FIBA
NA PUTU PREMA OI

Sjajna Hrvatska stigla do velike pobjede u Turskoj, Šarić i Hezonja briljirali u paklu Istanbula

Izabranici Josipa Sesara dominirali su tijekom čitavog susreta i na kraju zasluženo slavili
Piše: Hina/SNObjavljeno: 20. kolovoz 2023. 20:42

TURSKA - HRVATSKA 71:84 (14:24, 15:24, 26:18, 16:18)

TURSKA: Hazer 16p, 5s, 3ul, Saybir, Šanli, Bitim 6p, 7s, 3a, Kabaca 5, Ulubay, Ugurlu, Korkmaz 19p, 3a, Šengun 14p, 4s, 3a, Osmani 2, Sipahi, Yurtseven 9p, 7s.

HRVATSKA: Perković, Filipović 10p, 3s, Smith 14p, 3a, 3ul, Kapusta 3p, 6a, Prkačin, Hezonja 16p, 5s, 3a, Šarić 22p, 11s, Badžim 6, M. Drežnjak, D. Drežnjak 5, Zubac 8p, 10s, 4a, 5il, Ljubičić.

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija osvojila je pretkvalifikacijski turnir za plasman na Olimpijske igre u Istanbulu svladavši u finalu domaćina Tursku s 84-71 (24-14, 24-15, 18-26, 18-16) te će sljedećeg ljeta igrati na jednom od kvalifikacijskih turnira na kojima bi mogla izboriti nastup u Parizu.

Hrvatsku su do velike pobjede predvodili Dario Šarić s 22 koša i 11 skokova, Mario Hezonja sa 16 ubačaja te Ivica Zubac s 8 poena i 10 skokova, dok su najefikasniji u sastavu Turske bili Furkan Korkmaz sa 19 i Sehmus Hazer sa 16 pogodaka.

U punoj dvorani Sinan Erdem Hrvatska je odigrala mudro i precizno prvo poluvrijeme tijekom kojega je i stvorila ključnu prednost. Izbornik Josip Sesar odlučio je koristiti samo osam igrača u ovoj utakmici s tim da je Dario Drežnjak u prvom je poluvremenu proveo samo 1:18 minuta, dok su glavninu tereta iznijeli Dario Šarić, Ivica Zubac, Mario Hezonja, Jaleen Smith, Goran Filipović, Borna Kapusta i Roko Badžim.

Hrvatska - Turska

FIBA

Ritam utakmici dao je Filipović koji je pogodio dvije uzastopne trice kojima je odveo Hrvatsku do vodstva 12-6. Kako domaćine nije služio šut za tricu, u prvih 10 minuta promašili su svih osam dalekometnih šutova, Hrvatska je već na odmor između prve i druge četvrtine otišla s prednosti od 10 poena (24-14).

I u drugoj četvrtini nastavila se turska nemoć kada je u pitanju dalekometni šut, dok je Hrvatska imala nekoliko raspoloženih igrača. Šarić je s dvije trice odveo Hrvatsku na 32-16, a nakon kratkog približavanja na 32-21 Turaka uslijedile su dvije vezane trice Hezonje za 38-22.

Dario Šarić i Ivica Zubac

FIBA

Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom Hrvatske 48-29, naši su igrači pogodili 10 od 20 trica, a turski samo jednu od 13. Kapetan Šarić je postigao 15, Hezonja 10, a Zubac pet uz pet skokova i četiri asistencije.

Početkom drugog poluvremena Turskoj se otvorio vanjski šut, pogodili su svih pet prvih pokušaja za tricu, od toga tri Furkan Korkmaz pa je prednost Hrvatske smanjena na 57-51 u 27. minuti. No, kada je stala turska kanonada, Hrvatska je s nekoliko odličnih akcija u napadu ponovno pobjegla na dvoznamenkastu prednost.

Mirnom igrom u posljednjoj četvrtini Hrvatska nije Turskoj dopustila da se približi na jednoznamenkastu razliku niti u jednom trenutku u toj posljednjoj dionici te na kraju slavila sa sigurnih 13 razlike.

ZAVRŠILA JE UTAKMICA

71:82 Još je minuta do kraja, a mi možemo službeno reći - Hrvatska je osvojila pretkvalifikacijski turnir u Turskoj i nastavljaju se nade za nastup na OI u Parizu iduće godine!

69:84 Hrvatska je sve bliže pobjedi, Hezonja je bio precizan s linije slobodnog bacanja.

