DAMIR SKOMRLJ Cropix
PRETKVALIFIKACIJE ZA EUROBASKET

Hrvatska uvjerljivom pobjedom protiv Irske izborila kvalifikacije za EuroBasket

Domaćin je pružao puno bolji otpor nego u prvom kolu, ali u posljednjoj četvrtini sve je već bilo jasno
Piše: Ivan AlaupovićObjavljeno: 29. srpanj 2023. 17:34

IRSKA - HRVATSKA 61:95 (12:20,22:22,8:21,19:32)

IRSKA: Badmus 10p, 4s, Blount 4p, 4s, Flood 10p, 3il, Fulton 8p, 4a, Igiehon 2, Alajiki 5s, Carroll 6p, 3s, Murphy 12, O‘Sullivan 3, C.Quinn 3, N.Quinn 3p, 4s, Treacy.

HRVATSKA: Filipović 2s, 3a, Gnjidić 6p, 3a, Badžim 9, Prkačin 6p, 4s, 3a, Branković 10p, 4s, 4blk, M.Drežnjak 4p, 4s, Kalajžić 4, Kapusta 11p, 3s, 3a, Ljubičić 9p, 3s, Mazalin 4, Perković 15p, 4s, D.Drežnjak 17p, 5s, 3a.

Hrvatska je kao i prije nešto više od tjedan dana svladala Irsku s gotovo 40 poena razlike (95:61) i tako osigurali nastavak kvalifikacijskog ciklusa za EP 2025. Ipak, nije u početku sve išlo tako glatko.

Pobjeda protiv Luksemburga u srijedu (96:76) i rasprodana dvorana u Dublinu, Irskoj su očito dala samopouzdanja zbog čega su do poluvremena ozbiljno parirali Hrvatskoj i na odmor otišli s minus osam. Usporedbe radi, u Opatiji su Irci ‘‘postojali‘‘ samo u prvoj četvrtini, a do pauze je Hrvatska imala ogromnih +39.

Crtica sa strane, kako je Irska u 21. stoljeću postala jedna od najpopularnijih destinacija za hrvatske iseljenike, tako je na tribini bilo i onih u kockastim dresovima. No ostavimo trivijalnost po strani. Koliko god da su bili poletni u napadu, Irci su se često znali zaboraviti što je momčad Josipa Sesara kaznila s 25 poena nakon protivničkog posjeda.

Raspoložena je bila Hrvatska klupa koja je zabila čak 64 poena od ukupnih 95, a prednjačili su Dario Drežnjak s 17, Toni Perković (15) i Borna Kapusta s 11 poena. Kod Iraca je pak najefikasniji bio Lorcan Murphy s 12 poena s klupe.

Pojavilo se u drugom dijelu i nešto inata kod domaćina, postali su grublji, pa je Jordan Blount bio na pragu isključena nakon prekršaj na Roku Badžimu. Rezultat je nakon šest minuta druge četvrtine i dalje stajao 5:5, a eventualnu dramu spasio je Badmus koji je promašio otvoreni šut koji je Irce mogao dovesti na samo dva poena zaostatak, a onda su Gnjidić jednom i Dario Drežnjak s dvije trice ponovno Hrvatsku odmaknuli na dvoznamenkastu prednost (53:39).

Uslijedila je zatim ipak dominacija Hrvatske koja je u posljednju dionicu ušla s +21. Poboljšali su se i u napadačkim skokovima u kojima su Irci do poluvremena imali njih 5, a Hrvatska - 0. Međutim, u nastavku je ta brojka samo krenula rasti, a koncentracija Irca, postepeno padati.

Nemoćan je bio i Samuel Alajiki koji je Luksemburžane terorizirao u reketu, ali u sendviču s Prkačinom i Brankovićem nije mu bilo lako doći do skoka. Susret je polagano postajao jednosmjerna ulica u kojoj je osnovni cilj bio da se nitko ne ozljedi jer već u srijedu na rasporedu je gostovanje u Luksemburgu.

Izbornik je imao priliku rotirati svih 12 igrača koje je poveo na gostovanja. Izbornik Iraca Mark Keenan pozvao je time-out tri minute prije kraja kako bi pokušao ohrabriti igrače, ali šteta je već bila učinjena...

28. travanj 2024 06:31