ADEK BERRY Afp
‘UBILA‘ IH OBRANA

Kakav kraj drugog kruga Mundobasketa! Branitelji naslova ispali u utakmici koja je odlučena u zadnjoj minuti

Kanađani su na krilima Shaija Gilgeousa-Alexandera prošli u četvrtfinale
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 03. rujan 2023. 17:40

Pravu poslasticu smo gledali za kraj ludog posljednjeg dana drugog kruga Svjetskog prvenstva. I prije početka utakmice između Španjolske i Kanade očekivali smo neizvjestan dvoboj, a to smo i dobili. U ludoj i neizvjesnoj utakmici Kanada je pobijedila s 88:85.

Španjolska je bolje otvorila utakmicu i na krilima Willyja Hernangomeza imala 10 poena prednosti na poluvremenu. Kanada je pokušavala sustići taj rezultat, znala se približiti na mali zaostatak, ali Španjolci su uvijek znali naći način da povećaju vodstvo. Primjerice, u trećoj četvrtini je Santiago Aldama povezao 8 poena u situaciji kada je Kanada došla na ‘minus 2‘ te sve vratio na dvoznamenkastu prednost.

No, to nije obeshrabrilo Kanađane. Sjajnom igrom u obrani nisu dozvoljavali Španjolcima da dođu do bilo kakvih poena i da su uspjeli pogađati otvorene šuteve kojih su imali napretek, riješili bi utakmicu i ranije. No, i ovako su došli do egala u samoj završnici - Brooks je 78 sekundi prije kraja postigao tricu za 80:80. U sljedećem napadu Kanada je opet odigrala dobro u obrani i natjerala Španjolce na izgubljenu loptu točno minutu do isteka utakmice. Shai je uzeo stvar u svoje ruke i lijepim šutem s poludistance nakon driblinga doveo Kanadu u prvo vodstvo nakon prve četvrtine.

Sergio Scariolo je uzeo time-out 43 sekunde prije kraja utakmice, ali to mu nije pomoglo. Opet je Kanada odigrala maestralnu obranu pa Španjolci nisu uspjeli ni doći do šuta. Shai Gilgeous-Alexander je pogodio oba slobodna bacanja 21 sekundu prije kraja te su Kanađani došli do 84:40. Scariolo uzima još jedan time-out, ovaj put Juan Nunez pogađa 16 sekundi prije kraja. Shai je pogodio oba bacanja, ali Aldama pogađa tricu 5,4 sekunde do kraja. Opet je prekršaj na Shaiju, a on je opet precizan. Alex Abrines je imao priliku odvesti utakmicu u produžetak, ali njegov šut s 10-ak metara je završio na obruču pa su se branitelji svjetskog naslova oprostili od Mundobasketa.

Shai Gilgeous-Alexander je postigao 30 poena te imao 7 asistencija, 4 skoka i 3 ukradene lopte, a veliku pomoć je imao od Dillona Brooksa (22p, 5s) i RJ Barretta (16p, 5s). Willy Hernangomez je za Španjolce postigao 25 poena i imao 6 skokova, a dvoznamenkasti su bili i Santiago Aldama (20p) te Alex Abrines (11p, 3s).