TED ALJIBE Afp
MUNDOBASKET

Kandidati za medalju su upisali sigurne pobjede u prvim utakmicama Mundobasketa
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 26. kolovoz 2023. 17:14

Amerikancima je trebalo duže nego su očekivali da slome Novozelanđane. U prvoj četvrtini je bilo i +10 za Novi Zeland (14:4), a SAD je poveo tek krajem tog dijela utakmice. Novi Zeland se dobro držao i do pred kraj drugog dijela, a onda su Amerikanci prvi put došli na dvoznamenkastu prednost (45:34) i povratka nije bilo.

Konačni rezultat je bio 99:72, a najefikasniji igrač u redovima SAD-a je bio Paolo Banchero koji je ubacio 21 poen i imao 4 skoka. Anthony Edwards je dodao 14 poena, 7 skokova i 3 asistencije, a Jaren Jackson i Austin Reaves su dodali po 12 poena s time da je Jackson imao 4 skoka, a Reaves 6 asistencija. Kod Novog Zelanda je najbolji bio Reuben Te Rangi s 15 poena.

Spomenimo i kako su košarkaši Novog Zelanda na početku utakmice izveli haku koja je opet izazvala zbunjena lica Amerikanaca. Tu situaciju pogledajte OVDJE.

Bobby Portis dok gleda haku

SCREENSHOT

Srbija nije imala nikakvih problema protiv Kine koja je otvorila utakmicu sa 6:0, ali to je bilo sve od njih. Do kraja prve četvrtine srpski su košarkaši već imali prednost od 11 poena razlike (25:14), a do kraja susreta ona je samo rasla je te konačni rezultat bio 105:63.

Sigurna pobjeda omogućila je srpskom izborniku Svetislavu Pešiću da raspodjeli minutažu među svim igračima koje je poveo na Mundobasket pa su se oni podijelili i po broju poena. Najefikasniji su s po 14 bili Bogdan Bogdanović i Vanja Marinković, Dušan Ristić je dodao 13, Nikola Milutinov 11, a Aleksa Avramović 10. Za Kinu je najefikasniji bio Rui Zhao sa 17 poena.

U posljednjoj utakmici prvog kola Španjolska je upisala sigurnu pobjedu protiv Obale Bjelokosti. Nije bilo nikakve neizvjesnosti od samog početka utakmice, a na kraju su Španjolci slavili s okruglih 30 poena razlike (94:64). Willy Hernangomez je ubacio 22 poena i imao 5 skokova, Usman Garuba je dodao 12 poena i 7 skokova, a Juancho Hernangomez 11 poena, 4 skoka i 4 asistencije. Bazoumana Kone je s 11 poena i 3 asistencije bio najbolji igrač Obale Bjelokosti, a Jean Philippe Dally je dodao 10 poena.