
Iako priče o ‘debeljku u kojeg baš nitko nije vjerovao‘ i ‘senzacionalnom otkriću Nuggetsa na NBA draftu 2014. godine‘ ne piju vodu jer Nikola Jokić tada, sa svojih 19 godina, nije baš bio nepoznato ime u europskoj košarci s obzirom da je u visokoj minutaži s vrlo solidnim učinkom za Magu odradio sezonu u ABA ligi, činjenica da je draftiran tek 41. pickom iz današnje perspektive ipak izgleda senzacionalno. Pogotovo kad se vidi popis svih 40 igrača izabranih prije njega.
Uglavnom, u tom društvu ima svega, počevši s Andrewom Wigginsom koji nikad nije opravdao tadašnji nadimak ‘Maple Jordan‘ (u slobodnom prijevodu Kanadski Jordan), preko Joela Embiida, današnjeg Jokićevog suigrača Aarona Gordona, Marcusa Smarta, Juliusa Randlea...koji su birani među prvih 10, našeg Darija Šarića na 12. mjestu, još trojice Europljana u prvom krugu - Jusufa Nurkića, Clinta Capele i Bogdana Bogdanovića, do nekih za koje se nakon toga više nije moglo ni čuti.
Uglavnom, ovo je popis 40 povijesnih promašaja, igrača izabranih ispred Nikole Jokića, u ovom trenutku možda i najboljeg košarkaša svijeta...
1. Cleveland: Andrew Wiggins
Bilo je to ljeto u kojem se među Cavalierse vratio LeBron James pa je Wiggins iskorišten kao “žeton” da bi se iz Minnesote doveo Kevin Love, tada ponajblji krilni centar lige. Kanađanin u međuvremenu nije postao ono što su svi mislili, ali nakon gotovo petogodišnjeg “utapanja u prosječnosti” s Wolvesima, u Warriorsima je postao izuzetno važan kotačić momčadi koja je prošle godine osvojila naslov prvaka.
2. Milwaukee: Jabari Parker
Obećavajuću karijeru - “narastao” do 20,1 poena i 6,2 skokova u svojoj trećoj NBA sezoni - uništile su ozljede. Od 2018. do siječnja 2022. kad je odigrao posljednju NBA utakmicu za Boston, Parker je promijenio pet klubova.
3. Phiadelphia: Joel Embiid
Jokićev najveći rival i ovogodišnji MVP sezone u NBA ligi je debitirao tek dvije godine kasnije, ali u konačnici je postao ono čemu su se Sixersi nadali kad su ga uzeli znajući da će zbog ozljede propustiti najmanje jednu sezonu.
4. Orlando: Aaron Gordon
Nevjerojatne fizičke predispozicije su Gordona učinile jednim od najrazvikanijih igrača ovog drafta. I njegova je priča slična Wigginsovoj, s tim da je njega iz prosječnosti u Orlandu izvukao baš Denver, gdje se nametnuo kao treći igrač - nakon Jokića i Jamala Murrayja - novih NBA prvaka.
5. Utah: Dante Exum
Današnji ljubimac navijača Partizana dugo se “tražio” u NBA igi (od 2014. do 2021. odigrao 245 utakmica za Utah i Cleveland), da bi se na kraju “pronašao” u Europi, preko Barcelone došao do Beograda, gdje pod Željkom Obradovićem ovaj Australac igra najbolju košarku u karijeri.
6. Boston: Marcus Smart
Jedan od najboljih obrambenih igrača lige, već godinama među nositeljima u momčadi lanjskih finalista Celticsa.
7. LA Lakers: Julius Randle
Teška ozljeda koljena u prvoj NBA utakmici izbacila ga je iz stroja za cijelu rookie sezonu u Lakersima, sljedeće tri u Los Angelesu bile su solide, onda jedna za New Orleans prilično dobra, posljednje četiri u Knicksima - najbolje.
8. Sacramento: Nik Stauskas
Šuter sa sveučilišta Michigan “životario” je osam godina u NBA ligi, od ljeta 2022. je bez angažmana.
9. Charlotte: Noah Vonleh
Promijenio osam klubova u osam godina, nije igrao od siječnja i otkaza u San Antoniju.
10. Philadelhia: Elfrid Payton
Odmah mijenjan u Orlando za našeg Darija Šarića koji je izabran dva mjesta niže, posljednju NBA utakmicu odigrao za Phoenix prošle godine, trenutno igra u Portoriku za Osos de Manati.
11. Denver: Doug McDermott
Nikad nije zaigrao za Nuggetse (mijenjan u Chicago), odrađivalo veće ili manje role u Chicagu, Oklahoma Cityju, New Yorku, Dallasu, Indiani i posljednje dvije godine San Antoniju.
12. Orlando: Dario Šarić
Daje bio spreman odmah otići u NBA, Šarić bi bio daleko viši pick jer je na draft izašao na MVP ABA lige. Međutim, Philadelphia ga je čekala dvije godine, nakon tek nešto više od jedne ga poslala u Minnesotu, da bi od tada Darijeva NBA karijera krenula silaznom putanjom. Do te mjere da je po isteku ugovora s Oklahoma Cityjem (usred prošle sezone stigao iz Phoenixa) upitno hoće li ostati u NBA ligi ili se pak vratiti u Europu.
