Jimmy Butler je odigrao sjajnu utakmicu i ostavio Miami na životu

KATHRYN RILEY Afp
NBA LIGA

Jimmy Butler totalno eksplodiorao i sa 47 koševa odveo Miami do sedme utakmice konferencijskog finala

Miami slavio u Bostonu i odveo konferencijsko finale Istoka do sedme utakmice
Piše: Dean BauerObjavljeno: 28. svibanj 2022. 08:26

Košarkaši Miami Heata produžili su si sezonu, ali i s opcijom da ju učine i još većom.

Naime, Miami je u Bostonu svladao Celtics 111:103 u šestoj utakmici finala doigravanja Istočne konferencije NBA lige. Ovime su izjednačili ukupan omjer u pobjedama na 3:3, te doveli konferencijsko polufinale do 'usijanja'. Sada naime imaju odlučujuću sedmu utakmicu na svom parketu!

Isključivi 'krivac' za pobjedu sastava s Floride je Jimmy Butler koji je za pobjednika postigao čak 47 koševa, od toga sedam u posljednje dvije minute u koje se ušlo s rezultatom 99:99. Kod tog rezultata je Jaylen Brown promašio oba slobodna bacanja kojima je mogao dovesti Celticse u vodstvo, da bi zatim Butler pogodio uz prekršaj Ala Horforda, te doveo Miami u vodstvo 102:99.

Potom je P.J. Tucker pogodio tri od četiri slobodna bacanja za 105:99, a nakon koša Jaysona Tatuma za 105:101 ponovno je na scenu stupio Butler i košem iz okreta s istekom napada povisio na 107:101, samo 43 sekunde prije kraja utakmice. Posljednju priliku za domaće upropastio je Jaylen Brown koji je kod vodstva Heata 107:103 napravio prekršaj u napadu u pokušaju ulaska pod obruč 12 sekundi prije kraja. Butler i Gabe Vincent su s crte slobodnih bacanja u završnici postavili konačan rezultat.

Miami je kontrolirao rezultat gotovo čitavim tijekom susreta, dvije minute prije kraja treće četvrtine imao je i najveću prednost od 13 razlike (79:66), ali tada se u sastavu Celticsa ukazao Derrick White, koji je 16 od svoja 22 koša postigao u razdoblju od devet minuta tijekom kojih je Boston minus 13 pretvorio u plus tri (97:94), točno 4.48 minuta prije kraja i doveo ga na prag prolaska. Ipak, Butler je u završnici odlučio kako još nije vrijeme za kraj sezone Heata.

Butler je uz 47 koševa ubilježio i 9 skokova, te 8 dodavanja, dok je napokon odličnu utakmicu za Miami odigrao i Kyle Lowry s 18 ubačaja i 10 asistencija.

Kod Bostona najbolji je bio Tatum s 30 pogodaka, 9 skokova i 8 dodavanja, White je ulaskom s klupe dodao 22, dok je Brown 18 od svojih 20 poena postigao u prvom poluvremenu.

Zanimljivo, četiri od šest dosadašnjih utakmica u ovoj seriji dobile su gostujuće momčadi, a odlučujuća sedma utakmica igrat će se u Miamiju u noći s nedjelje na ponedjeljak. Pobjednik će se u velikom finalu suprotstaviti Golden State Warriorsima koji su u finalu Zapada s 4:1 izbacili Dallas Maverickse.

Miami je inače u razdoblju od 2011. do 2020. nastupio u pet finala i osvojio dva naslova (2012. i 2013.), dok Boston traži svoj prvi plasman u finale nakon 2010. godine, a prvi naslov nakon 2008.

20. travanj 2024 13:25