RONALD GORSIC Cropix
ODLUKA PALA U ZAVRŠNICI

Dinamo slavio na premijeri u prvoligaškom okruženju! Na krilima Novačića do trijumfa protiv Sinjana

Košarkaši Dinama odigrali su premijernu utakmicu u prvoligaškom okruženju te su kao domaćini svladali Alkar 91-83
Piše: JL.Objavljeno: 01. listopad 2022. 17:26

Dinamo - Alkar Sinj 91:83 (18:18, 28:29, 20:21, 25:15)

ZAGREB - Košarkaški centar Dražen Petrović. Gledatelja 500. Suci: Mikulić, Galić i Grubišić

DINAMO: Garafolić 14p,3s,2a, Anzulović 10p,2s, Klepo 2p,2a, Novačić 25p,2s,1a, Cvitković 8p,5a,2s, Cvitanović 8p,2s,1a, Škarica, Malekinušić, Majić 4p,3s, Vučić 12p,2s,3a, Dugandžić 2s,2a, Markota 8p,6s,3a.

ALKAR SINJ: Polutak 10p,1a, Tomašević 15p,3s, Jukić 8p,s,2a, Brock 25p,9a 5s,7il, Lisica 13p,4s,5a, Vojedilov, Mastelić,Putnik 3p, Kovač 6p,3s, Vučić 6p,3s.

Svi okupljeni oko Dinama s nestrpljenjem su očekivali debi svoje momčadi u HT Premijer ligi. Dočekali su momčad Alkara iz Sinja pred domaćom publikom, uz podršku Bad Blue Boysa u KC ‘Dražen Petrović.‘ Otvorili su svoju epizodu u najvišem rangu hrvatske košarke neizvjesnom partijom u kojoj se utakmica u posljednjoj minuti slomila utakmica. Ivan Novačić je s 25 poena bio prvi strijelac utakmice, a bio je isto tako ključna figura u tom kraju susreta gdje je uspješnom realizacijom slobodnih bacanja donio potpuni preokret i konačnih 91:83.

Već od samog početka utakmice bilo je jasno da će se raditi o neizvjesnoj borbi. Trener Mario Štirjan kod Dinama i Luka Bujas kod Alkara izveli su očekivanu petorku. Tijekom prvog poluvremena Štirjan je rotirao svih pet igrača, a poseban dašak svoje čarolije dao je Damir Markota koji je ušao s klupe i nedugo nakon ulaska opalio tricu za 11:9 četiri minute prije kraja prve četvrtine. U njoj šuterski nije bio toliko raspoložen glavni playmaker Alkara, George Brock koji je na ljeto došao u klub. Imao je Amerikanac 0-3 za tri poena, ali je zato pokazao drugo lice u drugoj četvrtini. U njoj je imao 100% šut za tri te je do kraja poluvremena upisao ukupno 12 poena i 5 asistencija. Alkar je odlično koristio tranziciju zbog čega su u dva navrata došli na +7 što je ostalo najveće vodstvo u utakmici. Međutim, kod Dinama su svoju klasu pokazali Andro Anzulović i Ivan Novačić koji su svojim koševima potpuno preokrenuli rezultat na 41:39 minutu i pol prije kraja poluvremena. Uslijedilo je još nekoliko majstorija Brocka te je Alkar na predah otišao s 47:46.

A kako je to bilo i ranije, onda je treća četvrtina samo potvrdila da će se očito do kraja utakmice igrati na koš razlike. Jako blizu jedni drugima bili su i u pretposljednjoj dionici, Brock je najviše pokazao gledajući obje momčadi, pomagao mu je Mladen Tomašević koji je nakon nekoliko izrađenih akcija poentirao, ali opet je tu s druge strane bio Novačić...Novačić je dokazivao što će značiti za Dinamo u ovoj sezoni. Nekoliko je puta uzeo loptu u svoje ruke, držao ju do isteka napada i onda hladno poentirao. Pred sam kraj treće četvrtine kratko je zaiskrilo između Vučića i Brocka koji su ostali na parketu nakon jednog napada Sinjana, ali suci su spriječili da situacija eskalira. Samo 24 sekunde prije kraja četvrtine kapetan domaćina Garafolić zabio je za 66:66, ali Alkar je ipak preko Tomaševića otišao s +2 u samu završnicu.

Upravo su preko Garafolića Dinamovci prvi put preokrenuli susret kad je na samom startu zadnje četvrtine zabio svoju prvu tricu na utakmici za 73:71. Nastavila se neizvjesna utakmica duž cijelu četvrtinu. Dinamo je u obrani našao lijek za Brocka koji kao da je sve svoje adute ispucao u prethodnim dionicama, a poseban trenutak inspiracije imao je Cvitanović koji je četiri minute prije kraja ponovno doveo Dinamo u vodstvo 81:79, ali ipak veteran Novačić na kraju je bio heroj utakmice i glavni kroničar debitantske pobjede momčadi iz Zagreba kad je slobodnim bacanjima u posljednjoj minuti napravio potpuni preokret.

Furnir i Gorica s pobjedama otvorili sezonu

Novu sezonu prvenstva Hrvatske pobjedama su otvorili košarkaši Furnira, koji su slavili kod Škrljeva 90:81 te Gorice, koji su kao domaćini bili bolji od Zaboka 71:53.

Gorica je od starta dominirala protiv Zaboka te je nakon dvoznamenkaste prednosti na poluvremenu (39:29) u nastavku dodatno podebljala plus i pobjednički zakoračila u novu sezonu.

Furnir je u gostima svladao Škrljevo 90-81 odvojivši se početkom drugog poluvremena na deset razlike. Tu su prednost gosti do kraja zadržali, a prva imena u pobjedničkom sastavu bili su Mateo Vidović s 24 poena te Matej Bošnjak koji je ubacio 21. U sastavu Škrljeva po 17 poena su ubacili Sandro Antunović i Martin Jelić.