NOVA POBJEDA

Talijani nastavljaju svoj ludi pohod na SP-u: Pozzecco i njegovi igrači su izborili četvrtfinale

Talijanski košarkaši su zaustavili Tremonta Watersa i došli do pobjede
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 03. rujan 2023. 11:54

Gianmarco Pozzecco je još jednom ludovao pored parketa od sreće. Osebujni talijanski izbornik imao je i razloga za slavlje jer je njegova momčad izborila prolazak u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon pobjede nad Portorikom 73:57.

Talijani su šansu za prolazak među osam najboljih momčadi na svijetu izborili prije dva dana kada su pobijedili Srbiju, a danas nisu propustili priliku da ostvare veliki uspjeh. Pozzeccov plan je bio jasan - izbaciti loptu iz ruku Tremonta Watersa, opasnog strijelca koji je u ovu utakmicu ušao sa 7. mjesta liste najboljih strijelaca Mundobasketa s prosječno 21,8 poena po utakmici. Waters nije na početku utakmice mogao doći do šuta, a Talijani su brzom tranzicijom i laganim poenima došli do 18:9 četiri minute prije kraja prve četvrtine.

Ta prednost je donijela samopouzdanje Talijanima koji su u krizu upali samo u trećoj četvrtini u kojoj niti jedna momčad nije bila ofenzivno raspoložena, ali je Portoriko sredinom tog dijela u jednom trenutku došao i u vodstvo (43:41). No, Luigi Datome i Simone Fontecchio su tricama vratili svoju momčad u vodstvo i tu je utakmica praktično bila odlučena. Početkom posljednje dionice utakmice Italija je opet otišla na dvoznamenkastu prednost i došla do važne pobjede koja ih je odvela među osam najboljih reprezentacija na svijetu. Portoriko je imao očajan šut za tri poena (6/26), a uz činjenicu da je Italija apsolutno dominirala u skoku (48-29), to je odlučilo ovu utakmicu.

Giampaolo Ricci i Stefano Tonut su s 15 poena bili najefikasniji igrači Italije, a dvoznamenkasti su bili i Simone Fontecchio (12p, 12s) te Luigi Datome (11p) dok je Nicolo Melli ubacio samo 7 poena, ali imao 12 skokova. Tremont Waters je utakmicu završio s 13 poena i 9 asistencija, ali i 7 izgubljenih lopti te 2/10 za tricu. Dvoznamenkast za Portoriko je bio i Jordan Howard s 11 poena ut 4 skoka.

Australija i Gruzija igrali su utakmicu bez rezultatskog naboja u kojoj su Australci pokazali kako su puno kvalitetnija momčad. Slavili su s 16 poena razlike (100:84) uz dobre partije Pattyja Millsa (19p, 5a), Dantea Exuma (18p, 4s), Duopa Reatha (16p) i Josha Giddeyja (15p, 4a). U redovima Gruzije najbolji su bili Goga Bitadze (20p, 6s), Thaddus McFadden (18p, 9a, 4s) i Giorgi Shermadini (16p, 3s).