KVALIFIKACIJE ZA EUROBASKET

U Tuzli ćemo u ponedjeljak navijati za Francuze i nadati se da će opravdati ulogu favorita

Iza nas je prvo kolo, a u nedjelju i ponedjeljak igraju se druga kola u svih osam skupina
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 25. veljača 2024. 14:55

U četvrtak i petak odigrane su utakmice prvog kola kvalifikacija za Eurobasket, a u nedjelju i ponedjeljak čekaju nas ogledi drugog kola.

U prvom kolu stigla su tek dva iznenađenja na 16 odigranih utakmica. Danska je na krilima Iffea Lundberga svladala Gruziju (75:69), dok je Latvija nastavila sjajnim igrama s SP-a, pa je unatoč povratku košarci Rickyja Rubija svladala Španjolsku u gostima (79:75).

U akciji su bila i tri hrvatska trenera na klupama stranih reprezentacija. U ogledu dva Hrvata, Dario Gjergja i njegova Belgija svladala je Slovačku koju vodi Aramis Naglić (75:60), dok je Litva bila uvjerljiva protiv Poljske (83:64), a Poljake i dalje vodi Igor Miličić.

image

Igor Miličić

OLIVER BEHRENDT Afp

Što se tiče utakmica koje slijede u nedjelju i ponedjeljak za nas će najzanimljiviji ogled biti onaj u kojemu će BiH dočekati Francuze u Tuzli. Kako Francuzi već imaju neugodna iskustva s gostovanjima u BiH, a s obzirom na ozbiljnost koju su pokazali u srazu s Hrvatima u Brestu, za nadati se je da će potvrditi svoju ulogu favorita i u Tuzli. Naime, na FIBA-inom power rankingu Francuska je najbolja reprezentacija ovih kvalifikacija,a FIBA je Hrvatsku označila ako 13. reprezentaciju po vrijednosti.

Od utakmica koje još treba izdvojiti u sljedeća dva dana tu je okršaj Belgije i Španjolske u nedjelju, kao i Gruzije i Srbije u ponedjeljak.

Rezultati i raspored

Skupina A: Slovenija - Ukrajina 87:73 (K. Prepelič 30p, 3s, 9a, Blažić 18p, 8s, Tobey 11p, 9s/Kovliar 23p, 8a, Bobrov 17p, 6s), Portugal - Izreal 70:72(Williams 18p, 4s, Brito 12p, 6s, 4a/Ginat 17p, 3s, 3a, Madar 16p, 5a). Nedjelja, 25. veljače: Slovenija - Izreal (18.00) Ukrajina - Portugal (20.00).

Skupina B: Island - Mađarska 70:65 (Hremannsson 17p, 4s, 4a, Hlinason 14p, 11s, Fridriksson 13p, 5s, 8a/Goloman 12p, 8s, Perl 12p, 6a), Italija - Turska 87:80 (Melli 17p, 7s, 3a, Spissu 12p, 3a, Tonut 12p, 5a/Biberović 27p, 8s, 4a, Mahumutoglu 14, Sipahi 11p, 6s, 8a). Nedjelja, 25. veljače: Turska - Island (14.00), Mađarska - Italija (18.00).

Skupina C: Španjolska - Latvija 75:79 (Brizuela 16, Pradilla 14p, 5a, Rubio 11p, 5a/Lomazs 18p, 7a, Gražulis 13, Timma 11p, 5s), Slovačka - Belgija 60:75 (Brodziansky 17p, 6s, 3a, Ihring 12p, 4s, 4a/Obasohan 22p, 3s, 4a, Gillet 14p, 4s). Nedjelja, 25. veljače: Latvija - Slovačka (16.05), Belgija - Španjolska (17.30).

Skupina D: Njemačka - Crna Gora 85:61 (Da Silva 19p, 7s, 4a, Delow 13p, 4a, Olinde 13. Weiler-Babb 10p, 3s, 5a/Perry 16, Radović 13p, 4s), Švedska - Bugarska 84:70 (Pantzar 16p, 4s, 5a, Borg 14, Ramstedt 14p, 4s/Miller-McIntyre 21, Zahariev 18p, 8s). Nedjelja, 25. veljače: Bugarska - Njemačka (16.00), Crna Gora - Švedska (19.00).

Skupina E: Francuska - Hrvatska 73:61 (Luwawu-Cabarrot 15p, 4s, Starezl 12, Yabusele 11p, 5s, Lessort 10p, 3s/Hezonja 22p, 5s, 3a, Smith 13p, 3a), Cipar - BiH 66:99 (Willis 22p, 13s, Tigkas 19/Musa 26p, 5s, 8a, Penava 15p, 4s, Kamenjaš 13p, 10s, Alibegović 10p, 4s, Lazić 10p, 6s, Atić 7p, 6s, 8a). Ponedjeljak, 26. veljače: BiH - Francuska (19.00), Hrvatska - Cipar (20.00).

Skupina F: V. Britanija - Nizozemska 98:94 (Hesson 23p, 4s, Yeboah 17p, 5s, Nelson 14p, 12a/Van der Vuurst 23p, 9a, Kloof 15), Grčka - Češka 72:64 (Mitoglou 22p, 7s, Papanikolaou 16p, 8s, Walkup 16p, 8s, 8a/Balvin 13p, 10s, Peterka 12p, 4s, 3a). Ponedjeljak, 26. veljače: Nizozemska - Grčka (19.30), Češka - V. Britanija (20.15).

Skupina G: Srbija - Finska 77:61 (Mitrović 19p, 9s, Avramović 18p, 3s/Jantunen 10p, 5s, Maxhuni 10p, 6a, Valtonen 10p, 8s), Danska - Gruzija 75:69 (Lundberg 19p, 4s, 7a, Larsen 13p, 4s, 6a/Šengelia 26p, 6s, 3a, Thomasson 16p, 4s, 4a). Ponedjeljak, 26. veljače: Finska - Danska (17.30), Gruzija - Srbija (18.00).

Skupina H: Litva - Poljska 83:64 (Olisevičius 20, Giedraitis 13p, 3s, Dimša 10p, 4s, 3a/Sokolowski 26p, 3s, Ponitka 13p, 7s, 6a, Balcerowski 11p, 8s), S. Makedonija - Estonija 69:74 (Dimitrijević 25p, 3a, Happ 18p 10s, 3a/Kotsar 16p, 5s, 3a, Vene 16p, 3s, Kullamae 14p, 3s). Ponedjeljak, 26. veljače: Poljska - S. Makedonija (18.00), Estonija - Litva (18.00).

Linker
25. travanj 2024 03:02