JAM STA ROSA/Afp
VELIKA POBJEDA

Tko kaže da su Amerikanci nepobjedivi? Litva im očitala košarkašku lekciju na obje strane parketa

Litavci su osvojili prvo mjesto u grupi J te će u četvrtfinalu igrati protiv Srbije
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 03. rujan 2023. 16:51

Visili su Amerikanci dobar dio utakmice protiv Crne Gore, ali su ipak imali dovoljno snage da upišu pobjedu u tom susretu, ali Litva nije Crna Gora i ovdje spasa nije bilo. Litavci su sjajno ušli u utakmicu, demonstrirali silu na obje strane parketa te uspjeli to održati do kraja susreta te će s prvog mjesta skupine J u četvrtfinale gdje ih čeka Srbija. Konačni rezultat je bio 110:104 za Litvu.

Nevjerojatno je izgledala prva četvrtina. Borbena Litva je odigrala agresivnu obranu i spriječila ulaske američkih košarkaša u reket, a u napadu smo gledali šutersku rapsodiju. Pogodili su litavski šuteri svih šest pokušaja za trice u prvih 10 minuta, ali treba istaknuti i kako je dobar dio tih šuteva bio otvoren. Litva je nakon dobre obrane brzo kreirala napad, kružila s loptom do slobodnog čovjeka i pogađala.

Litva je nakon prve četvrtina imala 31:12, ali nije posustajala ni u nastavku utakmice. Šut ih nije stao, trice bi ulazile kada bi trebale, a uz to su kontrolirali i skok pa su imali mnoštvo drugih prilika nakon skoka u napadu. Amerikanci osim Anthonyja Edwardsa nisu imali raspoloženih igrača, a na ovoj utakmici Jaren Jackson, Walker Kessler i Paolo Banchero nisu dobro reagirali pod košem. Njih trojica su kombinirano imali 11 poena i 4 skoka dok je sam Jonas Valančiunas upisao 12 poena i 7 skokova.

Litavci su zaustavili reprezentaciju SAD-a

TED ALJIBE/Afp

Trudili su se Amerikanci, ali u niti jednom trenutku nisu uspjeli povesti te su upisali prvi poraz na turniru, po svemu zaslužen. Litvu su do pobjede vodili Mindaugas Kuzminskas (14p), Vaidas Karinaiauskas (14p, 4s), Jonas Valančiunas (12p, 7s), Tadas Sedekerskis (11p, 11s) i Ignas Brazdeikis (11p, 4s). Anthony Edwards (35p) je jedini opravdao status kojeg ima, a dvoznamenkasti su bili i Mikal Bridges (14p, 3s), Jalen Brunson (14p, 7a, 3s) i Brandon Ingram (10p).