Najveći favoriti za osvajanje Europske lige trenutno su u Ligi prvaka, uključujući branitelja trostrukog naslova Sevillu u skupini s Dinamom.
Od 48 klubova koji večeras kreću u lov na finale koji se igra u Stockholmu 24. svibnja s ulogom mjesta u Ligi prvaka 2017., kladioničari jedinim pravim favoritom vide Mourinhov Manchester United, s koeficijentom 6. Slijede Roma (15), Athletic i Inter (18) te Schalke (22)...
U Europskoj ligi igra i osam klubova s hrvatskim igračima, sadašnjim, bivšim, ali i budućim reprezentativcima, a ima ih i s državljanstvima drugih zemalja (Austrija, Njemačka, BiH); Inter (Brozović, Perišić) od 21.05 dočekuje Hapoel iz Be’er Sheve, Fiorentina (Badelj, Kalinić, H. Milić) u isto vrijeme gostuje u Solunu kod PAOK-a (Leovac), a Šahtar (Srna, Eduardo) u Turskoj (Konyaspor).
U tri austrijska kluba također su zastupljeni Hrvati: Red Bull Salzburg osim Duje Ćaleta-Cara od rujna ima još jednog mladog reprezentativca, Josipa Radoševića, od 21.05 dočekuju Krasnodar; u prvih 11 Rapida je Riječanin Ivan Močinić, Matej Jelić je ozlijeđen, a u kadru je Dino Kovačec, a na bečkoj Allianz Areni suparnik od 19.00 im je Genk s donedavnim ‘hajdukovcem’ Tinom Sušićem; bečka Austria Ognjena Vukojevića, pak, u 19 sati gostuje na Nacionalnom stadionu u Bukureštu kod rumunjskog prvaka Astre, a u kadru Bečana su i Nijemac Petar Filipović i Austrijanac Marko Kvasina.
Azerbajdžan ima dva kluba u Europskoj ligi, a u jednom od njih, Gabali, važnu ulogu ima naš bivši mladi reprezentativac Filip Ozobić, kojem se nedavno pridružio Petar Franjić, od 19 sati gostuju kod Anderlechta. U Steaui, pak, igraju Adnan Aganović i Antonio Jakoliš, startaju u 21.05 u Ankari protiv Osmanlispora.
I vratimo se favoritima, Man. United odmah na startu igra derbi skupine A s Feyenoordom u Rotterdamu (19.00), a zanimljiv će biti i sraz Nice s Balotellijem protiv Schalkea (21.05).
Europska liga, 1. kolo:
Skupina A
Feyenoord - Man. United
Zorya - Fenerbahçe
Skupina B
APOEL - FC Astana
Young Boys - Olympiacos
Skupina C
Anderlecht - FK Qabala
Mainz - St. Etienne
Skupina D
AZ Alkmaar - Dundalk
Maccabi Tel Aviv - Zenit St. Peterburg
Skupina E
Astra Giurgiu - Austria Beč
Viktoria Plzen - Roma
Skupina F
Rapid Beč - Genk
Sassuolo - Athletic Bilbao
Skupina G
Panathinaikos - Ajax
Standard Liege - Celta
Skupina H
Braga - Gent
Konyaspor - Šahtar
Skupina I
Nice - Schalke
Salzburg - Krasnodar
Skupina J
Qarabag - Slovan Liberec
PAOK - Fiorentina
Skupina K
Inter - Hapoel Beer Sheva
Southampton - Sparta Prag
Skupina L
Osmanlispor - Steaua
Villarreal - Zürich