Zeljko Puhovski / CROPIX
PRVENSTVO HRVATSKE

CEDEVITA POVELA U FINALU DRAMATIČNIM PREOKRETOM U ZAVRŠNICI Cibona 'pod Tornjem' prokockala već dobivenu utakmicu

Piše: HinaObjavljeno: 18. svibanj 2017. 00:05

U prvom susretu finala doigravanja košarkaškog prvenstva Hrvatske Cedevita je u KC Dražen Petrović pobijedila Cibonu 79-73 i u seriji na tri pobjede povela sa 1-0. Druga utakmica na rasporedu je 20. svibnja u dvorani II Doma sportova. Bila je to utakmica velikih preokreta, a Cedevita je stigla do pobjede premda je početkom posljednje četvrtine gubila 14 koševa razlike (52-66).

Cibona je odlično ušla u utakmicu i nakon dvije minute igre je vodila 7-0. Cedevita je tek nakon tri minute igre zabila prvi koš. 'Vukovi' su u sedmoj minuti imali i osam koševa prednosti (18-10), no aktualni prvak se probudio u završnici prve četvrtine i okrenuli su rezultat serijom 10-2, pa se na prvi odmor otišlo rezultatom 20-20.

Prvi koš u nastavku zabila je Cedevita stigavši do prvog vodstva (22-20), no Cibona je uzvratila serijom 9-0 za 29-22. U 17. minuti momčad Damira Mulaomerovića je prvi put došla do +10 (37-27), a ubrzo i na velikih 15 razlike (42-27). Cedevita je do poluvremena tek ublažila na 42-29.

Otvaranje drugog poluvremena donijelo je novi preokret. Cedevita je ušla u nastavak susreta sjajnom serijom 16-2 i povela 45-44. Međutim, tada je neobjašnjivo stala i Cibona je do kraja treće dionice povela sa 12 koševa prednosti (62-50). Cedevita je u posljednjih pet minuta zabila pet koševa, a primila čak 18.

Na otvaranju posljednje četvrtine Cibona je povećala prednost na 14 razlike (66-52) i činilo se kako će mirno privesti susret kraju. No, momčad Veljka Mršića se još jednom probudila i novim preokretom 1:23 minute prije kraja stigla do izjednačenja (73-73), a zatim završnom serijom 6-0 osigurala prvu pobjedu.

Zanimljivo, Cedevita kao i u četvrtfinalu i polufinalu, niti u finalu nema prednost domaćeg terena, no otvorila je seriju pobjedom.

Cedevitu su do pobjede predvodili Filip Krušlin s 18 koševa, Ryan Jamar Boatright sa 17 koševa, te Miro Bilan sa 14 koševa i 14 skokova. Kod Cibone najefikasniji su bili Luka Žorić sa 24 koša i 10 skokova, te Scott Reynolds i Marin Rozić sa po 12 koševa.

Ovo je četvrto uzastopno finale Cedevite i Cibone, a u protekle tri sezone slavila je Cedevita. Lani je bilo 3-0, u sezoni 2014/15. 3-1, a godinu prije toga 3-0.

Cibona je rekorder sa 18 naslova prvaka Hrvatske, dok je Cedevita slavila tri puta. Zadar je dva puta bio prvak, a po jednom su slavili košarkaši Zagreba i Splita.