69:82 Odlično se Hrvatska obranila od napada, a onda je Hezonja jurnuo u kontru. Osobnom ga je zaustavio Bitim.

68:82 Zubac je s linije slobodnog bacanja promašio prvo, a zatim ubacio drugo bacanje.

65:81 Ugasio se sada i najopasniji u redovima Turske - Korkmaz. Čini se da je sve ispucao u prethodnoj četvrtini...

65:79 Tricaški obračun Bitima i Drežnjaka, obojica precizni na različitim krajevima terena.

60:76 Nova trica Smitha nakon odlične obrane Hrvatske! Šest minuta prije kraja Hrvatska ima 16 poena prednosti.

58:71 Turci vraćaju tricom, a Dario Drežnjak pod košem za dva.

55:69 Prvi napad u posljednjoj četvrtini pripao je Hrvatskoj. Smith je bio precizan s linije za tri poena i ponovno povećao vodstvo.

KRAJ TREĆE ČETVRTINE

51:62 Smith je ukrao loptu na sredini terena i položio za +11.

49:57 Korkmaz ima one-man show i tricama Tursku u susretu. Stabilna obrana Hrvatske iz prvog poluvremena sada je počela puštati...

46:57 Hezonja i Šarić polaganjima vraćaju dvoznamenkastu prednost.

46:53 Novi poeni Korkmaza, Turska je došla na samo sedam poena razlike. Osjetio je mini krizu Sesar koji je odmah pozvao minutu predaha. 17:5 napravila je Turska u trećoj četvrtini.

43:53 Hrvatska je malo pala, iskoristila je to Turska koja je smanjila na deset poena.

33:51 Nakon dobre obrane, Smith kažnjava Turce i ponovno dovodi Hrvatsku na 18 poena prednosti.

32:48 Turci su treću četvrtinu otvorili tricom Korkmaza, njihova druga od 13 pokušaja na utakmici.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

29:48 Na odmor se ide s 19 razlike za Hrvatsku. Zaključio je to Šarić još jednom tricom, a upravo je on najefikasniji kod nas s 15 poena. Prati ga Hezonja s 10.

25:45 Ataman je zaradio tehničku opomenu. Ne izgleda sretno izbornik Turske, a kako i bi s obzirom na dominaciju Hrvatske u finalu. Hrvatska je otišla na plus 20.

24:41 Hrvatska trenutno s linije za tri bacanja ima učinak 8/16 dok su Turci na 1/11.

22:38 Prednost nastavlja rasti, a za to se sada pobrinuo Hezonja koji zabija tricu za plus 16. Turska ne može izaći na kraj s našim tricama, a s druge strane Hrvatska igra vrlo disciplirano u obrani.

21:32 Nakon dvije pogođene, Šarić je sada dva puta bio neprecizan s linije za tri poena. Ipak, Hrvatska i dalje ima 11 poena prednosti.

21:32 Nanizali su sada Turci nekoliko poena, između ostalog, nakon 11 minuta zabili su prvu tricu na susretu.

14:32 Kakav početak Hrvatske! Šarić sada zabija tricu za plus 15 na susretu. Nakon toga je ponovno kapetan reprezentacije precizan s linije za tri poena.

14:26 Drugu četvrtinu Hrvatska je otvorila košem Badžima za dva.

KRAJ PRVE ČETVRTINE

12:22 Smith zabija tricu za plus deset na susretu!

12:19 Zubac je u dva navrata sada išao na liniju slobodnog bacanja. Prvi je put realizirao jedno, drugi put oba. Dodajmo kako Turce nikako ne sluša šut za tri, trenutno su na omjeru 0/8 s linije za tri poena.

10:16 Bitim je bio precizan sa linije slobodnog bacanja realiziravši oba šuta.

8:14 Imala je priliku Hrvatska otići na osam poena razlike, nakon protunapada lopta je došla do Zupca, ali je lijepo blokirao Šengun koji je nakon toga zaradio drugu osobnu pogrešku na susretu.

6:12 Hrvatska je stigla na plus šest zahvaljujući dvije vezane trice Gorana Filipovića.

4:6 Za prvo vodstvo Hrvatske pobrinuo se Dario Šarić koji je vezao dva uspješna polaganja.

2:2 Odmah je Korkmaz zabio za vodstvo, a zatim je Hrvatska uzvratila preko Hezonje.

0:0 Krenula je utakmica, Turci imaju prvi napad na susretu.

► Čeka nas napetih 40 minuta u kojima Hrvatska nastoji produžiti nadu za nastup u Parizu iduće godine.

30. travanj 2024 19:03