Dinamo osigurao jesen u Europi! Ademi zabijao, Petković opet bljesnuo, briljirao Mamićev džoker

Modri su uz manje probleme potvrdili nadmoć protiv Flore i osigurali nastup u skupini Europske lige
Piše: Jurica RadićObjavljeno: 01. listopad 2020. 17:45

DINAMO - FLORA 3:1 (Gavranović 11, Ademi 26, 87- Sinjavskij 65)

DINAMO: Livaković - Stojanović, Theophile-Catherine, Gvardiol, Leovac - Jakić, Majer (od 83. Kastrati), Ademi - Gavranović (od 66. Ivanušec), Oršić (od 68. Gojak), Petković

FLORA: Igonen - Lilander, Pürg, Kuusk, Lukka - Vassiljev, Kreida, Soometa - Alliku, Liivak (od 76' Lepik),, Sinjavskij

90+7' - KRAJ UTAKMICE, DINAMO U EUROPA LIGI !

U šestoj minuti sudačke nadoknade Livaković je obranio udarac sa distance, a potom je nakon kornera Ali Palabiyik označio kraj utakmice.

Dinamo je pobijedio estonsku Floru 3:1 i plasirao se u skupinu Europa lige. Po 13. put ušao je Dinamo u europsku jesen u zadnjih 14 godina. Od tih 13 nastupa, Modrima je ovo osmi nastup u Europa ligi.

Do nove europske jeseni došli su uz ponešto muke, jer Estonci su nakon 45 minuta krenuli odlučnije u nastavak, dok su Modri opušteno ušli u drugo poluvrijeme nakon laganog i lagodnog vodstva 2:0. Morali su se Zagrepčani uozbiljiti nakon pogotka Sinjavskija u 65. minuti, ali Ademi je tri minute prije kraja riješio sve dvojbe i osigurao Modrima još jednu europsku jesen. Nije to bila blistava partija Dinama, tek odrađivanje posla protiv kvalitetom limitiranog suparnika. Ali, na kraju se samo rezultat pamti i činjenica da sutra čekaju ždrijeb skupina Europa lige u Nyonu.

89 - Livaković hvata dugu loptu koju je glavom samo proslijedio Lepik, a minutu kasnije kombinirali su Gojak i Kastrati, BH reprezentativac je šutirao preko vratiju

87' - ADEMI 3:1

Petković je loptu poslao u postor za Ademija koji je izašao sam pred Igonena i precizno pogodio vratarev lijevi donji kut. Pogodak za rješenje neizvjesnosti i miran kraj utakmice.

83' - izvukao je Mamić i Majera, uveo brzanca Kastratija ne bi li više okupirao obranu Flore svojim bijegovima

81' - smirila se igra, nema opasnih akcija, sve se stislo između dva kaznena prostora, a Dinamo je ponovno uhvatio konce igre.

73' - Estonci su i dalje odlučnija momčad, a Dinamo ne uspijeva pronaći ritam igre, kao da Modri čekaju kraj, ali daleko je kraj. Ne predaje se Flora, a Dinamo ima samo jednu ozbiljnu akciju u gotovo pola sata drugog poluvremena.

68' - reagirao je Mamić sa dvije izmjene, uveo dva veznjaka da mu ojačaju sredinu terena. Umjesto Oršića i Gavranovića na travnjaku su Gojak i Ivanušec koji bi trebali vratiti stabilnost veznom redu.

65 - 2:1 SINJAVSKIJ

Upravo kada su Modri vratili ravnotežu u igri, pogodio je Sinjavskij za 2:1. Precizno sa ruba kaznemog prostora u prvi, desni kut, vratiju Livakovića. Zatresla se mreža Modrih, ali ne može se reći da nije bilo upozorenja. Zadovoljio se Dinamo laganim vodstvom i gosti su to kaznili

64' - Dinamo je vratio balans u igri, ne stvaraju Modri šanse, ali udaljili su Floru od vratiju Livakovića, dapače, od svog kaznenog prostora.

.

55' - šansa za Floru, ubačaj sa desne strane nije najbolje prihvatio Alliku, njegov udarac sa pet metara završio je u vanjskom dijelu mreže, a minutu poslije još jedan opasan udarac Kreide sa 20 metara, ipak pored gola.

53' - VRATNICA ORŠIĆA

Energični su Estonci, početkom drugog dijela pokušavaju visokim presingom priutisnuti Dinamo, a Soomets je uputio drugi udarac u okvir vratiju, ali siguran je Livaković. S druge strane Dinamo je shvatio da se ne treba opuštati, Oršić je u sljedećem napadu Modrih pogodio vratnicu, umalo 3:0 za Dinamo.

49' - mini pritisak gostiju koji su odlučnije krenuli u nastavak. Izvela je Flora tri kornera zaredom, ali nije Livaković imao razloga za intervenciju. Zoran Mamić s klupe je na zagrijavanje poslao Ivanušeca i Kastratija

TOLIĆ NA TRIBINI

Marko Tolić, ovosezonska prinova Modrih iz Lokomotive, ponovno je ostao izvan zapisnika odgedavši utakmicu s tribine. Čeka Tolić prve minute u Europi, ali morat će se još malo strpiti. Primjerice, aktualna "desetka" Modrih, Lovro Majer, čekao je tri sezone da bi od prve minute počeo europsku utakmicu, zato i Tolić mora biti strpljiv. Pored Tolića u zapisniku nije bio ni dovoljno spremni stoper Dino Perić.

