NENAD OPACAK Cropix
NOVE PRVAKINJE

Košarkašice Trešnjevke 2009 nisu uspjele obraniti titulu, Ragusa u ludoj završnici po drugi put stigla do naslova

Imala je zagrebačka momčad napad za pobjedu 19 sekundi prije kraja, ali nisu to uspjele kapitalizirati
Piše: Ivan AlaupovićObjavljeno: 16. travanj 2023. 17:02

TREŠNJEVKA 2009 - RAGUSA 64:66 (16:14,16:20,15:16, 17:16)

PULA Dom Sportova Mate Parlov. Gledatelja: . Suci: Tomić, Miletić, Copić.

Trešnjevka 2009:Nejašmić 7p, 6s, 2a, Rodek 4p, 4s, 6a, Ćuklin 3, Bilić 7p, 5s, 2a, Pačkovski 23p, 8s, 4a, 6il, Brtan, Deidda, Kokolić, Novak 9p, 4s, Banović 4p, 4il, Bačevina, Valčić 7p, 4s.

Ragusa:Strilić 8p, 2s, 3a, Miloglav 14p, 4s, 8a, 5il, 8ukr, Hajdin 20p, 4s, Todorić 12p, 11s, 5a, 4il, 4ukr, Vrsaljko 9p, 7s, Stojanović, Ivanišević 2p, 4s, Majstorović 1, Pavić, Papić, Pocrnjić.

Sve je u svojim rukama imala Trešnjevka 2009 pet minuta prije kraja, ali Ragusa je četiri minute prije kraja preokrenula vodstvo od četiri poena, a presudio je koš-faul Carmen Miloglav 50 sekundi prije kraja susreta za 66:61. Odgovorila je na drugom kraju Valčić identičnom mjerom za 66:64, a nakon što je Hajdin promašila šut za tri 19 sekundi prije kraja, bilo je jasno kako Trešnjevka ima napad kojim može susret odvesti u produžetke, a potencijalno i šutom za tri obraniti titulu. Odabrala je zagrebačka momčad opciju B, pripremile su akciju za Niku Rodek koja je završila sama na liniji za tri poena, ali ruka nije bila mirna. Lopta je otišla pod koš i Dubrovčanke su mogle početi sa slavljem, po drugi put u povijesti kluba osvojile su Kup Ružice Meglaj-Rimac.

Igralo se vrlo intenzivno već od početka, a trenerica Cvetana Matić odlučila je odigrati prvu četvrtinu s identičnom postavom kakvom je i započela susret, dakle prvih deset minuta nije napravila niti jednu promjenu. Kapetanica Trešnjevke Lana Pačkovski tricom sa zvukom sirene pokušala je doći do dvoznamenkastog broja poena već u prvoj četvrtini, ali je njena šut iscurio iz obruča. Usprkos tome, na kraju prve dionice zagrebački je sastav imao dva poena prednosti (16:14). Pačkovski je vrlo brzo stigla do 11 poena nakon što je u drugoj minuti druge četvrtine uz koš-faul stigla povećala vodstvo svoje momčadi na pet poena, najveću prednost do tada u susretu. Međutim, nakon mini krize Ragusa je stigla do izjednačenja (23:23) tricama Hajdin i Todorić i bio je to prvi trenutak u meču u kojemu su Dubrovčanke uhvatile momentum. I onda, hladan tuš, Todorić tricom minutu prije kraja dovodi Ragusu po prvi put u vodstvo nakon što su 15 minuta lovile rezultat. Činilo se da su košarkašice u crvenim dresovima preuzele kontrolu nad utakmicom, pogotovo nakon što su četiri i pol minute prije kraja slobodnim bacanjima Elle Majstorović stigle na 43:36, ali uslijedila je rezultatska klackalica. Iskoristile su izabranice Deana Nemeca nekoliko pogrešaka svojih suparnica i nakon što je do tada besprijekorna Hajdin promašila otvoren šut za tri, krasnu akciju pripremila je Pačkovski za Novak koja zabija za 45:44 minutu prije kraja treće četvrtine. Međutim, trenutak utakmice, tek je uslijedio. Miloglav prima loptu na trici i iz okreta, efektno zabija sa zvukom sirene za 50:47 i novu rezultatsku prednost Dubrovčanki. Braniteljice naslova s Trešnjevke nisu se predavale, štoviše napravile su seriju 7:0 u trećoj četvrtini i polaganjem Lucije Banović stigle u novo vodstvo 57:55 šest minuta prije kraja. Nisu to iskoristile zagrebačke košarkašice, Ragusa je cijeli susret bila uporna i na kraju ih je to nagradilo drugom titulom. Najraspoloženija u sastavu prvakinja bila je Lea Hajdin s 20 poena dok je kod poražene Trešnjevke 2009 prednjačila kapetanica Lana Pačkovski s 23 poena, osam skokova i četiri asistencije.

15. svibanj 2024 08:08