Australia‘s Josh Giddey shoots during the FIBA Basketball World Cup group F match between Australia and Japan at Okinawa Arena in Okinawa on August 29, 2023. (Photo by Yuichi YAMAZAKI/AFP)

YUICHI YAMAZAKI Afp
SLAVLJE ITALIJE I AUSTRALIJE

Pritisak je bio na dvije reprezentacije koje su izgubile prije dva dana, ali su obje došle do pobjede

Australija i Italija s omjerom 2-1 čekaju nastavak natjecanja
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 29. kolovoz 2023. 15:55

Teoretski je to bila utakmica za prolazak u drugi krug Svjetskog prvenstva jer su i Australija i Japan u nju ušli s omjerom 1-1, ali Australci su od početka utakmice nametnuli svoj ritam i pokazali da su puno bolja momčad. Krajem prve četvrtine prvi put je razlika bila dvoznamenkasta, sredinom druge je već bilo +20 i sve je bilo gotovo. Do kraja utakmice prednost se samo održavala pa je na kraju rezultat bio 109:89.

Još jednu sjajnu utakmicu je odigrao Josh Giddey koji je postigao 26 poena te imao 11 asistencija i 5 skokova, a odličan je bio i Xavier Cooks s 24 poena i 16 skokova. Kod Japana su najbolji bili Joshua Hawkinson (33p, 7s) i Yuta Watanabe (24p, 7s).

Filipini i Italija su također igrali utakmicu koja je mogla domaćine spasiti od ispadanja i u krugu od tri reprezentacije s omjerom 1-2 ih odvesti u drugi krug natjecanja. Počelo je dobro za Filipince, vodili su 23:20 nakon prve četvrtine, a iako su Talijani imali dosta problema, kao što ih imaju cijelo natjecanje, u drugoj četvrtini su otišli na 10 poena prednosti. Tu prednost nisu ispuštali, dapače doveli su je i do 18 poena, a u samoj završnici Filipini su serijom 1:0 došli na zaostatak od 81:88. No, nije bilo više vremena za potpuni preokret pa je na kraju konačni rezultat bio 90:82 za Italiju.

Najbolji kod Talijana je bio Simone Fontecchio s 18 poena i 6 skokova, a uz njega su dobre partije imali i Giampaolo Ricci (14p), Stefano Tonut (13p, 3s) i Marco Spissu (13p, 9a, 3s), Kod Filipina najefikasniji je, naravno, bio Jordan Clarkson (23p, 7s, 6a), a dvoznamenkast je bio i Dwight Ramos (14p, 3a).