SHERWIN VARDELEON Afp
VELIKI PREOKRET

Zamalo najveće iznenađenje Svjetskog prvenstva: Grčka gubila s 15 poena razlike, ali se spasila od ispadanja

Novozelandski košarkaši ipak nisu imali snage za svih 40 minuta u visokom ritmu
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 30. kolovoz 2023. 16:58

Grčka je na Svjetsko prvenstvo u košarci došla bez Giannisa Antetokounmpa i još nekih igrača, a zamalo je ostala i bez drugog kruga natjecanja. U posljednjem kolu prvog kruga Grčka je pobijedila Novi Zeland, ali je dugo bila u jako lošoj situaciji.

Novi Zeland je sjajno ušao u utakmicu. Angažiranom obranom i odličnim dalekometnim šutem došli su do 15 poena prednosti pri samom kraju druge četvrtine. Na poluvremenu je bilo ‘+11‘ za Novi Zeland, a očigledno je grčki izbornik Dimitrios Itoudis očitao jaku lekciju svojim igračima u svlačionici jer se na parket vratila neka druga momčad.

Grci su zaigrali čvrstu obranu preko cijelog parketa i natjerali Novi Zeland na tri povezane izgubljene lopte na početku treće četvrtine. Grci su to iskoristili te su u minutu i pol napravili seriju 6:0 i vratili se u utakmicu. No, Novi Zeland se nije predavao, držali su vodstvo još nekoliko minuta, ali su s previše izgubljenih lopti i lošem obrambenom skoku dopustili Grcima da potpuno preokrenu utakmicu. Grčka je prvi put povela u 32. minuti i to je bilo to - prednost više nisu ispuštali te su se plasirali u drugi krug natjecanja.

Ioannis Papapetrou (27p, 6s) i Giannoulis Larentzakis (20p) su bili najbolji u redovima Grčke, a Shea Li (27p, 8a, 5s) i Reuben Te Rangi (10p, 5s) kod Novog Zelanda.

U posljednjoj utakmici prvog kruga Svjetskog prvenstva Španjolska je mirno došla do pobjede proti Irana koji je imao prednost u prvoj četvrtini i dobro se držali do drugog dijela treće četvrtine kada je Španjolska prvi put otišla na dvoznamenkastu prednost. Od tada nije više bilo povratka, a konačni rezultat je bio 85:65. Najbolji kod Španjolaca su bili braća Juancho (21p, 5s, 3a) i Willy (16p, 9s) Hernangomez dok su Iran predvodili Mohammad Amini (19p, 3s) i Behnam Yakhchali (12p, 7a).