BORIS KOVACEV/CROPIX Cropix
RUTINSKA POBJEDA VUKOVA

Sjajna partija kapetana Cibone! Prkačin odigrao najbolju šutersku utakmicu karijere, Split pomeo Zadrane

U 21. kola HT Premijer lige Cibona je svladala Furnir, a Split je bio uvjerljiv protiv Zadra
Piše: Tvrtko Puljić/Davor BurazinObjavljeno: 06. veljača 2021. 17:30

Furnir - Cibona 84:100 (22:31, 17:20, 19:27, 26:22)

ZAGREB - SD Dubrava. Bez gledatelja. Suci: Vulić, Roglić i Mirčeta.

FURNIR: Vlahovec, Prelec, Pandurić 12p, 4il, Vujić 6p, 3s, 3il, Perić 8p, 3s, 3il, Isabell 19p, 9a, 4ol, 5il, Majić 11p, 3il, Smolić 9p, 5s, Šola, Jerković 5p, 4s, 3il, Puou 6p, 4s, Buljević 8p, 3s.

CIBONA: Reynolds 12p, 6a, Bilinovac 5p, 3a, Radovčić 4, Planinić 18p, 5s, 3a, Marić 3, Novačić 7p, 3il, Prkačin 19p, 6s, Gnjidić 9p, 3a, 4ol, 3il, Branković 5p, 3s, Drežnjak 3, Markota 4, Nakić 11.

Cibona je u Dubravi šutirala 15-25 za tri poena i pri tome je natjerala Furnir na čak 27 izgubljenih lopti, pa se momčad koja je preko Zaboka ovoga tjedna dospjela u polufinale Kupa Krešimira Ćosića i nije mogla nadati boljem od pristojnog poraza. A konačnih 100:84 je točno to.

Jeronimo Šarin pokušao je skupljati u reketu i nadati se nekom slabijem Ciboninom šuterskom danu, pa s malo nervoze protivnika i doći u neku šansu, no to se nije dogodilo. Uostalom, kad je Furnir u prvom dijelu stigao na 31:35, uslijedio niz Vukova za 51:31. A to je bila i prednost koju je Cibona uspješno održavala.

Treba podvući kako je Roko Prkačin, 18-godišnji Cibonin kapetan, odigrao najbolju šutersku utakmicu svoje mlade karijere, jer za tri poena šutirao savršenih 5-5! Cibona, zajedno s novim trenerom Vladimirom Jovanovićem sada ima tri dana, do srijede, za pripremiti Zadar u polufinalu Kupa. Najvažniju utakmicu dosadašnjeg dijela sezone...

SPLIT – ZADAR 82:62 (20:14, 17:10, 18:17, 27:21)

SPLIT – Dvorana KK Split. Bez gledatelja. Suci: Vovk, Jovović, Mustapić.

SPLIT: Perković 8p, 4s, 3a, Gizdavčić 5, Perasović 19p, 4s, 3a, Kedžo 3, Marčinković 8p, 3s, Šarić 4, Bajo 7p, 5s, Čampara 10p, 3s, 6a, Babić 2p, 7s, 10a, Vranković 14p, 9s, Luković, Marić 2p, 3a. Trener: Ivica Skelin.

ZADAR: Carter 11p, 7s, 6a, Jordano 7, Justice 8p, 4s, 3a, Palokaj, Brala, Vuković 3s, Bursać 11, Junaković 9p, 3a, Mavra 7p, 3s, Onuaku 2, Planinić 4s, Kraljević 7. Trener: Ivan Perinčić.

Split je u potpunosti nadigrao Zadar u prvenstvu Hrvatske, konačnih 82:62 čak djeluje skromno u odnosu na ono što se vidjelo na parketu u 40 minuta.

Ivica Skelin doista nije skrivao karte ususret dvostrukom dalmatinskom derbiju Splita i Zadra, trener Žutih je – kako je i najavio - za ovu utakmicu ostavio na tribini ključne igrače, Marka Lukovića i Roka Lenija Ukića čuvajući ih za drugi susret večeras od 19 sati u ABA ligi. Zadar je, s druge strane, bio „samo“ bez trenera Veljka Mršića, no na to su ionako naviknuli u posljednje vrijeme uslijed zdravstvenih problema izbornika Hrvatske, kome želimo što brže ozdravljenje i povratak uz parket.

U otvaranju, zapravo, opipavanju pulsa, Split se bolje snašao i bio u laganoj prednosti. Za prvi ozbiljniji višak pobrinuo se Gizdavčić, čim je ušao mladi je razigravač iz kornera pogodio tricu za 17:10 u 8. minuti. S njim u postavi Žuti su ubrzo probili plafon i otišli na dvoznamenkastu prednost s dva skoka u napadu i dva ubačaja Vrankovića za 25:14. I tu nije stalo, jer nadovezao se Perasović s dva zakucavanja, drugo iz kontre onako iz sve snage, pa je splitski sastav u 17. minuti imao ogromnih 35:17. Kako ih je Skelin nazvao „igrači koji su manje igrali i manje se potrošili“ pritom su u prvom poluvremenu obrambeno uneredili Zadar, gostujuća trica je bila 0-9, a i sve ostalo je bilo upitno. Zadar je mogao biti presretan sa samo minus 13.

Nastavak je krenuo obećavajuće za Zadar, s dvije trice Junakovića i Bursaća primakli su se na 37:30, ali njihova nada u preokret nije dugo trajala. Odgovor Splita bio je žestok. Najprije je tricama Marčinkovića i Čampare prednost ponovo postala dvoznamenkasta (43:22), a onda je s još dva vezana dalekometna ubačaja Marčinkovića i Perkovića opet bilo visokih 53:35 u 28. minuti. U završnih deset minuta razigrao se Ivan Perasović, 14 od svojih 19 koševa ubacio je tada i to na razne načine, pa se pljeskalo i iz svečane lože i s klupe Žutih na poteze svoga najmlađeg igrača. Zadar je vidio da ovu utakmicu neće dobiti, pa se gosti i nisu previše nervirali. Ostaje im „uzvrat“ u ABA ligi, ali po onome što se vidjelo u subotu, Split je u ovom trenutku favorit.

Luka Babić je u svom povratku u matični klub nakon devet godina pokazao da će biti izuzetno pojačanje. Iako je šutnuo samo tri lopte, dominirao je u napadu s deset asistencija za 19 minuta, a obrambeno može pokriti i preuzeti sve pozicije od jedan do četiri.

- Igrali smo energetski odličnu utakmicu, prvenstveno u obrani – rekao je Skelin. – Zadar je daleko bolji od ovoga, neće nas zavarati za drugu utakmicu. Nitko se nije previše potrošio, kreće se od 0:0. Očekujem potpuno drugačiju utakmicu. Osim pobjede, dobitak su učinci Perasovića, Baje, Gizdavčića, naravno i Babića.

- Apsolutno zaslužena pobjeda Splita, bili su bolji u svim segmentima. Dobra pouka za drugu utakmicu. Morat ćemo puno toga promijeniti – rekao je Perinčić. (D. Burazin)

27. srpanj 2024 06:35