Hrvatska ‘razmontirala‘ nemoćnu Gjergijinu Belgiju, na pogon NBA-ovaca u jednom trenutku vodili 46 razlike

Piše: HINA/SNObjavljeno: 13. kolovoz 2023. 15:53

HRVATSKA - BELGIJA 86:55 (18:8, 21:10, 30:13, 17:24)

ISTANBUL - Sinan Erdem Arena.

HRVATSKA: Perković 3, Filipović 3p, 4s, 3a, Smith 8p, 5a, Kapusta, Prkačin 2, Hezonja 22p, 5s, Šarić 17p, 3s, 4a, Badžim 10p, 4s, M. Drežnjak, D. Drežnjak 3, Zubac 18p, 14s, Ljubičić.

BELGIJA: Lecomte 16p, 4a, Lasisi, Samardžić 2, Schwartz 6p, 3s, Vanwijn 4, Bako 8p, 7s, De Ridder 11p, 11s, 3il, Ledegen 4, Palinckx 2, Smout, Mennes 2, Lambrecht 3s.

Muška košarkaška reprezentacija Hrvatske uvjerljivo je započela nastup na olimpijskim pretkvalifikacijama u Istanbulu svladavši u nedjelju reprezentaciju Belgije s 86-55 (18-8, 21-10, 30-13, 17-24).

Strijelce hrvatske reprezentacije predvodio je Mario Hezonja s 22 koša pogodivši šest trica iz osam pokušaja. Ivica Zubac je za 23 minute igre došao do 18 poena, 14 skokova i tri blokade, a Dario Šarić je uz 17 koševa imao četiri asistencije i tri ukradene lopte. Roko Badžim je ubacio 10 poena, a Jaleen Smith je postigao osam koševa i podijelio pet asistencija.

U belgijskoj reprezentaciji, koju vodi hrvatski stručnjak Dario Gjergja, najbolji su bili Emmanuel Lecomte sa 16 poena i Thijs De Ridder s 11 koševa i 11 skokova.

Prvih pet minuta trajala je rezultatska neizvjesnost u dvoboju hrvatskih i belgijskih košarkaša, a onda je do izražaja došla kvaliteta koju je Sesarovoj momčadi donijelo priključenje Darija Šarića, Ivice Zubca, Maria Hezonje i Jaleena Smitha. Bez obzira što nisu imali na raspolaganju previše vremena za uigravanje napadačkih akcija, hrvatski košarkaši su od prvih minuta olimpijskih pretkvalifikacija u Istanbulu pokazali zavidnu razinu obrambenog angažmana. Tako su uspjeli limitirati Belgijce na samo osam koševa u prvoj četvrtini koju su završili s prednošću od deset poena (18-8),

Od 7-6 u 4. minuti utakmice do 21-8 u 11. minuti, hrvatska obrana je djelovala gotovo neprobojnom za sve belgijske pokušaje.

Hrvatska je poluvrijeme završila s 21 košem viška (39-18), napravivši dvije serije od 8-0, prvu na prijelazu iz prve u drugu četvrtinu, a drugu na kraju prvog poluvremena.

Ivica Zubac je već na polovici utakmice bio na 'double-double' učinku s 12 koševa i 10 skokova, kapetan Dario Šarić je ubacio 11 poena uz tri asistencije. Mario Hezonja je svih devet poena ubacio izvan crte 6,75 m, bez promašaja za tricu (3/3).

Drugi dio nije donio nikakvu promjenu u pristupu, a time ni u zbivanjima na terenu. Tako je Hrvatska došla do okruglih +30 (57-27) u 26. minuti, a prednost je do kraja trećeg razdoblja narasla na +38 (69-31) zahvaljujući delekometnoj trici sa zvukom sirene koju je pogodio šuterski vrlo raspoloženi Hezonja.

Nastavio je Hezonja zatrpavati koš belgijske reprezentacije do najveće hrvatske prednosti od 46 poena (81-35) u 34. minuti. Tek tada je došlo do blagog opuštanja Sesarove momčadi, uzrokovane i igračkim rotacijama, pa su Belgijci uspjeli napraviti seriju 12-0 te na kraju svesti svoj zaostatak na 31 koš (86-55).

U prvoj utakmici u ovoj skupini Švedska je pobijedila Nizozemsku s 91-89, ali tek u dodatnih pet minuta, jer je na kraju osnovnog dijela utakmice rezultat bio 81-81.

Hrvatska će sljedeću utakmicu u dvorani Sinan Erdem igrati u ponedjeljak, od 19 sati po srednjoeuropskom vremenu, a suparnik će im biti Švedska. Prethodno (16 sati) će igrati Belgija i Nizozemska.

Kraj utakmice! Hrvatska slavi 86:55 nad Belgijom, Hezonja je najbolji strijelac susreta s 22 poena, prate ga Zubac (18) i Šarić (17), dok je kod protivnika najbolji Leomte (16). Zubac je ostvario 'double-double' učinak prirodamo li broju poena i 14 skokova, pored kojih broji i jednu asistenciju.

