Tom Dubravec / CROPIX
HAJDUK - OSIJEK 1:1

Bijeli prokockali bodove na Poljudu, Josip Barišić donio remi Osijeku

Piše: Vedran PavičićObjavljeno: 24. studeni 2013. 15:56

Hajduk nije uspio u namjeri da preuzme vrh ljestvice, Splićani su na Poljudu napravili pogrešan korak protiv mladih i borbenih Osječana koji polako postaju „crna mačka“ Bijelih u ovoj sezoni. Bili su igrači Igora Tudora bolji, naročito u prvih 45 minuta kada nisu iskoristili nekoliko čistih situacija za glatku pobjedu. Gosti su bili organizirani i strpljivi, čekali i dočekali jednu prigodu iz kontranapada te na vratima imali pouzdanog Zvonimira Mikulića.

Brzo su se hajdukovci nametnuli gostima, preuzeli su kontrolu nad loptom i strpljivo gradili napade dugo kružeći oko zone Osječana. Najviše je pokušavao Sušić, tražio je načine kako da loptama u prostor pronađe Jozinovića, a prvi je nepreciznim udarcem zaprijetio Mikuliću u 11 minuti. Na isteku 20. minute neprecizan je bio i najbolji strijelac Bijelih Pašalić, loptu je s 16 metara poslao visoko preko vrata. Nakon dva neprecizna udarca prvi precizan završio je u mreži Osječana, Vršajević je krasno pogodio nakon duge lopte Anđelkovića.

Mogao je Hajduk u sljedećih nekoliko minuta lako povećati prednost, dvije velike prigode propustili su Maglica i Kouassi. Prvi je s desne strane išao sam prema vrataru i pogodio točno u njega dok je drugi bio u sličnoj situaciji s lijeve strane te pogodio vanjski dio mreže. Samo minutu kasnije gosti su kaznili te promašaje, Josip Barišić je započeo i završio brzu polukontru te vratio goste u utakmicu.

Do poluvremena je Kouassi mogao vratiti Splićane na pobjedničku stazu, glavom je promašio s četiri metra nakon ubačaja Sušića, a još bolju prigodu imao je na dodavanje Vršajevića, ali Mikulić je bio na pravom mjestu. Nakon prvih 45 minuta gosti su morali biti presretni rezultatom, zabili su iz jedine akcije dok je Hajduk propustio četiri stopostotne prigode.

Igor Tudor je na poluvremenu u svlačionici ostavio Anđelkovića i Maglicu, umjesto njih ušli su Bradarić i Iluridze koji su očito trebali pojačati ritam i probojnost napada domaćih. Međutim, to se nije dogodilo, djelovali su Splićani lošije nego u prvom dijelu, a u prilog im nije išao ni sve lošiji travnjak. Malo je pokušaja bilo opasno za Mikulića, utakmica je za Splićane krenula u suprotnom smjeru od željenog. Osjetili su gosti da mogu do boda, povukli se u obranu i uglavnom lako izlazili na kraj s nedorečenim pokušajima Bijelih.

Previše su se Tudorovi igrači oslanjali na pojedinačne pokušaje od kojih nije bilo velike koristi, a s vremenom je nervoza postala sve očiglednija. Posebno loš bio je Gruzijac Iluridze, njegov ulazak nije donio ništa dobroga Hajduku, bio je sasvim nemoćan u dvobojima s fizički jačim Osječanima. Pokušao je Tudor u završnici i s Kišem umjesto Nižića, trojica u obrani bila su nepotrebna Bijelima jer gosti nisu imali previše napadačkih ambicija. U završnici su Bijeli maksimalno pritisnuli goste, ubacivali loptu u kazneni prostor, ali osim gužvi nisu stvorili niti jednu konkretnu prigodu. Igrale su se tri minute sudačke nadoknade, ali ni to nije pomoglo Hajduku da dođe do pobjede koja se očekivala i najavljivala.

HAJDUK - OSIJEK 1:1 (Vršajević 23'; J. Barišić 31')

Hajduk: Kalinić, Milović, Maloča, Jozinović, Vršajević, Anđelković, Nižić, Pašalić, Kouassi, Sušić, Maglica.

Osijek: Mikulić, Pavić, Bralić, Lukić, J. Barišić, Vitaić, Novaković, B. Barišić, Šorša, Ugarković, Ljubojević.

Utakmica je završila

88. minuta - Kouassi se s desne strane sjurio u kazneni prostor, ali nije pronašao nikog od suigrača. Igrača Hajduka daju sve od sebe da postignu zgoditak, no bezuspješno.

