Borna Kapusta

FIBA
OVO JE ZABRINJAVAJUĆE

Kakvo mučenje, za dlaku izbjegnuta nova sramota, Hrvatska totalnog autsajdera slomila tek u posljednjoj četvrtini

Hrvatska je pobijedila Švicarsku u pretkvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2025.
Piše: SNObjavljeno: 23. veljača 2023. 21:24

ŠVICARSKA - HRVATSKA 53:62 (21:13, 17:19, 11:15, 7:17)

Švicarska: Nzege 8, Polite 11, Gravet 11, Kazadi, Kovač, Fofana 10, Martin 2, Memishi, Cotture 9, Zinn 5, Burrell, Kubler

Hrvatska: Perković 3, Filipović 1, Kapusta 3, Jordano 7, Rudan 2, Prkačin 15, Badžim 3, Branković 6, M.Drežnjak 2, D.Drežnjak 4, Mavra 4, Nakić 14

U susretu 5. kola skupine E pretkvalifikacija za Eurobasket 2025. godine, hrvatska reprezentacija je u Fribourgu pobijedila Švicarsku sa 64-56. Švicarska je vodila tri četvrtine, u pojedinim trenucima je imala i 10 koševa viška, no hrvatska vrsta je u posljednjoj četvrtini okrenula rezultat i stigla do pobjede.

Bila je ovo peta utakmica Hrvatske u skupini E pretkvalifikacija i četvrta pobjeda, a isti omjer ima i vodeća Poljska koja ima bolji međusobni omjer. Domaćin je odlično otvorio susret i vrlo brzo je poveo sa 7-0, no Hrvatska je uzvratila s pet poena u nizu. Uslijedila je nova serija Švicaraca koji su nakon osam minuta imali +8 (18-10), a na koncu prve četvrtine 21-13.

Na otvaranju druge dionice Švicarska je imala i 10 poena prednosti (23-13). Hrvatska se mučila, ali je uspjela smanjiti na tri poena minusa (33-30), međutim, na odmor se otišlo sa 38-32 za Švicarsku.

Domaćin je u trećoj dionici ponovo imo osjetnih +8 (45-37), ali su odabranici Aleksandra Petrovića smanjili na samo koš zaostatka (49-47). Hrvatska je napokon proradila u posljednjoj četvrtini. U 33. minuti Hrvatska je prvi puta u susretu povela (52-51), četiri i pol minute prije kraja stigla i do devet razlike (62-53), a potom i do +11 (64-53). Na koncu je Hrvatska pobijedila sa 64-56.

U pobjedničkom sastavu najefikasniji su bili Roko Prkačin sa 15 poena i osam skokova i Toni Nakić sa 14 poena i četiri skoka. Antonio Jordano je dodao sedam poena a Danko Branković šest poena i osam skokova.

Kod Švicaraca najefikasniji su bili Anthony Polite i Paul Gravet sa po 11 poena, dok je Selim Fofana ubacio 10. U drugom susretu večeri Poljska nije dozvolila nikakvo iznenađenje pobijedivši Austriju sa 87-72.

Jutro nakon švicarskog susreta reprezentacija leti za Split gdje će Hrvatska u posljednjem kolu ugostiti Austriju u nedjelju, 26. veljače s početkom u 18:00. U drugom susretu sastaju se Švicarska i Poljska.

Na ljestvici skupine vodi Poljska s devet bodova koliko ima i Hrvatska, no Poljaci su prvi zbog boljeg međusobnog omjera. Švicarska je na sedam bodova, a Austrija je na začelju s pet bodova. Prvo mjesto donosi plasman u kvalifikacije za EuroBasket, a drugo u nastavak pretkvalifikacija koje su na rasporedu na ljeto.

novoj fazi pretkvalifikacija. Ovu rundu Hrvatska će zaključiti u nedjelju od 18 sati na splitskim Gripama protiv Austrije

Prijenos uživo:

Gotova je utakmica. Hrvatska je u zadnjoj četvrtini slomila Švicarsku u pobijedila rezultatom 64:56. Ništa drugo pozitivno nemamo napisati o ovoj utakmici. Uskoro izvještaj...

53:64 Imamo i dvoznamenkastu prednost koju je donio Prkačin, najbolji igrač utakmice. Ostale su još 3 minute do kraja utakmice

53:62 Sada se Hrvatska još i odvaja. Novu tricu je pogodio Nakić

51:55 Još jedna trica, ovaj put Perkovića. Trener Švicarske je tražio time-out

51:52 Opa, vodimo! Nakić je postigao tricu za vodstvo Hrvatske sedam i pol minuta prije kraja utakmice

49:49 Hrvatska je izjednačila!!! Mateo Drežnjak je zaslužan za ovaj veličanstveni uspjeh. Dozvolite nam da budemo malo sarkastični

49:47 nakon treće četvrtine. Stisnula je Hrvatska malo pred kraj četvrtine, imao je Perković i šut za vodstvo 30 sekundi prije kraja, ali ga je promašio

47:41 Ostalo je manje od tri minute do kraja treće četvrtine, a Švicarska i dalje održava prednost

43:37 Stigla je Hrvatska na 38:37, a onda su Švicarci pogodili jedno zakucavanja te novu tricu

38:35 Prve dvije i pol minute treće četvrtine su prošle samo uz tri pogođena slobodna bacanja Jordana

38:32 Završila je druga četvrtina, Švicarska i dalje vodi. Bila bi ta prednost i veća da Hrvatska nije dobila uistinu veliki broj slobodnih bacanja. Izveli smo ih 23, a pogodili 16 dok su protivnici na omjeru 5/5. Iz igre Hrvatska ima 27%, a nemamo nikoga izdvojiti iz momčadi. Najviše poena, po 6, za sada su dali Nakić i Branković. Kod Švicarske su najefikasniji Polite i Gravet s po 9 poena

29:22 Iz igre ne možemo ništa pogoditi, a i s linije slobodnih bacanja nismo potpuno uvjerljivi. Sada je jedno slobodno bacanja pogodio, a drugi promašio Badžim

29:21 Razigrala se Švicarska. Prvo nam je Cotture zakucao, a onda je Fofana pogodio šut s poludistance te natjerao Petrovića da pozive time-out. Ostalo je 5 minuta do kraja druge četvrtine

25:21 Smanjila je Hrvatska zaostatak, prije svega zbog previcno pogođenih slobodnih bacanja. Šut iz ige je sada 19%. Švicarski izbornik je zatražio minutu odmora

23:15 Hrvatska nakon 12 minuta igre ima 21% šuta. Tome se stvarno ne treba ništa dodati

Gotova je prva četvrtina nakon koje Švucarska vodi rezultatom 21:13. Ovo uopće ne izgleda dobro, ali na to smo već navikli kad je hrvatska košarkaška reprezentacija u pitanju

13:8 Drže Švicarci prednost. Hrvatska se muči u napadu dok smo neke poene primili odveć lagano. Još su tri minute do kraja četvrtine

7:3 Hrvatskoj su trebale gotovo četiri minute da postigne prve poene. Tricu je pogodio Jordano

Počela je utakmica. Hrvatska petorka je Filipović, Jordano, M.Drežnjak, D.Drežnjak, Prkačin