13. Minnesota: Zach LaVine
Fantastičan zakucavač, letač koji je u Chicagu došao do statusa zvijezde, ali još uvijek daleko od velike scene s obzirom da Bullsi godinama nisu relevantatan faktor u doigravanju.
14. Phoenix: T. J. Warren
Još jedan solidan NBA igrač koji se u prošloj sezoni vratio na teren nakon dvogodišnje pauze i daleko je od izdanja prije ozljede.
15. Atlanta: Adreian Payne
Veći trag ostavio u Europi (Panathinaikos, ASVEL) nego u NBA ligi, posljednji angažman imao u Litvi (Juventus Utena) odakle je otišao u veljači 2022.
16. Chicago: Jusuf Nurkić
Došao u Denver godinu prije Jokića (trade u noći drafta), kasnije su ih Nuggetsi pokušali spariti na terenu, no, u veljači 2017. je Nurkić mjenjan u Portland kako bi se otvorio veći prostor za Srbina.
17. Boston: James Young
Šuter koji je prije nekoliko tjedana zaključio sezonu u dresu Kolossosa, sedmog kluba u Grčkoj.
18. Phoenix: Tyler Ennis
Kanadski playmaker od 2018. igra u Turkoj, nakon Fenera i Türk Telekom prošle sezone za Tofaš.
19. Chicago: Gary Harris
Nuggetsi su za Harrisa u noći drafta dali McDerrmotta, da bi dugogodišnjeg startera u ožujku 2021. zamijenili za Aarona Gordona.
20. Toronto: Bruno Caboclo
Brazilac koji je razbio Hrvatsku na olimpijskim kvalifikacijama u Splitu prije dvije godine, u siječnju potpisao za njemački Ulm.
21. Oklahoma City: Mitch McGary
Nakon 52 utakmice u prve dvije NBA sezone vratio se - kuglanju.
22. Memphis: Jordan Adams
Odigrao 36 NBA utakmica za Memphis, od 2019. igra u Siriji, Meksiku, Argentini, Urugvaju i Venezueli.
23. Utah: Rodney Hood
Nakon tri dobre godine u Salt Lake Cityju zbog ozljeda još samo jednom odigrao više od 40 utakmica u jednoj, u prošloj odrađivao dobru rolu za Buckse, posljednju utakmicu odigrao u travnju 2022. za Clipperse.
24. Charlotte: Shabazz Napier
Eksplozivni bek, dvostruki NCAA prvak s UConnom iz NBA lige je “ispao” 2020. godine, prošle sezone igrao je u Meksiko, trenutno se s Milanom bori za naslov prvaka Italije.
25. Houston: Clint Capela
Švicarac je u Houstonu i Atlanti izgradio status ponajboljeg obrambenog centrra NBA lige.
26. Miami: P.J. Hairston
Odigrao dvije NBA sezone, još jednu u G ligi, umirovio se s 26 godina.
27. Phoenix: Bogdan Bogdanović
Ponajbolji srpski košarkaš ove generacije iz Partizana je otišao u Fenerbahče, postao prvak Europe, da bi u NBA ligi već šest godina bio starter ili najmanje šesti igrač Sacramenta pa Atlante.
28. LA Lakers: C. J. Wilcox
Zadržao se u NBA ligi do 2017. u košarci do 2020.
29. Oklahoma City: Josh Huestis
U tri godine odigrao ukupno 76 utakmica za Oklahoma City.
30. San Antonio: Kyle Anderson
Po četiri sezone igrao za San Antonio i Memphis, u prošloj za Minnesotu.
31. Milwaukee: Damien Inglis
Francuz trenutno u Gran Canariji ima dvogodišnju NBA karijeru u kojoj je odigrao ukupno 156 minuta za Buckse.
32. Philadelphia: K. J. McDaniels
Bivši igrač Sixersa, Rocketsa i Netsa prošlu je sezonu proveo na Filipinima.
33. Cleveland: Joe Harris
Jedan od najboljih tricaša-specijalista u ligi od 2017. igra za Brooklyn.
34. New York: Cleanthony Early
Iz Knicksa u Wariorse pa preko Japanna, Mađarske, Saudijske Arabije, Francuske, Tajvana, Južne Afrike i Venezuele ove godine stigao do - Libanona.
35. Utah: Jarnell Stokes
Negdašnji MVP, prvak i MVP finala Razvojne lige najdublji je trag ostavio u Kini, gdje je 2020. zaključio karijeru.
36. Milwaukee: Johnny O’Bryant
Aktualni član Shangai Sharksa igrao je i za Maccabi Tel Aviv, Lokomotiv Kubban, Crvenu zvezdu...
37. Toronto: DeAndre Daniels
Nikad nije zaigrao u NBA ligi, već u Australiji, Italiji, Rusiji, Finskoj i na Novom Zelandu.
38. Detroit: Spencer Dinwiddie
Još aktivni ABA igrač s prosjecima od 13,8 poena i 5,3 asista kroz karijeru.
39. Philadelphia: Jerami Grant
Dobra sezona u Denveru donijela mu je 2020. veliki ugovor u Detroitu, dok je u protekloj sezoni bio ponajbolji igrač Portlanda.
40. Minnesota: Glenn Robinson
Sin istoimenog oca posljednju je utakmicu u NBA ligi odigrao u veljači 2021.
Komentari (0)