Kakav udarac za Dončića i društvo

OLIVER BEHRENDT Afp
ČUDO NA EUROBASKETU

Košarkaška senzacija godine: Luka Dončić i društvo idu kući, hrvatski trener srušio prvaka Europe

Hrvatska je ispala u osmini finala, ali jedan Hrvat je napravio najveću senzaciju natjecanja
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 14. rujan 2022. 22:30

Slovenija - Poljska 87:90 (26:29, 13:29, 24:6, 19:25)

SLOVENIJA: G. Dragić 17p, 5s, 4a, 5il, Samar, Rupnik, Nikolić, Prepelič 9p, 3s, Murić 5p, 5s, Tobey 8p, 7s, 4a, Blažič 13p, 5s, Dimec, Z. Dragić, Čančar 21p, 4s, 4a, Dončić 14p, 11s, 7a, 6il.

POLJSKA: Zyskowski 14, Balcerowski 11p, 4s, Sokolowski 16p, 5s, 3a, Cel 4p, 4s, Slaughter 16p, 6s, 4a, 3ol, Ponitka 26p, 16s, 10a, 3ol, 4il, Kolenda, Dziewa 3, Olejniczak, Michalak, Garbacz, Schenk.

Igor Miličić je na klupi Poljske pobijedio Sloveniju rezultatom 90:87.

Od samog početka utakmice Poljska je krenula odlično. Slovenija nije imala nikakvu igru u obrani, a razigrani i raspucani Poljaci su sve kažnjavali. Posebno je raspoložen bio Mateusz Ponitka koji je vodio svoju momčad, a o njegovoj izvedbi u prvom poluvremenu dovoljno govori činjenica da je u tih 20 minuta imao 16 poena te po 7 skokova i asistencija i to bez izgubljene lopte.

Poljska je bila neumoljiva u prvom poluvremenu, posebno u drugoj četvrtini. Nakon prvih 10 minuta su imali 29:26, a onda su uraganski ostavili Slovence daleko iza sebe. Na semaforu je 2 minute i 11 sekundi prije kraja poluvremena bilo nestvarnih 51:31, prednost je otišla i na 23 poena razlike, a na poluvremenu je bilo 58:39. Slovencima ništa nije išlo od ruke - osim loše igre u obrani, posebno su neinspirativni bili u dalekometnim šutevima.U ovih 10 minuta nisu ubacili niti jednu tricu od 7 pokušaja.

Igor Miličić

SOEREN STACHE Dpa Picture-alliance Via Afp

Što se dogodilo u slovenskoj svlačionici u poluvremenu tek će se saznati, ali u nastavak utakmice izašla je neka druga momčad. Posebno su bili raspoloženi u fazi obrane gdje su agresivno zatvorili sve prilaze svojem košu i izlazili na vanjske šuteve, a onda su uslijedili lagani poeni. Prednost Poljske se rapidno topila, nakon pet minuta bilo je 60:50, a malo više od 2 minute do kraja treće četvrtine bilo je 61:60 za Sloveniju. U tom trenutku je izgledalo kao da će se Luka Dončić i ekipa izvući jer je sve bilo na njegovoj strani, ali Poljaci nisu tako mislili.

Oko polovice posljednje četvrtine bilo je 73:68 za Sloveniju, a onda je poljski Amerikanac A.J. Slaughter ubacio pet uzastopnih poena i vratio Poljsku u igru. Poljacima je zatim pomogao Dončić koji je imao niz loših odluka i poteza - prvo je dobio tehničku grešku nakon Slaughterovog polaganja, zatim je promašio dva slobodna bacanja, pa napravio relativno nepotreban faul, u sljedećem napadu promašio nerezonsku tricu, a onda dobio i petu, isključujuću osobnu grešku. Sve u nešto više od dvije minute.

Mateusz Ponitka

FIBA

Imala je Slovenija i nakon toga priliku za povratak, ali ju je ugasio Ponitka tricom za 87:80. Goran Dragić je napravio osobnu grešku u napadu i izgledalo je da je sve gotovo - imala je Poljska 90:82, a ostalo je samo 40 sekundi do kraja utakmice. Murić je pogodio tricu, a Ponitka je izgubio loptu što je Dragić iskoristio i pogodio za samo 90:87. Miličić traži time-out, Slaughter je promašio svoj šut, a 9 sekundi do kraja je Slovenija imala napad za eventualni produžetak. Murić je vukao loptu, Poljaci su išli na prekršaj, ali ga nisu napravili i završilo je s 90:87.

Slovenija neće obraniti naslov europskog prvaka, a Poljska je kreirala jedno od najvećih iznenađenja u modernoj povijesti europskih prvenstava.

Ponitka je ostvario triple-double - imao je 26 poena, 16 skokova, 10 asistencija i 3 ukradene lopte. Slaughter i Sokolowski su dodali po 16 poena s time da je Slaughter imao i 6 skokova te 4 asistencije, a Sokolowski 5 skokova i 3 asistencije. U redovima Slovenije najefikasniji je bio Vlatko Čančar s 21 poenom, 4 skoka i 4 asistencije. Dragić je imao 17 poena, 6 skokova, 4 asistencije, ali i 5 izgubljenih lopti dok je Dončić imao 14 poena, 11 skokova, 7 asistencija, ali i 6 izgubljenih lopti.

16. travanj 2024 13:04