DENIS LOVROVIC Afp
KVALIFIKACIJE ZA OI

Hrvatska u velikoj drami u Splitu nakon infarktne završnice pobijedila Tunis i izborila polufinale!

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila je teškom mukom Tunis 75:70 u kvalifikacijama za OI
Piše: SN, Tvrtko PuljićObjavljeno: 01. srpanj 2021. 23:22

HRVATSKA - TUNIS 75:70 (20:11, 22:17, 14:29, 19:13)

SPLIT - Spaladium Arena. Gledatelja 1500. Suci: Viator, Bartel Maina i Noujaim.

HRVATSKA: Bilan 7p, 4s, Hezonja 27p, 8s, 3a, Ukić 4p, 3s, Marčinković 5p, 7s, Planinić, Drežnjak, Babić, Rogić 2, Šakić, Žižić 14p, 12s, Bogdanović 14p, 4s, Jordano 2.

TUNIS: Haddad, Marnaoui 14p, 4s, Gannouni, Abada 6p, 3s, 7a, El Mabrouk 13p, 4s, 3a, Hadidane, Ghyaza 7, Ben Taher, Addami 2, Slimane 15p, 7s, Mejri 13p, 5s, 4a, Ochi.

​Teškom je mukom Hrvatska upisala pobjedu nad Tunisom od 75:70 s kojom je došla do polufinala olimpijskih kvalifikacija i utakmice u subotu s Nijemcima za finale. Nije to bila predstava koje ćemo se dugo sjećati. Osim činjenice da smo treću četvrtinu, recimo, izgubili 15 poena razlike. Kod kuće. Od Tunisa.

​Međutim, ostali smo živi. Dvije pobjede daleko od Tokija. Imamo li se nakon tragedije protiv Brazila i muke s Tunisom pravo nadati? To će pokazati ono što slijedi. Subota i Nijemci...

​Veljko Mršić na parket je kontra Tunisa poslao najlogičniju postavu Hrvata koje ima na raspolaganju. Nije bilo više vremena za provjere, taktiziranja, prokušavanja, što sve nismo vidjeli kroz četiri pokusa i otvaranje s Brazilom. Voda je došla do grla. Tako su samo dvojica ostala ista od početne petorke s Brazilom, samo Roko Ukić i Bojan Bogdanović. Tu je napokon bio Mario Hezonja, zatim konačno na centru Ante Žižić i jedini koji nije igrao protiv Brazila, Luka Babić. Četiri vanjska, bio je to odabir Mršića za spašavanje žive glave.

Hrvatska vs Tunis, statistika
SOFASCORE

Grafika: SofaScore za SN

I ta je petorka odmah postavila stvari na svoje mjesto. Čvrsto u obrani, s kontrolom skoka i s puno, puno trčanja. Prednjačio je Mario Hezonja, kojega je u naslovnu rolu prepustio Bojan Bogdanović, znajući da do Igara neće moći bez pomoći 26-godišnjeg Dubrovčanina i trebalo je ga je napokon razigrati. Napad je s Babićem bio tečniji, sa Žižićem obrana učinkovitija, kao što je tu bila i stalna prijetnja na napadačkom skoku.

Mršić je odlučio ovu utakmicu odigrati s devet igrača u rotaciji, pa su tako izvan parketa ostali Željko Šakić, Darko Planinić i Mateo Drežnjak.

Razigrani Hezonja odvukao je Hrvatsku na sigurnu udaljenost na preko deset poena viška, a 42:28 djelovalo je kao mirna prednost na velikom odmoru. U tom prvom dijelu Bojan Bogdanović, Mario Hezonja i Ante Žižić odigrali su više minuta zajedno nego na kompletnim pripremama dosad, uključujući i utakmicu s Brazilom. A od te trojice će puno toga toga ovisiti na ovom turniru.

