LUKA GERLANC Cropix
LIGA ZA PRVAKA

Zadar u derbiju bez problema do slavlja protiv oslabljene Cedevite Junior, Split nanio Šibenki osmi poraz u nizu

Zadar je na najbolji način otvorio tri vezana gostovanja od srijede do nedjelje
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 26. travanj 2023. 20:04

CEDEVITA JUNIOR - ZADAR 78:94 (15:29, 27:29, 23:19,13:17)

CEDEVITA JUNIOR: Kučić 28p, 3il, Rašić 6p, 5s, Marčinković 11, Bilić 12p, 4s, 3il, Bogdanović 1, Serdarušić 5p, 3s, Vrgoč 2p, 3s, 4bl, Šabić 3p, 3a, Simon 7p, 4s, 4a, 4il, Zanki 3, Batinić.

ZADAR: Davis 15p, 6s, Klarica 3s, Sikirić 4, Žganec 4p, 9s, 7a, Čampara 9p, 3s, 5a, 3ol, 3il, Matulina, Lakić 18, Mekić 10, Drežnjak 6p, 4s, 5a, Božić 11p, 4s, 5a, Ramljak 8p, 3s, Šantelj 9p, 5s.

Zadar je bez problema upisao pobjedu nad Cedevitom Junior od 94:78. Pogodila je momčad Danijela Jusupa 17 trica, podijelila 28 asista, a pri tome je Luka Božić odigrao samo prvo poluvrijeme, a i svi drugi nositelji bili su negdje u tom vremenskom okviru potrošnje. Zadar je tako na najbolji način otvorio tri vezana gostovanja od srijede do nedjelje, a nakon što je upisana pobjeda nad Cedevitom Junior, u petak slijedi prva utakmica četvrtfinala ABA lige u Beogradu protiv Zvezde, a onda i domaći derbi protiv Cibone u Zagrebu.

Velikih problema imao Damir Mulaomerović uoči ove utakmice.Već duže vrijeme ne može računati na ozlijeđene Jakova Mustapića i Sašu Cianiju, a uoči Zadra ostao je i bez druge petice, Đorđa Topolovića. No, niti to nije bilo sve, jer kontra Zadra na terenu nije, iako je bio u momčadi, niti Josipa Batinića.

I u tako suženom rosteru, Mulaomerović je pokušao zonskom obranu sačuvati što je moguće više potencijala za ovaj ogled, ali već u toh uvodnoj četvrtini Zadar se odvojio na dvocifrenu prednost. Naime, Arijan Lakić, na što svakako domaćin nije računao, pogodio je uvodne tri trice, ukupno je stavio 15 poena za uvodnih deset minuta i sve su nade da bi Cedevita mogla do nekog čuda već tu ugasle. Doduše, stigla je Cedevita Junior na 39:46 u jednom trenutku druge četvrtine zahvaljujući inspiraciji Vite Kučiće, ali odmah je Zadar uzvratio i mirnu držao ovu utakmicu pod kontrolom.

I taj je rasplet omogućio Jusupu da ne troši dodatno u drugom dijelu Luku Božiću, ali sjeo je i Kruno Simon. Cedevita Junior je tako pokazala raskoš svoje mladosti, jer su veliku priliku dobili Toni Bilić, Vice Zanki i Ivan Bogdanović. Bilić je 18-godišnjak iz Trogira koji je pokazao najviše, ali sva trojica posjeduju zavidan talent, pa je unatoč porazu Cedevita Junior od ove utakmice ipak nešto dobila u hvatanju iskustva darovite mladosti. I Danijel Jusup je odgovorio na identičan način, pa su i tu svoje prilike dobili Antonio Sikirić, Krševan Klarica, a teren je na kratko osjetio i Maksim Matulina.

ŠIBENKA – SPLIT 53:85 (25:15, 10:23, 10:15, 8:32)

ŠIBENKA:Skorić 12p, Klarin 6p, Pleadin 8p, Howard 6sk, Paić 9p, Bobek, Brocić 4p 3s 3a, Antić 2p, Perković 4sk, Jambrović 12p 5sk, Brajković.TRENER:Damir Milačić.
SPLIT: Runjić 17p, Shorter 13p 7sk, Jukić 9p 10sk, Nelson 2p, Mavra 5p 7 as, Gizdavčić 5p, Kalajžić 14p, Tišma 5p 5sk, Ukić 5p, Vuko 10p 5sk.TRENER:Srđan Subotić.

---------------------------------------------------------------
Šibenski košarkaši ni nakon osam kola ne znaju za pobjedu u Ligi za prvaka. Osmi poraz u nizu doživjeli su od Splita na Baldekinu. Iako su na kraju uvjerljivo izgubili tako se ni izbliza nije činilo nakon prvog poluvremena. Posebice nakon prve četvrtine u kojoj su Narančasti ubacili 25 koševa, a u sljedećih 30 svega 23!? Povela je Šibenka 20:7 nakon svega 6 minuta igre, vezali su 4 trice od 6 pokušaja, bili rastrčani, pokretljivi u obrani, dominantniji u skoku.

U 15.minuti su otišli i na najviših +14(31:17). No kada se očekivalo da će do odmora barem zadržati prednost i ostati u istom ritmu dogodio im se veliki pad. U 5,5 minuta do poluvremena Milačićevi puleni ubacili su svega 4 a Splićani 21 poen pa se na odmor otišli sa +3 za Žute (35:38). Splićani su iskoristili širinu ali i kvalitetu rostera i u 3.dionici podigli još prednost na +8.

No, u zadnjoj četvrtini Šibenka je opet potonula, ponovno su upali u blackout sa samo 5 poena u isto toliko minuta a Split je na drugoj strani postigao 21, za +25 (49:74), odnosno za 8:32 u zadnjih 10 minuta. Na koncu još jedan uvjerljiv poraz za šibenski sastav koji se teško nosi s konkurencijom u ovoj ligi. Jambrović i Skorić bili su jedini dvoznamenkasti u šibenskim redovima sa 12 ubačenih poena, kod Splita najefikasniji Runjić sa 17 poena.
Do kraja Lige za prvaka još su dvije utakmice, u onoj sljedećoj na Baldekin stiže Furnir i ta će utakmica vjerojatno odlučivati o petom mjestu.

Piše: Davor Trutin

06. svibanj 2024 03:40