Nevjerojatni Luka Dončić prvi put u povijesti odveo Sloveniju na Olimpijske igre, Aco nije uspio!

Momčad koja je izbacila Hrvatsku sredila je i favorizirani Brazil te osigurala vizu za Tokio
Piše: Davor Burazin, HinaObjavljeno: 04. srpanj 2021. 21:36

NJEMAČKA – BRAZIL 75:64 (14:17, 22:17, 16:12, 23:18)

SPLIT – Spaladium Arena. Suci: Zurapović, Kallio, Weiland.

NJEMAČKA: Bonga, Saibou 1p, 3s, 3a, Lo 10p, 3s, 5a, Giffey 8, Wimberg, Voigtmann 8p, 11s, Benzing 13p, 3s, Wagner 28p, 6s, 3ul, 4il, Wank, Barthel 2p, 3a, Thiemann 2, Obst 3p, 5s. Izbornik: Henrik Rödl.

BRAZIL: Santos 6, Luz, Benite 9p, 5s, 3a, Huertas 2p, 3a, 3il, Garcia 10p, 3il, Varejao 14p, 4s, Meindl 6p, 3s, Dias, Mariano, Hettsheimeir 8, De Paula, Caboclo 9p, 5s. Trener: Aleksandar Petrović.

------------------------------------------------------

Njemačka je izborila Olimpijske igre u Tokiju s kvalifikacijskog turnira u Splitu, dok Aleksandar Petrović s Brazilom nije uspio otići na druge Igre u nizu nakon što je sa Hrvatskom bio u Rio de Janeiru. Zaslužena pobjeda Njemačke, koja se znala fizički suprotstaviti Brazilu, nadjačati ga u skoku (40-32), a imala je i ljude spremne pogađati u napadu.

Slavlje njemačkih igrača i navijača

Kad je početkom druge četvrtine preuzela vodstvo, 19:17 tricom Moa Wagnera, momčad Henrika Rödla više nije ispuštala prednost. Giffey je u 18. minuti pogodio za 34:23, Petrović je zvao time-out i dobio je reakciju svojih igrača, koji su do poluvremena uspjeli stići na minimalan zaostatak (36:34).

Čak četiri minute se u trećoj dionici igralo bez koša, sušu je prekinuo Giffey za 45:39 i bio je to znak da su Nijemci spremni. Ubrzo je, nakon tri slobodna bacanja Wagnera, bilo 51:42 i u ostatku utakmice se Brazil nije uspio spustiti ispod šest razlike. Taj Wagner, koji je u Orlandu u NBA ligi, odigrao je vrhunsku utakmicu, ubacio 28 koševa uz šut 9-12 (dvica 6-6, trica 3-6, bacanja 7-11), dodao je i šest skokova. Robin Benzing je pratio s 13 koševa.

Brazil je nakon tri odlične utakmice zakazao u finalu. Čim se stalo na kraj njihovoj snazi i atletičnosti, ukazale su se slabosti. Iako je Aco vrtio i vrtio tražeći petorku za preokret, svi osim Varejaa su podbacili. Legenda Cavaliersa s 38 godina na leđima je šutirao 7-9 za 14 koševa. Nije jasno kako je Petrović dopustio Vitoru Beniteu da poteže bez zadrške, njegovih 3-18 definitivno nije pomoglo.

TOM DUBRAVEC/CROPIX

Još jedno remek djelo Luke Dončića

Aktualni europski košarkaški prvak, reprezentacija Slovenije, po prvi je put od svoje samostalnosti izborila nastup na Olimpijskim igrama, Slovenci su u finalu kvalifikacijskog turnira u Kaunasu svladali domaćine Litvance sa 96-85 (28-24, 24-28, 28-17, 16-16).

Briljirao je Luka Dončić koji je predvodio Sloveniju sa 31 košem, 13 asistencija i 11 skokova, a već na do poluvremena je imao 21 ubačaj, šest skokova i pet asistencija. U ključnoj trećoj četvrtini Slovenci su postigli čak šest trica, od toga tri Vlatko Čančar, za bijeg na 80-69, početkom četvrte četvrtine bilo je i najvećih 16 razlike (85-69) i susret je bio odlučen.

MATIJA DJANJESIC/CROPIX

Čančar se na kraju zaustavio na 18 poena, od toga 16 u drugom poluvremenu, a 16 je postigao i Jaka Blažič, dok Litvi sedmi uzastopni nastup na OI nisu uspjeli osigurati Mantas Kalnietis, Jonas Valančiunas i Arnas Butkevičius koji su postigli po 14 pogodaka.

Slovenija će na skorašnjim Igrama u Tokiju (23. srpnja - 8. kolovoza) igrati u skupini C s domaćinom Japanom, Argentinom i Španjolskom.

24. travanj 2024 15:54