WINSLOW TOWNSON/GETTY IMAGES/PROFIMEDIA Winslow Townson/getty Images/profimedia
BOSTON IDE PO PRSTEN

Lani su napokon srušili gubitničku stigmu. Sada nisu ništa mijenjali i kreću po obranu naslova

Celticsi su jedan od najvećih favorita za osvajanje naslova u neizvjesnoj NBA sezoni
Piše: Emir FulurijaObjavljeno: 01. travanj 2025. 18:09

Samo je devet aktivnih NBA igrača u karijeri osvojilo više od jednog prstena. LeBron James, Stephen Curry, Draymond Green i Klay Thompson predvode tu listu s četiri naslova, a po dva imaju Kevin Durant, Kawhi Leonard, Jrue Holiday, Kentavious Caldwell-Pope i Kevon Looney. Odraz je to činjenice da je posljednjih šest sezona šest različitih momčadi osvajalo naslove prvaka - od Toronta 2019., preko Lakersa, Milwaukeeja, Golden Statea i Denvera do lanjskih prvaka iz Bostona.

S obzirom na izjednačenost lige i činjenicu da konferencije predvode Oklahoma i Cleveland, a da su pri vrhu New York, Houston i Memphis, nije nemoguće da i sedmu godinu zaredom imamo različitog prvaka, a ako bi se kladili na to iz koje će se momčadi igrači popisu s početka teksta, rekli bi da će to biti Boston. Naravno da nije nemoguće da Denver ili Lakersi, pa teoretski i Golden State dođu do naslova, ali Celticsi su ipak među najvećim favoritima za osvajanje prstena. Uostalom, kladionice ih vide kao drugog najvećeg favorita lige, odmah iz Oklahome, a ispred Clevelanda koji ima četiri pobjede više i koji će vjerojatno regularni dio sezone završiti kao najbolja momčad Istoka.

image

Al Horford

IMAGN IMAGES/DDP USA/PROFIMEDIA Imagn Images/ddp Usa/profimedia

Boston je prošle sezone napokon skinuo stigmu gubitničke momčadi, barem kada se radi o nastupima u doigravanju. Pomalo nevjerojatno zvuči kako su Jayson Tatum i Jaylen Brown od svojeg dolaska u ligu, Tatum 2017., a Brown godinu ranije, svake sezone igrali u doigravanju. U 2017. je Brown izgubio svoje prvo konferencijsko finale od Clevelanda, godinu kasnije u porazu od istog protivnika i u istom rangu natjecanja priključio mi se Tatum, a slijedili su porazi od Milwaukeeja (druga runda), Miamija (konferencijsko finale), Brooklyna (prva runda), Golden State (NBA finale) pa opet Miamija (konferencijsko finale). Lani su s 4-1 pobijedili Dallas i od tada više nitko ne priča o tome trebaju li Celticsi razdvojiti Tatuma i Browna, odnosno jednog od njih poslati u razmjeni igrača u neki drugi klub.

Nakon što su srušili sve stigme i osvojili toliko željeni naslov, u Bostonu su odlučili nimalo ne mijenjati pobjedničku formulu, odnosno momčad. Tijekom ljeta dali su nove ugovore rotacijskim centrima, Lukeu Kornetu i Xavieru Tillmanu i to je više-manje bilo to što se tiče promjena u momčadi. Tek su još doveli dva rookie igrača, Baylora Sheiermana i Antona Watsona od kojih ovaj prvi nije igrao prvo, a drugi je otpušten i sada je član New Yorka. Riješili su se i Jadena Springera kojeg su poslali u Houston da bi otvorili mjesto u momčadi za veterana Torreyja Craiga. Sve potezi za koje nismo sigurni da uopće zaslužuju ovih 600-ak znakova koje smo potrošili na njih.

