SAD-a sa 17 poena uz 3 skoka. Dvoznamenkasti su bili i Austin Reaves (12p), Jaren Jackson (11p), Mikal Bridges (10p) i Tyrese Haliburton (1op, 6s). Kod Crne Gore najbolji su bili Nikola Vučević (18p, 16s) i Kendrick Perry (14p, 6a).

Njemačka je nastavila s odličnim igrama i upisala četvrtu pobjedu na Mundobasketu, ovaj put protiv Gruzije. Nijemci i dalje igraju bez svojeg ponajboljeg igrača, ozlijeđenog Franza Wagnera, ali i bez njega su uspjeli slomiti Gruzijce koji su se u utakmici do poluvremena, a nakon toga su se raspali te je konačni rezultat bio 100:73.

Njemački izbornik Gordie Herbert je ravnomjerno rasporedio minutažu svojim igračima pa su se tako rasporedili i poeni - Njemačka je imala čak šest igrača s dvoznamenkastim učinkom. Bili su to Maodo Lo (18p, 5a), Dennis Schröder (16p, 7a), Moritz Wagner (14p, 6s, 5a), Andreas Obst (12p, 4s), Daniel Theis (11p, 4s, 3a) i Johannes Thiemann (11p, 5s). Kod Gruzije su tri igrača bila dvoznamenkasta - Alexander Mamukelashvili (19p, 4s), Goga Bitadze (15p, 6s) i Tornike Shengelia (12p).