Ivica Skelin, Žan Tabak i Srđan Subotić su hrvatski, odnosno splitski treneri koji trenutačno kruh zarađuju u Poljskoj. Skelin s Legijom i Tabak sa Sopotom su u samom vrhu lige, dok je Subotić s Torunom nešto lošiji. Nije tu čak niti bitan plasman, bitna je košarkaška priča koja veže hrvatske stručnjake, ali i igrače s Poljskom.
Tamošnja košarka doživjela je “boom” nakon što je njihova reprezentacija osvojila senzacionalno četvrto mjesto na nedavnom Eurobasketu. Pogađajte tko je autor tog čuda. Riječ je o Igoru Miličiću, stručnjaku koji je rođen u Slavonskom Brodu, dok je ime - nažalost - stekao u poljskim klubovima i gradovima. Miličić je najpoznatije trenersko ime iz novije garde koje se isprofiliralo u ovoj velikoj europskoj državi. Tamo je počeo trenersku karijeru 2014. u Koszalinu, da bi nakon sezone otišao u Anwil, gdje se zadržao punih pet godina. Kao trener Stala je 2021. prihvatio funkciju poljskog izbornika, dok je godinu dana kasnije je zemlju zbog jakog zova Bešiktaša. Donedavno je bio na klupi Napolija u koji je doveo hrvatskog reprezentativca Darija Drežnjaka. No, Miličića je orbitu lansirala - Poljska.
Ta pak zemlja nije strana niti Žanu Tabaku koji je lani napravio čudo i s Treflom osvojio Prvenstvo, ranije je bio i u Zieloni Gori. Ivica Skelin ove sezone radi odličan posao u Legiji, gdje je na odlasku zatekao Josipa Sobina, dok je njegovu zamjenu pronašao je u - pogađate - Hrvatu, Mati Vuciću koji je stigao iz Toruna, gdje je igrao pod Srđanom Subotićem.
Dva splitska stručnjaka nisu ispunila očekivanja niti ambicije na Gripama, dok su se skrasili su se u Poljskoj, gdje surađuju s mnogim hrvatskim igračima. Treći Splićanin i najozbiljnije trenersko ime iz terceta grada pod Marjanom, u pravilu je za Žute financijski nedostižna opcija, makar nije da se o tome godinama unazad od Tabaku nije razmišljalo...
Subotić je dijelom prošle sezone u Torunu surađivao s Goranom Filipovićem, hrvatskim reprezentativcem i bivšim igračem Splita i Cedevite Junior, dok je ove sezone doveo Barreta Bensona baš nakon njegovog ras kida sa Splitom. Kod Skelina je još jedan bivši Žuti, Shawn Jones koji u Splitu nije imao pamtljivu epizodu. Doista je košarkaška karijera poput mozaika, ovaj je više puta spajao Splićane i Poljsku.
Tamošnjeg iskustva ima i Tomislav Gabrić koji se iz Splita otisnuo u Astoriju, da bi lani nastupao za Lublin. Skelin i Tabak su s Legijom i Sopotom na omjeru od sedam pobjeda i tri poraza, dok je Subotić u nešto težoj situaciji s Torunom, uz omjer od 3-7.
Put novijoj generaciji trenera u Poljskoj koja se tada još “učila košarci od Hrvata”, krčili su još početkom ovog stoljeća Jasmin Repeša na klupi Slaska iz Wroclawa te Aco Petrović i Danijel Jusup koji su vodili Anwil iz Wloclaweka. U Dabrowoj Gorniczi dvije sezone je bio i Dražen Anzulović koji je 2015. godine doveo tada top europskog talenta, Dominika Mavru, dok ga je bio je dočekao iskusni Drago Pašalić.
Svakako, fascinantno je kako je poljska košarka doživjela “boom” i tko je sudjelovao u stvaranju onoga što imaju danas. Hrvatski stručnjaci koji kod nas nisu bili “dovoljno dobri” pa su trenersko ime morali graditi u inozemstvu. Pritom smo nekad bili “učitelji”, dok je danas Poljska u košarci - preskočila. S “našom pameću”...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....