Boston nije ni trebao ništa mijenjati. Tatum ima 27, a Brown 28 godina, odnosno imaju ispred sebe još dosta godina vrhunske košarke. Što se tiče ostalih važnih igrača iz prošle sezone, Derrick White ima 30 godina, a Kristaps Porzingis 29 pa i oni mogu igrati još godinama, a dva veterana - Jrue Holiday (34) i Al Horford (38) u takvom su fizičkom stanju da mogu dati veliki obol u ovoj, vjerojatno i u sljedećoj sezoni. Sve je to bio dovoljan razlog za optimizam trenera Joea Mazzulle koji je ipak imao jedan zadatak - pronaći igrača koji bi s klupe mogao donijeti dovoljno poena da rastereti udarnu petorku.

image

Joe Mazzulla

IMAGN IMAGES/DDP USA/PROFIMEDIA Imagn Images/ddp Usa/profimedia

Činilo se da bi to mogao biti Sam Hauser, 27-godišnje krilo koje je prošle sezone imao nekoliko bljeskova, prije svega kao pouzdan šuter za tri poena. Hauser je većinu svojih poena postizao iza linije 7,24 i to sve s postotkom od 42,4%. No, on iskorak nije napravio nego de facto ostao na istom učinku. Lani je ubacivao 9 poena uz spomenuti postotak i volumen pokušaja 5,9 trica po utakmici dok je ove sezone na 8,2 poena uz 41,2% za tricu uz volumen od 5,5 dalekometnih šuteva.

No, zato se ove sezone ukazao Payton Pritchard. Ovaj 185 centimetara visoki bek je tijekom svih svojih prethodnih pet sezona bio na glasu kao dobar šuter, samo da bi ove sezone postao fantastičan. Lani je ubacivao 9,6 poena po utakmici da bi ove sezone došao do ravno 14 i to uz senzacionalne brojke za tricu. Pritchard po utakmici uzima 7,9 šuteva za tri poena, a pogađa ih 3,3. To je odličnih 41,1%, a u svemu treba dodatno naglasiti kako se on praktično specijalizirao za šuteve u posljednjim sekundama četvrtina ili utakmice. Jednostavno, kod njega nema nikakvog suzdržavanja, poteže trice kad god mu se za njih ukaže prilika, a svojim odličnim igrama nametnuo se kao glavni favorit za titulu najboljeg šestog igrača lige. Bilo bi jako čudno da mu ona izmakne iz ruku.

image

Payton Pritchard

IMAGN IMAGES/DDP USA/PROFIMEDIA Imagn Images/ddp Usa/profimedia

Pritchard i njegovi šutevi za tri poena na neki su način i najbolja metafora za sve ono što Boston igra pod Mazzullom. Naime, Celticsi su momčad koja ima najviše pokušaja za tri poena u cijeloj ligi - njih 48,5. Više od polovice svih njihovih šuteva, točnije 53,8%, su pokušaji trica. Mazzulla će takav sustav igre opravdati učinkovitošću takvih šuteva jer ih Boston pogađa s 37% što je osmi najbolji postotak u ligi. Ukupno ih pogađaju 17,9 po utakmici, opet brojka s kojom su prvi u ligi.

U takvoj igri odlično su se uklopili Porzingis i Horford koji s centarskih pozicija pogađaju trice, a koncentracija protivničkih obrana na dalekometne šuteve daje jako puno prostora Tatumu i Brownu da napadaju protivničke obruče. Visoki igrači ne mogu pomoći njihovim čuvarima jer su zauzeti čuvanjem ‘svojih‘ igrača na trici, a ako se, pak, protivnici odluče na čvršće branjenje ulaza pod koš, Tatum i Brown lakoćom pronalaze suigrače na šutevima za tri poena.

Formula Bostona je jasna. Dala je učinka i Mazzulla je nije imao potrebe mijenjati, ne kada ima igrače koji znaju iz nje izvući ono najbolje. Uz veliku širini, Celticsi imaju i Tatuma, jedinog igrača za kojeg bi se mogli okladiti da će uz Jokića, Shaija i Giannisa dobiti poneki glas u MVP utrci. Da ne igra u ovakvoj momčadi, Tatumovih 27,1 poena, 8,8 skokova i 5,9 asistencija bi možda bili i veći, a samim time bi mu i šanse za naslov MVP-a bile veće. No, ovako ima veće šanse za novi NBA naslov. Pa bi se onda ona lista s početka teksta značajno proširila, za čak 12 imena. Nisu u Bostonu puno mijenjali, a nisu ni trebali. Zašto i bi kad su među najvećim kandidatima za naslov.

Komentari (0)

Učitavanje komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
17. travanj 2025 16:07