
Nepunih godinu dana bio je bez posla, pa početkom veljače odlučio pristupiti Westfalenu. Gromoglasna pjesma Žutog zida dotad je već izgubila i posljednje vesele note. Niko Kovač, u pratnji brata Roberta i Filipa Topalovića, naslijedio je Borussiju Dortmund u predinfarktnom stanju, preuzeo igrače poljuljane silnim nesigurnostima i navijače koji su tešku depresiju znali ispoljavati uvredama na adresu vlastitih miljenika.
Ricken nije pretjerao
Kovač je, preuzevši tada 11. momčad bundesligaške ljestvice, prihvatio izazov u kojem sve upućuje na to da bilo koji trener, pogotovo renomirani, može ispasti samo gubitnik. Iritantni pesimizam mogao se opipati, njemački mediji odašiljali su dojam nezadovoljstva, misleći da je nakon nedoraslog Nurija Sahina trebao stići trener skloniji Kloppovom “heavy metalu”. Što tri i pol mjeseca kasnije kažu aktualne naslovnice? “Kralju Kovaču klanjaju se navijači”.
Borussia Dortmund u 14 je Kovačevih utakmica nadoknadila 10 bodova zaostatka, konačni obrat kao ispunjenje cilja stigao je u filmskom raspletu - Edin Terzić prije dvije je godine u zadnjem kolu prokockao titulu, no Kovač nije dozvolio još jednu tragičnu odjavu sezone i slavljem nad Kielom (3:0) osigurao je posljednje mjesto koje vodi u Ligu prvaka. Govoreći o (ne)mogućnostima takvog pohoda, treba skrenuti pozornost na zaključke Larsa Rickena, čovjeka koji kao bivši igrač, menadžer Akademije i sada izvršni direktor sporta u klubu stažira 25 godina.
- Neka mi svi treneri oproste na ovome što imam za reći. Niko Kovač potpisao je jedno od najvećih trenerskih postignuća u povijesti BVB-a! Tko bi pomislio da ćemo navijačima prirediti ovakvu završnicu? - Rickenov je naklon Kovaču.
Nije pretjerao, uspon s 11. na četvrto mjesto ljestvice u posljednjih osam kola uistinu je povijesno dostignuće, viđeno samo jednom otkad je Bundeslige, i to baš u slučaju Borussije u sezoni 1993./94. U tih osam kola na vidjelo je izašao sav Kovačev rad iz prethodnih mjesec i pol dana, formirao se u senzacionalnu seriju od sedam pobjeda i jednog remija (s Bayernom), uz ukupnu gol-razliku 26:10! Prilikom skromnog Kovačevog ulaska na rasklimani plesni podij (izgubio 4 od 6 utakmica Bundeslige), jedna od glavnih medijskih kritika glasila je: Borussia premalo zabija. U zadnjih osam kola, pak, nijedna njemačka momčad nije zabila više od Crno-žutih. Važna je to slika “Kovač efekta”, koji će Ricken dodatno pojasniti.
- Odmah je primijetio da momčadi nedostaje samopouzdanje, pa ga je izgradio mudrom komunikacijom na presicama. Sve ih je hvalio pred novinarima, a kada su dobili na samopouzdanju, namjerno je “čačkao” po njihovim ranama i kontinuirano predstavljao nove zahtjeve. Kovač je ovdje iskoristio igračko i trenersko iskustvo.
Bilo se teško priviknuti
Ricken je danas tip iz ureda, stoga i prikladno uniformiran, pa će slikovitiji nacrt Kovačevih metoda ponuditi Karim Adeyemi.
- Kako je trener izazvao obrat? Šutnuo nas je nogom u stražnjicu - metaforički je kazao napadač i prije bundesligaškog “grand finala”.
- Inzistirao je na kretnji i trci, govorio da ćemo tako, uz kvalitetu koju posjedujemo, svima moći napraviti probleme. Na početku je bilo jako teško naviknuti se na takav tempo, ali zaista nam je pomoglo. Ja se prvi osjećam spremnije, više me ne hvataju grčevi. Nije to baš zabavan proces, ali zato si posebno sretan kad uspiješ.
Red, rad i disciplina Kovačevo su sveto trojstvo, a “neka bude jednostavno” glavni moto od prvog treninga u Dortmundu. Kako mu je Sahin ostavio nered, Hrvat je oprezno opipavao puls, nije želio zahtjevima preopteretiti igrače, već ići korak po korak. Vječna mu je logika da sve kreće od fizičke spreme, pa je na treninzima povećao trkačke dionice, intenzivirao vježbe, čak i zabranio da igrači koriste injekcije nakon treninga jer smatra da će tako bolje zaštiti mišiće. Za detaljnije objašnjenje trebao bi nam liječnik, no poruka je jasna - Kovač se brinuo o najsitnijim detaljima, pa se i tjednima nakon potpisa u eteru ponavljalo kako braća još uvijek žive u hotelu jer nemaju vremena tražiti stanove.
Taktička intervencija
- Trener obraća pažnju na male stvari koje se često ispostave odlučujućima. Vrlo je strog po tom pitanju. Nije da moramo sjediti kao učenici u školi, ali kad se radi, radi se, a kad se zabavlja, onda se zabavlja - kaže Julian Brandt.
Taktička intervencija s tri umjesto četiri braniča riješila je “propuh” u obrani i spriječila prečestu izloženost protivničkim tranzicijama. Sa Sahinom je Borussia u prosjeku primala nepuna dva gola po utakmici, s Kovačem 1,1. Hrvatska struka podučila je momčad učinkovitoj hitroj reakciji - sa Sahinom su primili 9 golova po izgubljenom posjedu lopte, s Kovačem samo jedan. Prosječni posjed lopte pao je u odnosu na Sahinovu eru, a učinkovitost ipak porasla. Izravnim tranzicijama, agresivnom trkom i traženjem prostora, oštrim i okomitim dodavanjima koja su izvukla maksimum iz uvijek postojeće kvalitete u napadu.
Sve to skupa značilo je 28 bodova iz 14 utakmica, dok je Sahin prigrabio tri boda manje u šest utakmica više. Niko Kovač, kojeg su njemački mediji još “od davnina” (Bayern) voljeli “bušiti”, kojem čak i dio naše (nestručne) javnosti voli izraziti sumnje, na svim je razinama trenerskih okvira preporodio kolosalni njemački klub. A tako je malo nedostajalo da pozlaćeni sjaj kultnog Westfalena prekrije prašina. Dugoročne posljedice tada bi, u izostanku Lige prvaka, bile zastrašujuće...
Komentari (0)