IDE IH U EUROPI

CEDEVITA MELJE SVE PRED SOBOM Tomas i Arapović zaustavili preokret: Petom pobjedom u nizu osiguran TOP 16 Eurokupa!

Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 23. studeni 2016. 21:14

Lietkabelis - Cedevita 68-69

(16:17, 16:22, 16:14, 20:16)

PANEVEŽIS - Cido Arena. Gledatelja 3.500. Suci: Bissang, Kowalski i Baumanis.

LIETKABELIS: Magden 15p, 9s, Tarolis 3, Aukstikalnis, Williams 5p, 5a, Rinkunas, D. Lavrinovič, Lukauskis 10p, 4a, Leonavičius 2, Janavičius 5, K. Lavrinovič 16, Galdikas 4, Škucas 8p, 6s.

CEDEVITA: James 5, Krušlin, Katić 2p, 4il, Babić 10p, 6s, Žganec 2, Musa 2, Bilan 9p, 8s, Shurna, Begić 5p, 4s, Tomas 23p, 5il, Arapović 11p, 6s

-------------------------------------------------------------

Cedevita je osmu uzastopnu pobjedu u oba natjecanja i petu u Eurokupu ostvarila protiv Lietkabelisa u Panevežisu. Pobjeda kojom je i matematički osiguran Top 16, stigla je dan nakon što je Pierre Jackson otišao u SAD, a novi playmaker Ryan Boatright nije doputovao u Litvu. Međutim, kao i prije tjedan dana protiv Gran Canarije, Cedevita je slavila bez pomoći američkih playmakera...

Onako kako igra već nekoliko utakmica, kapetan Miro Bilan je krenuo i u Panevežisu. Autoritativno. Bilan je ubacio prve poene na utakmici i pet od prvih devet Cedevite, a pokušaj bijega tricom je zaustavio Mindaugas Lukauskis. Tu su se stvari okrenule na stranu domaćina, pogotovo kad se Bilan povukao Kšištofu Lavrinoviču, koji je stavio tricu za 14:9 i zaključio seriju 12-3. Nova trica stigla je od Bena Magdena za 21:19, ali Bilanovo genijalno dodavanje iza leđa za Džanana Musu, te trica Marka Arpovića, prekinule su ritam u kojem je uz tri izjednačenja bilo sedam promjena u vodstvu.

Cedevita je u završnici prvog dijela uspostavila kontrolu utakmice, a kad je po izlasku iz svlačionica sa 7-2 izgrađena dvoznamenkasta prednost, koja je do 25. minute narasla na 14 razlike (36:50). Uz Bilana je to donio Marko Tomas, koji je i u Litvi odigrao na svojoj uobičajenoj, vrhunskoj razini, a kako to sad već traje više od tri tjedna u kojima momčad hrvatskog prvaka nije izgubila nijednu utakmicu, kristalno je jasno kako bivši - nadamo se i budući - hrvatski reprezentativac više ne osjeća nikakve posljedice brojnih teških ozljeda tijekom karijere...

Koliko Tomas znači ovoj Cedeviti vidjelo se kad ga je Veljko Mršić u trećoj četvrtini povukao na klupu da ga odmori. Tu se prednost otopila za manje od tri minute, Lietkabelis je u dva navrata došao na -6, te najavio ono što će se dogoditi nešto kasnije kad su Lukauskis i Kšištof iskombinirali osam poena u posljednjoj četvrtini, te svojoj momčadi donijeli izjednačenje (59:59). Egal je razbio Luka Babić, na Tomasovu tricu sa sedam metara odgovorio je Magden, a potez utakmice je povukao Marko Arapović. I bilo je spektakularno. Prodor u reket završio je košem iz piruete, uz prekršaj, da bi Arapović 40 sekundi prije kraja pospremio i slobodno bacanje za 67:62. Posao su nakon Lukauskisove trice zaključili Babić skokom u napadu i Tomas s dva slobodna bacanja.

20. travanj 2024 12:47