RONALD GORSIC Cropix
HT PREMIJER LIGA

U derbiju Lige za prvaka Cibona preživjela produžetke, mladi playmaker u završnici trpao poput rutinera

Vukovi s penalima Frančeševića i promašajem Kučića za tri poena stigli do važne pobjede
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 26. ožujak 2023. 22:52

CEDEVITA JUNIOR - CIBONA 93:96 (85:85) (28:18, 16:33, 12:19, 29:15 - 8:11)

CEDEVITA JUNIOR: Mustapić 9p, 9s, 3a, 4ol, Kučić 20, Rašić 8, Marčinković, Ciani 5, Serdarušić 15p, 14s, 4il, Vrgoč, Šabić, Simon 24p, 4s, 7a, Batinić 3p, 3s, 3a, Topolović 8p, 4s.

CIBONA: Vuković 10p, 5s, 3ol, Radovčić 8p, 7a, Perasović 4, Frančešević 2, Smajlagić 25p, 8s, Majcunić 12, Mazalin 19p, 11s, 6a, Aranitović, Kapusta 10p, 5s, 7a, 5il, Ljubičić 6p, 3s.

ZAGREB Dvorana Boška Božića Pepsija. Gledatelja 800. Suci: Jurčević, Jovović i R. Hordov.

Sjajnu su utakmicu u derbiju drugog kola Lige za prvaka odigrali Cibona i Cedevita Junior. Prvi je puta u četvrtom sudaru sezone odluka otišla u dodatnih pet minuta, a kraj su momčadi dočekale u priličnom kaosu. Cibona ionako tankog rostera, bez ozlijeđenih Bundovića i Aranitovića, završnicu nije mogla igrati bez Lovre Mazalina, ali i oba playa, Borne Kapuste i Krešimira Radovčića, koji su skupili po pet penala.

S druge strane, Cedevita Junior je ostala bez cijele unutarnje linije, jer su s pet prekršaja poispadali Saša Ciani, Đorđe Topolović, Ivan Vrgoč, a za Cedevitu nije igrao ozlijeđeni Pavle Marčinković.

I u takvom raspletu ulogu igrača odluke u Ciboni dobio je mladi junior, playmaker Luka Frančešević, iza kojega su tek dva seniorska nastupa u karijeri. No, Frančešević je na deset sekundi do sirene, poput rutinera, strpao oba slobodna bacanja koja je ishodio nakon defenzivnog skoka. Cibona je povela s 96:93. A Cedevita je imala zadnji posjed i prije toga minutu odmora. Lopta je išla na Krunu Simona, koji je, pak, šepajući odigrao završnicu, gurnuo je loptu do Vite Kučića koji je šutirao za novi produžetak, ali nije pogodio cilj. Vukovi su slavili i ostali u vrhu Lige za prvaka.

A bila je to utakmica puna preokreta. Inicijalnu prednost domaćinu, koja je iznosila čak 28:16 pri kraju prve četvrtine, donio je Vito Kučić, čija je energija bila previše za Vukove na startu, jer Kučić je za uvodnih deset minuta stavio 12 poena.

No, Cibona se vratila šuterskim dionicama Svena Smajlagića, dao je ruku i Domagoj Vuković, a nije naodmet bila i energija Krešimira Radovčića. Cibona je prebrzo ulovila Cedevitu, a onda u trećoj četvrtini, kad je Borna Kapusta pametno kažnjavao rupe u Cedevitinoj obrani, ta prednost Cibone narasla je i na 70:56 s koliko se otišlo u zadnjih deset minuta.

Tu je, pak, Kruno Simon vratio u veliku šansu. Simon je povezao 14 poena u zadnjoj četvrtini, od čega je pogodio tri trice i pet puta bio precizan s crte. Cibona je, ipak, imala 85:83 i branila je pobjedu u posljednjem posjedu Cedevite. No, Jakov Mustapić je pretrpio faul uoči same sirene, a onda pogodio i dva bacanja za produžetak.

U dodatnih pet minuta Smajlagić je pogodio dvije trice, ali i dva puta s crte, ukupno osam poena u produžetku. Vraćao je Simon, igrači su ispadali s pet penala na obje strane...

Odluka je pala nakon što je Krešimir Ljubičić blokirao Mustapića na ulazu, otvorenu tricu promašio i Renato Serdarušić, pa je Cibona s penalima Frančeševića i promašajem Kučića za tri poena stigla do važne pobjede...

20. travanj 2024 05:59