Splićani na Gripama dobili Zadar, Kruno Simon na kraju odveo Cedevitu do slavlja u Dubravi

Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 15. travanj 2023. 22:08

Split - Zadar 85:76 (21:25, 25:23, 27:13, 12:15)

SPLIT Gripe. Gledatelja 1.600. Suci: Hadžić, Jovović i Galić.

SPLIT: Sullivan 8p, 6s, Gizdavčić, Kalajžić 11p, 3s, 3ol, Tišma, Runjić 2, Ukić 8, Vuko 2p, 3s, Shorter 19p, 9s, 4a, Jukić 11p, 3s, Nelson 8p, 8s, 3il, Mavra 16p, 6a.

ZADAR: Davis 5p, 3s, Klarica, Sikirić, Žganec 4p, 6s, 4il, Čampara 7p, 3a, Matulina, Lakić 3p, 3s, 3a, Mekić, Drežnjak 8p, 4il, Božić 24p, 10s, 7a, 3il, Ramljak 22p, 12s, Šantelj 3.

I peti puta ove sezone, od šest međusobnih utakmica Split je pronašao put do pobjede nad Zadrom. S time da je ovoga puta to bila uvjerljivija pobjeda (85:76) nego dosadašnje, a s njom je Split, gledajući okršaje samo u hrvatskom prvenstvu na skoru 3-1, pa će u bilo kojemu krugu na ljestvici uoči doigravanja biti ispred Zadra.

Zbilo je to u vrlo dinamičnoj utakmici na Gripama. Srđan Subotić je dočekao povratak u momčad Lewisa Sullivana i odigrao u početnoj petorci s jačom visokom postavom (Sullivan, Nelson), ostavljajući Shannona Shortera na klupi. Dočekao ih je raspoložen Zadar, pa su Marko Ramljak i Luka Božić odmah odveli gosta na 20:12.

Split se vratio u balansiran napad kad je na parketu bio Shannon Shorter, ali ono što je napokon ulovilo prednost Zadra bila je energija koju je donio Mate Kalajžić. I učas je to bila utakmica u egalu.

Barem do sredine treće četvrtine, kada se Shorteru u napadu priključio Dominik Mavra, ali je Split opet poletio na novoj energiji s klupe. Sada je to bilo u izvedbi Josipa Jukića. Kad je, pak, Roko Ukić sa sirenom stavio tricu za 73:61 na isteku treće četvrtine, Split je bio već u nezaustavljivom nizu.

Ukić je pogodio još jednu tricu za 76:61, dodao je i važan flouter i te kako je dao ruku Žutima u ovoj pobjedi. Zadar je, pak, ostao na raspoloženom Luki Božiću, ali to je već standard, kao i Marko Ramljaku. Svi ostali puleni Danijela Jusupa ostali su dužni u vrlo zanimljivoj predstavi na Gripama.

Split, očito, ima recept za Zadar ove sezone i Jusup će uoči doigravanja morati pronaći način na koji igrati protiv Žutih. Ako se uopće u doigravanju ove dvije sastanu. Ono što ne de na ruku Zadru jest i raspored do doigravanja, jer će Zadar u goste i Ciboni, Šibenki, Furniru i Cedeviti Junior u preostale četiri utakmice. A negdje će u sve to trebati uklopiti, p svemu sudeći, i utakmice doigravanja ABA lige, dok će direktni konkurenti, Split i Cibona ostati samo s utakmicama domaće Lige za prvaka...

Furnir - Cedevita Junior 68:71 (17:24, 14:16, 20:14, 17:17)

ZAGREB SD Dubrava. Gledatelja 400. Suci: Jurčević, Kruljac i Mirčeta.

FURNIR: Kuzmanović 5s, 5a, Jurić, Vidović, Kalajžić 3p, 5s, Nazor, Savić 2, Bjelanović 13, Bošnjak 16p, 7s, 4il, Karahodžić 10p, 6s, Paponja 15p, 3s, 6a, Kos 9p, 7s, 3il.

CEDEVITA JUNIOR: Kučić 7p, 3s, 3a, 3il, Rašić 7p, 4s, Marčinković 2, Bilić, Serdarušić 6p, 5s, 3a, Vrgoč 4p, 3s, Šabić 20, Simon 15p, 11s, 4a, 5il, Batinić 3s, Topolović 10p, 10s, 5il.

Matej Bošnjak doveo je tricom na ulazu u posljednju minutu Furnir u vodstvo (68:67), ali je onda Kruno Simon uzeo stvari u svoje ruke. Iznudio je faul na 15 sekundi do sirene i pospremio penale za 69:68. Jeronimo Šarin je uzeo minutu odmora, a Filip Paponja je požurio sa šutom za tri poena, loptu je skupio Simon i zaradio nova dva bacanja. I opet ih zabio za 71:68. Brzo je fauliran Bošnjak na podu, a ovaj je promašio prvo, onda namjerno i drugo i pobjeda je otišla na stranu gostiju.

Koji su time uzvratili za neugodni poraz od Funrira na startu Lige za prvaka od 35 poena razlike. Cedevita je kontrolirala ovu utakmicu (domaćin bez Vidovića, gost bez Cianija), imala 17:6 u prvoj četvrtini, otišla na veliki odmor sa 40:31, pa odmah nakon odmora povela i 43:31, no Furnir je bio uporan do samog kraja. Vrijedi istaći i 20 poena, uz šut za tri 5-8 Emira Šabića.

LIGA ZA OSTANAK

Bosco - Alkar 84:78 (21:12, 24:21, 21:15, 18:30)

ZAGREB Dvorana Boška Božića Pepsija. Gledatelja 200. Suci: Perlić, Terlević i Tomić.

BOSCO: Krajnović 12p, 3s, 4a, Matić 6p, 4ol, 4il, Rukavina, Katura 18p, 4s, Šljivarić, P. Babić 8p, 3s, 3a, 3il, Primorac 4p, 4s, 5a, L. Babić 7p, 4s, Hemphill 4, Čović, Jurič 12p, 4s, 6a, 3ol, 4il, Krapić 13p, 4s.

ALKAR: Zukanović 6p, 5s, Bašić 15p, 3s, 6a, 5il, Marić, Vojedilov 2, Polutak 7p, 3s, Peevy 7p, 3s, 3il, Svalina 17p, 7s, 5a, 4il, Bibbs 12p, 5s, 3ol, Vučić 7p, 3s, 3a, Jukić 5.

Konačni rezultat i pobjeda Bosca od "samo" 84:78 mogla bi zavarati, jer Alkar je stigao ispod deset razlike u ovoj utakmici tek u posljednjoj minuti, nakon što je već od druge četvrtine Bosco svojom energiju otišao na dvoznamenkastu prednost. Najviše je bilo još u drugom kvartalu kad je Bosco vodio 32:13. Tako je momčad Ivana Tomasa stigla korak bliže ostanka u društvu najboljih, dohvatila je desetu pobjedu, a Alkar je ostao na osam pobjeda i slijedi mu neizvjesnost posljednja četiri kola.

Poredak: Dinamo 11-16, Bosco 10-18, Gorica 8-18, Zabok 8-19, Alkar 8-20, Škrljevo 7-20.

22. travanj 2024 23:48