YUICHI YAMAZAKI Afp
ČETVRTA POBJEDA

Slatka osveta Luke Dončića: Slovenci sa SP-a izbacili reprezentaciju koja im je nanijela najbolniji poraz u povijesti

Australci nisu imali odgovor na Mikea Tobeyja koji je dominirao pod košem
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 01. rujan 2023. 16:11

Prije dvije godine je Australija oduzela Sloveniji povijesnu priliku da osvoji olimpijsku broncu, a sada su se Luka Dončić i društvo osvetili za taj poraz. Doduše, ova utakmica se nije igrala u borbi za medalju, ali Slovenci su pobjedom ostali u konkurenciji za odličje dok su Australci ovim porazom ispali iz svih kombinacija za prolazak u četvrtfinale.

Odlično je u utakmicu krenuo Mike Tobey koji je iskoristio činjenicu da je Australija nešto slabija pod košem nego u vanjskoj liniji te je u prvoj četvrtini postigao 11 poena te imao nekoliko skokova, asistencija i ukradenih lopti. Na njegovim krilima Slovenija je nakon 10 minuta imala rezultat 28:18, a tih 10-ak poena su naši zapadni susjedi održavali do kraja treće četvrtine. Tada su Australci došli na minimalan zaostatak, početkom zadnje četvrtine imali priliku i za vodstvo, no imali su premalo raspoloženih igrača u fazi napada. Josh Giddey je neumorno napadao slovenski obruč i zabijao, ali nije mogao sam donijeti pobjedu svojoj momčadi dok je Slovenija koristila sve što joj se otvaralo pod košem, ali i nakon udvajanja Luke Dončića koji je u utakmici uzeo samo 9 šuteva, ali je svejedno postigao 20 poena te imao 7 skokova i 6 asistencija, ali i 6 izgubljenih lopti te četiri prekršaja zbog kojih je dugo bio na klupi.

Tobey je utakmicu završio s 18 poena, 12 skokova i 5 asistencija, a dvoznamenkasti su u redovima Slovenije bili i Gregor Horvat (10p, 3) te Klemen Prepelič (10p, 3s, 3a). Giddey je kod Australaca bio najefikasniji (25p, 8s, 4a, 6il), a dvoznamenkasti su bili i Patty Mills (17p, 8s, 3a) te Dante Exum (13p).

Maksimalno se zakomplicirala situacija u grupi I. Nakon što je Italija pobijedila Srbiju, sada je Portoriko bio bolji od Dominikanske Republike pa sada sve momčadi imaju 3-1. Vodio je Portoriko od početka, u drugoj četvrtini imao i 16 poena prednosti da bi Dominikanska Republika preokrenula i u trećem dijelu utakmice došla i do +11. No, onda je Portoriko krenuo s tricama, vratio utakmicu u egal i na kraju su njegovi igrači bili koncentriraniji i došli do pobjede.

Tremont Waters je bio junak svoje momčadi s 37 poena uz 11 asistencija, 7 skokova, 4 ukradene lopte i 7 pogođenih trica. Dvoznamenkasti su bili i George Conditt (18p, 7s), Jordan Howard (11p, 5a), Christopher Ortiz (10p, 6s) i Isaiah Pineiro (10p). Karl-Anthony Towns je imao fenomenalnu utakmicu s 39 poena i 10 skokova, a Andres Feliz je dodao 22 poena, 8 asistencija i 5 skokova. Dvoznamenkasti su bili i Lester Quinones (13p, 3s) i Jean Montero (12p, 5a, 3s).