U jednom trenutku imali smo 46 poena razlike nad Belgijom! Malo su se Sesarovi momci opustili pred kraj, stoga je sada nešto manja. U posljednoj minuti Hrvatska ima 86:55.

Trica Perkovića za 86:49, a s druge Samardžić zabija za dva, da bi potom spriječio Perkovića da odgovori istom mjerom. Mennes je položio i izborio slobodno bacanje, koje nije iskoristio.

Badžim poentira i prekida 12:0 seriju Belgije, 84:47 je dvije i pol minute prije kraja.

Može Hezonja i promašiti, ništa od ovog pokušaja za tri. S druge strane ušlo je Belgijcima. Rezultat je 81:45 nepune četiri minute prije kraja ogleda.

Igraju i Belgijci, Lecomte pogađa nakon dugo vremena za dva, a Prkačin po ulasku u igru vraća razliku na staro. Hrvatska ima 81:39 šest minuta prije kraja ogleda, bilo bi malo više da Perković nije pogodio obrič u pokušaju da zabije tricu.

Nova trica Hezonje, bravo za sjajno šuterski raspoloženog "Super Marija", šest trica od sedam pokušaja ubacio je Hezonja!Sada broji 22 poena, najviše na utakmici.

Trica i 19. poen Hezonje za 74:33!

Počela je posljednja četvrtina. Šarić bi lako mogao završiti s najboljim učinkom što se poena tiče, trenutno ih broji 17, dok je Zubac na 18. Hrvatska nakon ukradene lopte i zakucavanja Hezonje ima 73:31.

Hezonja polaže za 66:31, a onda uz pratnju sirene pogađa i tricu, tako da imamo 69:31 na kraju treće četvrtine. Hezonja je na četiri od pet trica, odlična statistika.

Nova dva slobodna bacanja za Drežnjaka i jedan poen za Hrvatsku. U idućem napadu Samardžić nas je malo poljuljao, ali bez završnog poteza. Zubac je uhvatio loptu i započeo kontru. Nije prošlo iz prve, a Zubac ide odmoriti na klupu s kontom od 18 poena, 13 skokova i jednom asistencijom. U nastavku akcije Šarić postiže za 64:31, a Hezonja promašuje tricu u idućem napadu. Hrvatska ima 64:31 minutu i pol prije isteka treće četvrtine.

Nesportska za Palinckxa, Drežnjak je precizan iz slobodnog bacanja u oba navrata. Ponovno smo na plus 30! Šteta što mu nije ušla i nova trica.

Smith zabija tricu, a onda i dva slobodna bacanja od kojih jedno ostaje neiskorišteno. Hrvatska ima plus 30, Belgijci su u ovoj trećini zasad postigli tek devet poena. Zubac je u posljednjem napadu izveo fantastičnu blokadu! Četiri su minute do isteka treće četvrtine.

Novim promašajem Belgija je na nula od 13 udaraca za tri poena.

Poigravamo se s Belgijcima kako nam se prohtije! Sjajna kombinacija Šarića i Badžima, s novim polaganjem Zupca za 50:27. Pozvao je belgijski izbornik time-out., pognute su glave naših protivnika.

Smith povisuje rezultat naših za dva, još je izborio i slobodno bacanje, no nije ga realiziralo.

Filipović pogađa tricu, 23 razlike ima Hrvatska sedam i pol minuta prije kraja treće četvrtine!

Zabili su nam Belgijci, no maestralno je Zubac oduzetom loptom i zakucavanjem ubacio za 41:20. Već u idućem protunapadu Badžim je poentirao za 43:22.

Počinje drugo poluvrijeme! Hrvatska u prvom ima točnost ubačaja za dva na 56 posto (9/16), a za tri 50 posto (6/12).

Gotova je druga četvrtina. Hrvatska je odavno riješila pitanje pobjednika. Na poluvremenu vodi 39:18.

Utakmica je potpuno jednosmjerna i više izgleda kao trening Hrvatske, nego kao neki ozbiljan susret.

Smith pogađa tricu, a onda i Badžim postiže koš za +18.

Josip Sesar je pozvao minutu odmora. Hrvatska ima lijepu prednost od 29:16.

Treća trica Hezonje za 27:12.

Nova trica Hezonje za +14 vodstvo Hrvatske. Samardžić odmah postiže koš za smanjenje.

Hrvatska je otišla na 10 poena prednosti i s tom prednošću ide u drugu četvrtinu.

Hezonja pogađa tricu za 16:8.

Hrvatska sada vodi 11:6 nakon zakucavanja Zupca i koša Badžima.

Šarić pogađa prvu tricu na susretu i dovodi Hrvatsku u vodstvo 5:4.