83. minuta - Za Hajduk ulazi Tomislav Kiš umjesto Nižića. Trener domaćih Igor Tudor očekivano baca sve karte u napad

78. minuta - Vršajević elegantno prima tešku loptru Kouassija, no propušta kapitalizirati stečenu loptu i centaršut šalje ravno u vratara Osječana

74. minuta - Krasna akcija Hajduka, ali ponovno bez postignutog gola. Pašalić je krasno proigrao Jozinovića koji s lijeve strane vraća loptu pred vrata gostiju gdje Kouassi još jednom nije precizan

62. minuta - Kouassi puca s dvadesetak metara, malo s lijeve strane, ali ravno u Mikulića

60. minuta - Kouassi je povukao kontru, prodao dva "bicikla" obrani Osijeka, nekako proslijedio loptu do Pašalića, no mladi igrač Hajduka slično kao i u prvom poluvremenu puca nebu pod oblake

54. minuta - S lijeve strane ubacuje Jozinović, ali Vršajević ne zahvaća dobro loptu i propušta priliku

48. minuta - Prizemni udarac Ilruidzea sa dvadesetak metara prolazi pokraj gola

Počelo je drugo poluvrijeme.

Igor Tudor na poluvremenu je napravio prve izmjene. Ušli su Iluridze i Bradarić, izašli Maglica i Anđelković.

Kraj prvog dijela - Nakon relativno nezanimljivih prvih dvadesetak minuta, Vršajević je golom gurnuo utakmicu u visok tempo koji su obje momčadi držale gotovo do kraja poluvremena. Usprkos izrazitoj dominaciji u posjedu lopte koji je u jednom trenutku iznosio gotovo 75 posto, domaćini nisu uspjeli kapitalizirati nekoliko odličnih prilika za povećanje vodstva. Kako to obično biva, gosti su propuštene šanse Hajduka kaznili iz prve ozbiljne prilike preko Josipa Vršajevića. Usprkos učestalim pokušajima, domaćini ni nakon gostujućeg gola nisu vratili vodstvo te poluvrijeme završava rezultatom koji sigurno ne raduje trenera Hajduka, Igora Tudora.

43. minuta - Nakon kornera glavom je s desetak metara pokušao Milović, ali je njegov šut blokirao Vitaić.

39. minuta - Hajduk ponovno nije iskoristio odličnu šansu. Nakon dodavanja glavom Vršajevića Kouassi izlazi sam pred Mikulića, ali je vratar gostiju odlično obranio

37. minuta - Kouassi sa tri metra glavom puca preko gola. Utakmica se od gola Hajduka igra u visokom tempu

31. minuta - GOOOL - Osijek preko J. Barišića dolazi do izjednačenja! Na desnoj strani Šorša se izborio za poziciju i ubacio povratnu loptu točno na Josipa Barišića koji je prizemno gađao donji desni kut. Vratar Kalinić je gotovo uspio obraniti, ali mu ipak nije pošlo za rukom spriječiti gol.

30. minuta - U dobroj se prilici našao Kouassi, nakon duplog pasa s Maglicom. Izišao je iskosa s lijeve strane pred Mikulića, ali je samo vansjki dio mreže .

25. minuta - Kouassi je krasno proigrao Maglicu koji puca točno u vratara gostiju i propušta priliku za komforno vodstvo domaćina

23. minuta - GOOOL - Lijep pogodak reprezentativca BiH Vršajevića za 1:0 Hajduka koji nakon dodavanja Anđelkovića šalje loptu u rašlje Osječana

20. minuta - Izvrsna prilika za mladog Pašalića koji neometan s ruba šesnaesterca puca nebeski visoko preko vrata gostiju

19. minuta - Pokušaj ubacivanja Barišića Vršajević je skrenuo za prvi osječki korner

16. minuta - Ubačaj Anđelkovića s lijeva završava u rukama osječkog golmana

11. minuta - Sušić sa dvadesetak metara puca po golu Osječana, ali neprecizno

9. minuta - Nakon pokušaja Pašalića lopta dolazi do Maglice koji nije uspio ozbiljnije zaprijetiti Mikuliću

7. minuta - Hajduk je izborio prvi udarac iz kuta na utakmici

5. minuta - Ubačaj Vrsajevića iz slobodnog udarca nije rezultirao konkretnom prilikom za domaćine

1. minuta - Već nakon 40 sekundi iz lijevog kuta pokušao je Kouassi, ali nije to bila teška zadaća za vratara Mikulića.