GORAN SEBELIC/CROPIX
Kvalifikacije u balonu

Hrvatska slavljem u Istanbulu nadomak Eurobasketa! Presudilo je briljantno prvo poluvrijeme

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila je Tursku 79:62 u kvalifikacijama za Eurobasket 2022.
Piše: SN, HinaObjavljeno: 27. studeni 2020. 16:16

TURSKA - HRVATSKA 62:79 (7:24, 17:21, 19:12, 19:22)

Turska: Larkin, Mahmutoglu, Arar, Sengun, Birsen

Hrvatska: Ukić; Marčinković, Drežnjak, Šakić, Bilan

Tom pobjedom Hrvatska je s tri pobjede na vrhu skupine i na korak do teoretskog osiguranja plasmana na završni turnir EuroBasketa 2022. Na drugom mjestu je Nizozemska s učinkom 2-1. Treća je Švedska sa 1-2, a Turska je zadnja sa 0-3.

Hrvatsku su do uvjerljive pobjede nad domaćinom mini-turnira, uz sjajno odigrano prvo poluvrijeme, predvodili Miro Bilan sa 30 koševa i 12 skokova te Željko Šakić sa 17 poena, pet skokova i dvije blokade. Roko Rogić je ubacio 12 koševa, a Filip Krušlin devet uz četiri asistencije.

Kod Turaka su najbolji bili Melih Mahmutoglu sa 14 koševa i Shane Larkin sa 12 poena i pet asistencija.

Hrvatska reprezentacija imala je odličan ulaz u utakmicu koji se produžio na cijelo prvo poluvrijeme u kojem je sve u igri izabranika Veljka Mršića bilo gotovo idealno posloženo. Turska reprezentacija je u prvoj četvrtini više od šest minuta ostala bez ubačaja pa su hrvatski košarkaši serijom 14-0 u posljednju minutu prvog segmenta utakmice ušla sa 16 koševa prednosti koja je zahvaljujući trici Roka Rogića na isteku vremena narasla na +17 (24-7) nakon deset minuta.

Ništa se nije promijenilo ni u drugoj četvrtini koju je tricom otvorio Filip Krušlin za okruglih +20 (27-7). Hrvatska je u 27. minuti došla do neočekivanih 25 koševa prednosti (40-15), kad je Miro Bilan realizirao dva slobodna bacanja. Turci su se na ulazu u posljednju minutu prvog poluvremena tricom Tuncera ponovno spustili ispod 20 koševa zaostatka (43-24), ali se ponovno Bilan potrudio da Hrvatska na poluvrijeme ode s +21 (45-24).

Turska reprezentacija se na poluvremenu oporavila od šoka doživljenog u prvih 20 minuta i drugo poluvrijeme otvorila serijom 9-0 ostavivši hrvatsku reprezentaciju bez ubačaja pune tri i pol minute. No, Mršićevi izabranici su se trgnuli i nisu dopustili domaćoj reprezentaciji da se u trećoj četvrtini približi na manje od 11 poena (47-36) u trećoj četvrtini.

U drugom poluvremenu je nedostajalo malo više protočnosti i preciznosti u napadu hrvatske reprezenatcije pa su Turci nastavili stizati prednost. Tricom Amerikanca Shanea Larkina Turska je stigla na samo osam koševa zaostatka (70-62) na nešto manje od dvije minute prije kraja. No, mogući preokret spriječili su Bilan (4), Šakić (3) i Rogić (2) koji su završili utakmicu hrvatskom serijom 9-0 za konačnih +17 (79-62).

U drugoj utakmici današnjeg programa Nizozemska je pobijedila Švedsku sa 78-76.

U subotu je za košarkaše u "istanbulskom balonu" slobodan dan, a u nedjelju su na rasporedu preostale dvije utakmice. Od 15 sati će igrati Turska - Nizozemska, a u 18 sati će Hrvatska protiv Švedske tražiti pobjedu za potvrdu plasmana na EuroBasket.

ČETVRTA ČETVRTINA

10' - Hrvatska je pobijedila Tursku 79:62. Hrvatska nakon tri kola ima tri pobjede u kvalifikacijama za Eurobasket 2022. U nedjelju je na rasporedu utakmica protiv Švedske.

9' - Trica Larkina za minus 8 Turske, ali Sanliju je sada svirana nesportska osobna. Kakva trica Šakića s deset metara za plus 13 minutu i 19 sekundi prije kraja.

9' - Super važan poen samopouzdanog Šakića. Hrvatska je nadomak važne pobjede.

8' - Ugurluova trica vraća Tursku na minus 7. Do kraja je ostalo nešto više od dvije minute.

7' - Bilan je opet sjajno zabio pod košem. Nerješiva je enigma za Tursku.