Međutim, svi skupa morali smo biti svjedoci i treće četvrtine, one u kojoj je Hrvatska, usred Hrvatske, u Splitu izgubila 15 razlike od Tunisa. Bit će to svakako raritet koji će se dugo prepričavati, kao i to gdje je nestalo sve dobro što je radila Hrvatska u prvih 20 minuta, Prije svega se to odnosi na obranu, a tu je opet počelo curiti na picku. A Salah Mejri je pokazao svoju kvalitetu. Doduše, zaradio je i četvrtu osobnu. No, Hrvatska je primila 29 poena u tih deset minuta, nije trčala, igrala je samo izolacije u napadu, uglavnom, sve je to dovelo Tunis do vodstva od 57:56 na ulazu u zadnji kvartal.

Dramu koja se spremala prekinula je trica Bojana Bogdanovića na nešto manje osam minuta do konca s kojom je Hrvatska opet povela (59:57). To je pokrenulo i obranu, Pavle Marčinković dao je intenzitet obrani, počeli smo opet trčati.

​Međutim, uvukao se strah, jer Tunis je prodavao pick s Mejrijem, napad je stao i bila je to utakmica na jedan posjed. Stojko Vranković, predsjednik Saveza, nije više mogao sjediti, bila je to muka, jer Tunis je ozbiljno prijetio eliminirati Hrvatsku. Imali smo, doduše, sitnu kontrolu rezultata, ali bila je to teška muka.

Kad je Pavle Marčinković pogodio tricu na asist Bogdanovića za 72:67 na 25 sekudi do sirene, činilo se kao kraj. Ali, nije bio. Ukić je naparvio faul na trici na Mouradu El Mabrouku, a ovaj je strpao sva tri bacanja, kao i prethodni ulaz te je Hrvatskoj ostalo samo 72:70 i 18 sekundi do sirene uz loptu. Srećom, Tunis je bio ispod bonusa, ali je napravio faulove do Hezonjinog jednog bacanja za 73:70 na šest sekundi do kraja. Ali, opet je tu bio Pavle Marčinković na skoku, pa je Ukić s crte postavio spasonosnih 75:70.

​Bila je to doista teška muka, rotacije su izbacile prvu postavu iz ritma, Tunis je izgledao lagano u drugom dijelu i moglo je sve otići kvragu. Ovako, ostali smo živi. Barem do subote i polufinala s Nijemcima...

Hezonja najefikasniji

Najbolji igrač Hrvatske bio je Mario Hezonja s 27 koševa, osam skokova, tri asistencije i četiri ukradene lopte. Po 14 poena ubacili su Bojan Bogdanović i Ante Žižić, koji je imao i 12 skokova te dvije blokade. Kod Tunižana je najbolji strijelac bio Radhouane Slimane s 15 koševa, a imao je i sedam skokova.

3. Senegal 0 0 0 0-0 0
Parovi polufinala: Srbija - Portoriko, Italija - Dominikanska R.

4. ČETVRTINA

10' - Završena je utakmica. Hrvatska je pobijedila 75:70 i teškom mukom izborila polufinale protiv Njjemačke.

10' - Dva slobodna bacanja na Hezonji 6.6 sekundi prije kraja. Zabio je jedno, ali skok u napadu hvata Marčinković. Nova slobodna bacanja imat će Roko Ukić. Do kraja je ostalo 2 sekunde.

10' - Trica Marčinkovića nakon sjajne asistencije Bogdanovića, ali Ukić nepotrebno radi faul na trici El Mabrouka.

10' - El Mabrouk zabija za minus 2 Tunisa i novu neizvjesnost.

9' - Hezonja zabija super važni poen za Hrvatsku za plus 4. Prethodno je Bogdanović bio promašio tricu. Za tri poena protiv Tunisa gađa 2-10.

8' - Hezonja je s 24 poena najefikasniji igrač susreta. Sada je dva slobodna bacanja pospremio Bogdanović, ali Mejri uzvraća za Tunis.

6' - Hrvatsku u ovim trenucima spašava skok u napadu, a sada je zabio Hezonja iz drugog napada.

