MATTHEW STOCKMAN Getty Images Via Afp
STRAŠNO OTVARANJE

Nikola Jokić je nezaustavljiv, Srbin srušio Miami u prvoj utakmici finala i još jednom ispisao povijest

Možda je glavni problem Heata u prvoj utakmici bio izrazito slav doprinos njihove prve zvijezde Jimmyja Butlera
Piše: SNObjavljeno: 02. lipanj 2023. 06:31

Košarkaši Denvera imali su pauzu od devet dana prije prve utakmice finalne serije protiv Miamija i pokazalo se da su to razdoblje odlično iskoristili. Osim što su izgledali odmorno u sinoćnjem otvaranju serije, dobro su proučili protivnike i mirno ostvarili pobjedu od 104:93 te su poveli s 1-0.

Nuggetsi su svoj ritam nametnuli odmah od početka utakmice pa su prvu četvrtinu završili s prednošću od 9 poena razlike. U tih 12 minuta Nikola Jokić se koncentrirao samo na asistiranje suigrača, prije svih Aarona Gordona i Michaela Portera koji su lako dolazili do prostora protiv nižih protivnika iz Miamija, a sam srpski košarkaš je u prvoj četvrtini uputio samo jedan šut prema košu, a i to je bilo nekoliko sekundi prije kraja četvrtine.

Ball Arena

JAMIE SCHWABEROW Getty Images Via Afp

Jokić je u sličnom razigravačkom tonu nastavio i u drugoj četvrtini pa je već do poluvremena imao dvoznamenkast broj asistencija, njih 10. To je prvi put nakon 25 godina da je neki igrač debitirao s najmanje 10 asistencija u NBA finalu, a do kraja je Jokić skupio ukupno 14 asistencija uz 27 poena i 10 skokova. To mu je bio deveti triple-double u doigravanju te tako dodatno popravio rekord kojeg je donedavno držao Wilt Chamberlain. Srpski košarkaš je postao i drugi igrač koji je debitirao u finalu s triple-doubleom. Prvi je bio Jason Kidd.

Iako je Jokić odigrao još jednu odličnu utakmicu, rekli smo kako su njegovi suigrači bili na visini zadatka. Gordonu (16p, 6s) i Porteru (14p, 13s, 2b) ubrzo se priključio Jamal Murray koji je utakmicu završio s 26 poena, 10 asistencija i 6 skokova. Svakako treba istaknuti i Kentavious Caldwell-Popea koji je odigrao odličnu obranu na Jimmyju Butleru koji je noćas postigao samo 13 poena uz šut 6/14. Imao je najbolji igrač Miamija po 7 skokova i asistencija, ali da bi Miami došao do pobjede trebat će puno veći učinak Butlera kao strijelca.

Najbolji u redovima Heata bio Bam Adebayo koji je vodio veliku bitku protiv Jokića i postigao 26 poena uz 13 skokova i 5 asistencija. Gabe Vincent je dodao 19 poena i 5 asistencija, a Haywood Highsmith 18 poena. Caleb Martin i Max Strus, dva člana petorke, kombinirano su postigla samo 3 poena uz šut 0/17.

Druga utakmica finalne serije igra se u noći s nedjelje na ponedjeljak također u Denveru.

Denver Nuggets - Miami Heat 104:93

Jokić (27p, 14a, 10s), Murray (26p, 10a, 6s), Gordon (16p, 6s), Porter (14p, 13s), Brown (10p, 5s, 2a), Caldwell-Pope (7p, 3s), Green (4‘)

Adebayo (26p, 13s, 5a), Vincent (19p, 5a, 2s), Highsmith (18p, 2s, 2uk), Butler (13p, 7s, 7a), Lowry (11p, 5s, 5a), Martin (3p, 4s), Robinson (3p)

22. travanj 2024 19:19