5' - Šakić pogađa jako važnu tricu na asist Bilana. Osma je to trica Hrvatske.

4' - Do kraja susreta ostalo je 5:58. Hrvatska ima plus 10, ali morat će pripaziti želi li sačuvati prednost stečenu u briljantnom prvom dijelu.

3' - Bravo Bilan, opet je zabio pod košem, ali na drugoj strani uzvraća Sengun.

3' - Hrvatska ima plus 12, ali ne moće pogoditi otvorene šuteve. Birsen je sada zabio za minus 10 Turske.

1' - Bilan dobiva duel sa Sengunom, a Mahmutoglu uzvraća tricom.

TREĆA ČETVRTINA

10' - Atraktiva poen Birsena, a u posljednju četvrtinu se ulazi s vodstvom Hrvatske 57:43.

9' - Marić je sada zabio teške poene, Hrvatska se potom obranila, ali je u sljedećem napadu Rogić izgubio loptu.

8' - Zakucavanje Senguna, a potom Prkačin gubi loptu. Nakon nova dva slobodna bacanja Turske domaćin se približio na minus 14.

7' - Bilan zabija jedan od dva slobodnjaka. Bio mu je to 16. poen za plus 16 Hrvatske. Potom pod košem ponovno poentira.

6' - Dobra obrambena igra Marčinkovića, nakon čega Krušlin promašuje novu tricu. Ipak Šakić poentira za 52:36.

5' - Trica Krušlina za plus 14.

4' - Prvi poeni Hrvatske u nastavku, Bilan zabija oba slobodnjaka. Larkin se nažalost probudio u nastavku. Sada je iznudio tri slobodna bacanja i sva ih je zabio.

3' - Turska je u nastavk krenula jako agresivno i zasad uspijeva smanjiti. Turska je u nastavku otvorila 7-0.

2' - Larkin zabija za minus 19, a nakon novih poena Turske Mršić zove minutu odmora.

DRUGA ČETVRTINA

10' - Novi poeni Bilana i Hrvatska ima plus 21. Bilo je to poluvrijeme iz snova za izabranike Veljka Mršića koji odlaze na odmor sa velikom prednošću. Neka se tako i nastavi.

9' - Bilan zabija jedno slobodno bacanje i to mu je 11. poen, dok Tuncer zabija tricu.

8' - Fantastićna asistencija Krušlina za Bilana. Mahmutoglu novom tricom drži Turke minus 21.

7' - Trica Mahmutoglua za smanjenje vodstva Hrvatske.

6' - Ramljak zabija tricu preko Larkina. To je naša šesta trica iz 11 pokušaja za plus 23.

5' - Dva poena Mahmutoglua plus slobodno bacanje. Na drugoj je strani pod košem uzvratio Prkačin s dva poena.

5' - Krasan ulaz Prkačina koji je fauliran, nakon čega zabija jedno slobodno bacanje.

3' - Trica iz očaja za Durmaza od table. Sjajan ulaz u utakmicu Roka Prkačina, sada je zabio tricu.

1' - Rogić je asistent, a Krušlin zabija tricu za plus 20 Hrvatske.

PRVA ČETVRTINA

10' - Kraj prve četvrtine koju je Hrvatska dobila 24:7. Tricu je sa sirenom zabio Rogić. Upravo je Rogić trenutno najefikasniji igrač Hrvatske s 8 poena, Šakić je zabio 7 uz 4 skoka.

9' - Trica Krušlina, Hrvatska vodi 21:5.

8' - Rogić zabija jedno slobodno bacanje, a onda Bilan zabija pod košem.

6'- Hrvatska odlazi na plus 10 nakon polaganja Šakića koji je stigao do sedam poena.

6' - Novi poeni Rogića za 13:5.

5' - Lijepi ulaz Rogića koji je zamijenio Ukića i poen za najveće vodstvo Hrvatske dosad, plus 6.

5' - Nova lijepa akcija Hrvatske i zakucavanje Bilana.

4' - Lijepa akcija Marčinkovi-Bilan i hrvatski centar zabija.

3' - Izredalo se nekoliko napada bez poena, a sada Larkin zabija jedno od dva slobodna bacanja.

2' - Trica Šakića za vodstvo 5:2.

1' - Prvi poeni na susretu, zabio je Šakić, ali uzvraća Sengun.

1' - Utakmica je započela. Hrvatska starta s petorkom Ukić, Marčinković, Drežnjak, Šakić, Bilan.

Rezultati i ljestvica

1. KOLO: Hrvatska - Švedska 72:56, Turska - Nizozemska 65:72; 2. KOLO: Nizozemska - Hrvatska 59:69, Švedska - Turska 87:80; 3. KOLO: Nizozemska - Švedska 78:76, Hrvatska - Turska 79:62.