5' - Mejri zakucava za minus 2 Tunisa, a Hrvatska promašuje sljedeći napad.

4' - Sjajna asistencija Hezonje za Žižića koji zakucava i podiže hrvatske navijače. Nakon 4 minute igre u zadnjoj dionici Hrvatska vodi 7:2.

3' - Bogdanović zabija tricu, super važni poeni Hrvatske. Potom zabija i Marčinković.

2' - Kakvo mučenje Hrvatske protiv Tunisa. U igri nema nikakve tečnosti u fazi napada.

3. ČETVRTINA

10' - Hrvatska je u trećoj dionici igre primila 29 poena, a zabila tek 14. Dakle, odlučivat će posljednja četvrtina. Bilo je to užasnih 10 minuta u igri Hrvatske koja pod hitno mora naći rješenje, inače će ostati bez plasmana na Olimpijske igre. Samo pobjeda donosi polufinale i šanse da se u nastavku turnira izbori put za Tokio.

10' - Abada tricom dovodi Tunis u vodstvo. Kakav preokret Tunisa.

9' - Rogić zabija nakon ulaza važne poene, ali El Mabrouk zabija tricu od table.

7' - Hrvatska je u ozbiljnim problemima. Nakon zakucavanja Slimanea Tunis je stigao na minus 2. Hezonja na drugoj strani individualnom akcijom vraća na plus 4.

6' - Tunis sada dolazi na minus 4. Hrvatska obrana pušta na sve strane, a u napadu zabija samo Hezonja.

5' - Nakon nepunih 5 minuta igre Tunis u 3. četvrtini ima 15-7.

4' - Bogdanović zabija tricu za plus 9, ali ekspresno uzvraća Tunis.

3' - Tunis je u nepune tri minute stigao sa minus 14 na minus 6. Za manje od 12 minuta od Tunisa su Mršićevi izabranici primili čak 12 poena.

2' - Loš početak Hrvatske u drugom poluvremenu. Tunis je otvorio sa 4:0, ali je potom Ukić zabio svoje prve poene.

2. ČETVRTINA

10' Kraj prvog poluvremena! Hrvatska vodi 14 razlike. Najraspoloženiji u našim redovima su Hezonja i Žižić. Mario je zabio 15, a Ante 12 poena u prve dvije četvrtine. Bilan je na 7, a Bogdanović na 6. Pobijedi li Hrvatska, u polufinalu je čeka Njemačka koja je ranije tijekom dana sa 69:67 pobijedila Rusiju.

8' Žižić zabija za 38:25, a nešto kasnije i za 40:28. Ante je na 12 poena.

7' Hezonjaaa! Kombinirali su Bogdanović i Hezonja po lijevoj strani, a onda se Mario vinuo u zrak i zabio novu tricu i svoj 13. poen!

6' Zakucavanje Žižića nakon blokade Marnaouija nad Babićem. Hrvatska bježi na + 12!

5' Najraspoloženiji kod Hrvatske su Hezonja s 10, Bilan sa 7 i Bogdanović sa 6 poena. Kod Tunisa je to Marnaoui (6).

3' Bilan s pet koševa u nizu održava prednost Hrvatske! 27:16.

1' Tunis tricom otvara drugu četvrtinu, a Jordano uzvraća s druge strane.

1. ČETVRTINA

10' Zakucavanje Bilana za 20:11. Kraj prve četvrtine!

8' - Hrvatska s dva brza koša bježi na +8. Žižić je realizirao dva slobodna bacanja, a Hezonja iskoristio novu kontru i upisao svoj već 10. poen.

5' - Ponovno Hezonja! Povukao je kontru i zabio za 12:5! Izbornik Tunisa zove time-out!

4' Zakucavanje pa trica Hezonje za vodstvo i bijeg Hrvatske!

1' Tunis otvara tricom, Bogdanović smanjuje na 2:3.

17. svibanj 2024 15:53