EUROLIGA

Žalgiris izgubio nemoguće

Nikola Mirotić ukupno je gađao slobodna bacanja 18-18 i tako skinuo rekord koji su do danas držali Žižić i Kus!
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 07. ožujak 2013. 23:42

Košarkaši Real Madrida pobjedom u Kaunasu kod Žalgirisa 105- 104 u produžetku, u 10. kolu E skupine Eurolige u Top 16 fazi, osigurali su i matematički plasman u četvrtfinale…

Žalgiris je 77 sekundi prije kraja osnovnog dijela utakmice košem Darjuša Lavrinoviča poveo 81-74 i u tim trenucima se činilo da će izboriti važnu pobjedu u pokušaju da se domogne četvrtfinala. Pobjeda ''zelenih'' je još uvijek izgledala izvjesna 18 sekundi prije kraja, nakon što je naš Mario Delaš pogodio oba slobodna bacanja za 83-79. Pet sekundi prije kraja je Sergio Rodriguez pogodio prvo, pa namjerno promašio drugo slobodno bacanje. Izvanredni Nikola Mirotić je uhvatio loptu u napadu i iznudio prekršaj Delaša, te je mirno ubacio oba bacanja za 84-84. Ukupno je gađao slobodna bacanja 18-18 na utakmici i tako skinuo rekord koji su do danas držali Žižić i Kus!

Marko Popović iz nemoguće situacije nije bio niti blizu pogotka trice za pobjedu Žalgirisa, a dodatnih pet minuta su gosti iz Madrida odigrali bolje, te su na kraju pobijedili Žalgiris s pola koša razlike, baš kao što su to učinili i u prvom ogledu ovih klubova u Madridu. Ukupno je Žalgirisu to bio već treći poraz s jednim poenom razlike u Topu 16 fazi i sada je jako daleko od daljnjeg plasmana s omjerom 4-6.

''Kraljevi'' su upisali devetu pobjedu u desetom nastupu u drugom krugu, najviše zahvaljujući Mirotiću, koji je uz 31 koš dodao i 11 skokova. Jaycee Carroll je dodao 21 koš, Sergio Lull 14, dok je Dontaye Draper u 15 i po minuta igre postigao 4 poena (2-3 dvice, 0-2 trice) uz jedan skok.

Kod domaćina je najbolji strijelac bio Tremmell Darden s 20 koševa. Marko Popović je u 28 minuta igre postigao 8 koševa (1-5 dvice, 2-4 trice, 0-2 slobodna bacanja) uz tri asistencije, dok je Mario Delaš odigrao 20 minute te postigao 7 koševa bez promašaja (1-1 trice, 4-4 slobodna bacanja) uz četiri skoka i dvije asistencije.

Izvrsna igra Bojana Bogdanovića nije pomogla njegovom Fenerbahçeu, koji je na svom parketu izgubio od Maccabija 94-85 u 10. kolu F skupine Top 16 faze Eurolige…

Sa 26 postignutih koševa u nepunih 36 minuta igre, Bogdanović je bio najbolji strijelac utakmice. Gađao je 7-8 za dva poena i 4-7 trice. Dodao je 5 skokova, 3 osvojene lopte i jednu asistenciju, uz dvije izgubljene lopte. Utakmicu je završio s valorizacijskim indeksom učinka 29.

Fenerbahçeu je to osmi poraz u Top 16 fazi, dok je Maccabi ostvario treću pobjedu zaredom, drugu gostujuću, te je sada na omjeru 5-5. U izraelskoj momčadi, koja je prednost od devet koševa na poluvremenu uspjela sačuvati u nastavku, najbolji je bio Ricky Hickman s 18 koševa. Naš Darko Planinić je odlično iskoristio svojih 12 i po minuta u igri. Ubacio je 11 koševa uz šut 4-5 za dva poena i 3-4 iz slobodnih bacanja, te je dodao 3 skoka, jednu asistenciju i jednu blokadu.

Momčad Barcelone, vodeća u skupini s omjerom 9-1, do osme uzastopne pobjede u drugom krugu stigla je u Pireju svladavši Olympiacos 90-77. Barcelona je nakon prvog poluvremena vodila s 10 koševa razlike, ali se domaćin vratio u igru u trećem periodu kojeg je dobio 26-17. U zadnjih 10 minuta igre Barcelona je bila znatno bolja.

Naš Ante Tomić, kojeg je Euroliga proglasila za najkorisnijeg igrača (MVP) cijelog natjecanja u veljači, ubacio je 10 koševa uz pet skokova i dvije asistencije u 22 i po minute u igri. Pogodio je pet od osam lopti. Najbolji kod gostiju bili su Erazem Lorbek s 21 košem i Pete Mickeal s 20, dok je grčku momčad predvodio Vassilis Spanoulis s 23 koša. No, uz četiri skoka, tri asistencije i dvije osvojene lopte, imao je i šest izgubljenih.

Olympiacos je pretrpio četvrti poraz u Top 16 fazi, dok se Barcelona pridružila Real Madridu na popisu momčadi koje su i matematički osigurale playoff.

Euroliga, 10. kolo E skupine:

Žalgiris – Real Madrid 104-105 u produžetku

Redoslijed: 1. Real Madrid 9-1, 2. Anadolu Efes 8-2, 3. CSKA 7-3, 4. Panathinaikos 6-3 (-1), 5. Unicaja 4-5 (-1), 6. Žalgiris 4-6, 7. Alba Berlin 1-9, 8. Brose Baskets 0-10

Skupina F:

Olympiacos – Barcelona 77-90

Fenerbahçe – Maccabi 85-94

Redoslijed: 1. Barcelona 9-1, 2. Siena 7-2 (-1), 3. Olympiacos 6-4, 4. Himki 5.4 (-1), 5. Maccabi 5-5, 6. Caja Laboral 4-5 (-1), 7. Fenerbahçe 2-8, 8. Beşiktaş 0-9 (-1)

28. rujan 2024 11:26