Shai Gilgeous-Alexander

FIBA
IMA LI TKO JAČI?

Gubili 10 razlike, a na kraju razbili jakog protivnika, njihov playmaker potvrdio da je kandidat za MVP-a

Reprezentacija Kanade nastavlja s uvjerljivim partijama na Svjetskom prvenstvu
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 29. kolovoz 2023. 17:24

Dvije posljednje utakmice današnjeg programa na Svjetskom prvenstvu bile su one između momčadi koje su već osigurale prolazak u drugi krug, ali su im današnje međusobne utakmice bile važne u borbi za plasman u četvrtfinale.

Tako je veliki korak prema plasmanu među osam najboljih svjetskih reprezentacija napravila Litva koja je deklasirala Crnu Goru s 20 poena razlike (91:71). Crnogorci su se dobro držali u prvoj četvrtini, ali nakon toga više nisu imali snage pa su Litavci relativno mirno došli do treće pobjede na Mundobasketu.

Sjajan je bio Rokas Jokabaitas s 19 poena, 6 asistencija i 5 skokova, a dobre partije za Litvu su odigrali i Mindaugas Kuzminskas (15p, 3s) te Jonas Valančiunas (11p, 8s). Kod Crne Gore najbolji Nikola Vučević (19p, 4s), a dvoznamenkasti su bili i Kendrick Perry (13p, 3s) i Marko Simonović (13p, 6s).

S obzirom na to kako je Kanada izgledala u prve dvije utakmice, mislilo se kako će oni lako doći do pobjede protiv Latvije. No, Latvijci su od početka utakmice držali visoki ritam u napadu s dosta trica te uz veliki angažman u obrani došli do dvoznamenkaste prednosti već u prvoj četvrtini. Održavali su tu prednost i do sredine drugog dijela, ali Kanada je malo pomalo smanjivala zaostatak da bi RJ Barrett u zadnjoj sekundi prvog poluvremena polaganjem doveo Kanadu u vodstvo (43:42).

To vodstvo kao da je donijelo dodatnu injekciju Kanađanima. Treću četvrtinu su otvorili s novim košem Barretta nakon koje je uslijedila trica Shai Gilgeous-Alexandra, a uskoro još jedna Barretta te zakucavanje Gilgeous-Alexandra. Odjednom je Kanada imala 53:44 pa je Latvija nakon samo 89 sekundi u trećem dijelu utakmice morala uzeti time-out. Dugo je stajao taj rezultat na semaforu da bi se Latvija vratila na tri poena minusa (52:55). Onda je stvar u svoje ruke uzeo Gilgeous-Alexander i postigao nekoliko koševa zaredom. Došla je Kanada u zadnjoj minuti trećeg dijela utakmice na dvoznamenkastu prednost i to je bilo - to. U posljednjoj četvrtini prednost se samo povećavala pa je sredinom posljednje dionice bilo +20. Na kraju je sve završilo s 26 poena razlike.

Shai Gilgeous-Alexander je još jednom pokazao zbog čega je jedan od kandidata za MVP-a prvenstva. Playmaker Oklahoma City Thundera je utakmicu završio s 27 poena te po 6 skokova i asistencija, a zanimljivo je da je za dva poena imao šut 8/10. Odličnu partiju je odigrao i RJ Barrett koji je postigao 22 poena te imao 5 skokova, a dobri su bili i Kelly Olynyk (15p, 6s, 4a) te Nickeil Alexander-Walker (14p, 5s). Kod Latvije najbolji Andrejs Gražulis (16p), Rodions Kurucs (14p, 10s, 4a) i Arturs Žagars (11p, 4a).