Zadar prokockao plus 16, u produžetku zabili jedan jedini poen, slavlje Splita, fantastična igra Ukića!

Zadar čeka taj naslov već 13 godina, čekat će ga još barem dva dana. Četvrti meč je u srijedu.
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 31. svibanj 2021. 23:12

SPLIT - ZADAR 83:75 (74:74) (10:24, 19:11, 25:24, 20:15 - 8:1)

SPLIT - Mala dvorana KK Split. Bez gledatelja. Suci: Hordov, Jurčević i Peić.

SPLIT: Perković 10p, 5s, 3a, Perasović, Kedžo 2, Ukić 30p, 5a, 3il, Marčinković 3p, 4s, Bajo, Čampara 2, Babić 9p, 9s, 6a, Vranković 2, Luković 5, Marić 14p, 9s, Mesiček 6p, 5s.

ZADAR: Carter 16p, 6s, Jordano 10, Justice 11, Palokaj 3p, 3s, 4il, Brala, Vuković 3p, 6s, 5il, 3b, Bursać 5p, 3s, Junaković 6, Mavra 11p, 3a, Onuaku 8p, 14s, Planinić 2p, 3s, Kraljević.

Split se izborio za četvrtu utakmicu, smanjio zaostatak u finalu doigravanja na 1:2, nadoknadio minus 16 s početka druge četvrtine i u produžetku slavio veliku pobjedu.

Baš kako su počele obje utakmice u Zadru, s malo koševa u otvaranju (6:8 u 4. minuti), a onda je i nastavak bio isti. Zadar je, naime, počeo bježati. I to „big time“ bježati, stvarati prednost. Napravili su seriju 13:0 u pet minuta, u kojoj su trice pogađala trojica igrača (Justice, Palokaj i Mavra), dok je Split uglavnom gubio lopte na sve moguće načine, potpuno konfuzan i zbunjen obrambenom postavkom gostiju. Semafor je poskakivao u korist Zadra do zabrinjavajućih za domaćina 6:21.

Trener Žutih Milan Karakaš nije mogao vjerovati što gleda, pa je počeo mijenjati igrače jednog za drugim, e da bi ih do kraja prve četvrtine promijenio svih dvanaest. Nevjerojatan podatak, ne sjećamo se da smo tome ikada svjedočili. Uglavnom, post Splita prekinuo je tek kapetan i najstariji igrač Kedžo, pa je dva bacanja dodao Marić i kad se na sedam sekundi do isteka prve četvrtine u kontri našao Čampara, napravio je najgoru moguću stvar. Umjesto šuta, jer je bio slobodan, bacio je loptu u aut. Ostalo je nešto manje od dvije sekunde, dovoljno da Bursać iz auta pronađe Cartera, a da Amerikanac kazni neoprezne Žute i smjesti im tricu tri metra iza centra igrališta za 10:24. Ako to nije bio hladan tuš, onda ne znamo što bi mogao biti.

Carter je ubacio i za 10:26 odmah na startu druge dionice i izgledalo je da će se Zadar prošetati do pobjede i titule prvaka. Ipak, Split se malo pribrao, trica Ukića, malo kasnije Babića donijele su mir (18:28), ali Carter i Mavra su vratili na pristojnu distancu (18:32). Nakon Lukovićeve trice za 21:32, Perković je jurnuo u kontru, pratio ga je Bursać i blokirao njegovo polaganje. Čini se da je lopta dirala ploču, Karakaš je tražio priznavanje koša, a dobio je tehničku pogrešku. Umjesto da se spuste na jednoznamenkasti zaostatak, tri poena Justice opet su bacila Split u debeli minus (21:35). Ipak, u završnih 75 sekundi domaćin je napravio 8:0 s dvije trice Ukića i kontrom Perkovića, tih 29:35 je bilo vrlo prihvatljivo nakon svega viđenog u prvom poluvremenu. S time da su se nakon polaganja Perkovića zakačili Luković i Bursać, porječkali su se i gurali, agresivniji je bio Zadrov igrač, a nakon pregledavanja snimke oba su izbačena.

Ukić je povukao Split i u trećoj četvrtini. Počevši od one trice za 24:35, pa do 41:44 skupio je Ukić 15 koševa. Pet je dodao Perković, ali nakon što je realizirao 2+1 Roko je izašao i odmah je splitski napad atrofirao. S druge strane je Jordano vezao brzih pet poena i Ukić je morao natrag. I opet je stavio dvicu po ulasku. Nakon treće četvrtine (54:59) Ukić je bio na 24 koša, najbliži njemu od suigrača Babić i Marić po šest!

Konačno, Carter je držao Zadar u lijepom vodstvu do 35. minute, e da bi Babić tricom i Marić smanjili na 68:69. Nešto kasnije za 70:71 je Perković uhvatio Ukićev promašaj, ali ga je uhvatio grč, nije mogao nastaviti igru. Završnica je bila nervozna i napeta, Ukić je poravnao na 74:74 na 1:47 do kraja i nakon toga su propušteni svi napadi i moralo se u produžetak. U dodatnih pet minuta Zadar je potpuno pao, ugasio se. Split je otišao na 79:74, a prvi koš u šest minuta za goste pogodio je Vuković, ali samo jedno bacanje. Da će se igrati četvrta utakmica potvrdio je Perković, trica s Onuakuom ispred njega za 82:75 potpisala je presudu.

22. listopad 2021 04:37