45' - KRAJ POLUVREMENA, DINAMO VODI 2:0

Lagano, baš prema očekivanjima. Dinamo je odigrao rutinski, rekli bi u "drugoj brzini" , kao na treningu. POluvrijeme bez intenziteta i agresije, ali poluvrijeme sa dva zgoditka. Za oba pogotka presudila je klasa, kod provg Lovre Majera, kod drugog Brune Petkovića koji su kreirali akcije za egzekutore Gavranovića i Ademija. Osim zgoditaka nije Dinamo imao promašenih prigoda, dva zgoditka su bila dovoljna da se utakmica odvede u mirne vode. Nakon 45 minuta Dinamo je uvjerljivo ide prema skupini Europa lige.

41' - dvominutna opsada kaznenog prostora Flore završila je udarcem Leovca pored vrata, a prethodno su loptu u peterac ubacivali Majer sa desne, pa Oršić s lijeve dok na kraju nije zapucao lijevi bek Modrih, no ponovno bez povećanja vodstva

36' - Stojanovićeva lopta na gredi, a Majerov pokušaj je završio na gornjem dijelu mreže Igonena, ali ne mijenja se rezultat, ostaje 2:0 za Dinamo

29' - Stojanovićeva lopta sa desnog boka odsjela je na gornjem dijelu grede, ali nije se trebao uznemiravati vratar Igonen

26' - ADEMI 2:0

Odlična akcija Petkovića i Gavranovića, te lagana egzekucija Ademija. Čim su se gosti malo ohrabrili, Dinamo je pokazao tko je gazda. Petković je poslao loptu iza zadnje linije Flore, na šest metara Gavranović je primio i potom uposlio Ademija koji je lakoćom samo gurnuo u praznu mrežu.

24' - posustao je Dinamo, ohrabrila se malo i Flora koja sve češće izlazi na domaću polovicu. Ponovno su Estonci pokušali proći preko desne strane obrane Modrih, ali bez opasnosti po Livakovića

21' - prvi pravi udarac Flore, i odlična obrana Livakovića. Sa ruba kaznenog prostora s lijeve strane desnicom je šutirao Sinjavskij, pucao je u suprotni, lijevu kut vratiju Livakovića koji se vinuo zrakom i loptu efektno odbio u korner

17' - Dinamo je rano poveo, ali prema očekivanjima Modri i dalje diktiraju ritam igre protiv skromnih i bezopasnih Estonaca

1-0 Gavranović (11)

Dinamo je poveo ! Sa desne strane je nabacio Majer, precizno točno na šest metara gdje je utrčao Gavranović i glavom poslao loptu u mrežu Flore.

7' - Soomets je u izletu na Dinamovu polovicu pokušao zapucati sa distance, njegov udarac sa 20 metara otišao je pored desne vratnice

6' - Flora se brani sa dvostrukim blokom, igra je koncentrirana na gostujuću polovicu

1' - počelo je u Maksimiru, i to opasnim napadaom Dinama, zaprijetio je Petković, obrana otklonila opasnost u svom kaznenom prostoru

17:44 - Stigli su i sastavi! Dinamo je više-manje u očekivanoj postavi, jedina je promjena to što će priliku dobiti Mario Gavranović umjesto Gojaka, što znači da će ovo biti izrazito ofenzivna postava Modrih večeras na Maksimiru.

SN

Čuda ne smije biti!

Nema Lige prvaka. Šteta, moglo se, Fradi nije bio suparnik od kojeg se trebalo izgubiti. Međutim, i utješna nagrada je dobra, Europska liga je natjecanje koje je obilježilo eru Nenada Bjelice, taj plasman u europsko proljeće nikad neće biti zaboravljen. Iako je lani ZG-klub bio na koračić do veličanstvenog uspjeha u LP, čini nam se da bi Dinamo ove sezone bio konkurentiji u EL, nego što bi to bio u najelitnijem klupskom natjecanju. Možda ćemo opet sanjariti o još jednom proljeću. Naravno, da bi se to zbilo, danas se mora preskočiti suparnik koji dolazi iz države koja je među najuspješnijim tranzicijskim zemljama, ali sa sportske strane nije ni približno toliko uspješna. Velesila u skijaškom trčanju, tradicionalno su odlični u desetoboju, ljubitelji atletike sigurno znaju za fenomenalnog Erkija Noola, prijatelji relija za svjetskog prvaka Otta Tanaka, ali Estonci definitivno nisu skloni upucavanju velikih iznosa u populističke sportove. Zato su nogometno daleko od ozbiljnih dostignuća. Ali, najveći nogometni uspjeh im je darovala baš - Hrvatska! U ožujku 2017. Vatreni su poraženi u prijateljskoj utakmici od Estonije s 0:3, bio je to vjerojatno najveći debakl Vatrenih, tadašnji neuspio eksperiment izbornika Ante Čačića. Sličan uspjeh reprezentacija te države autorizirala je prije deset godina kad je u kvalifikacijama za Euro 2012. pobijedila Srbiju kao gost s 3:1. Znači da Estoncima najviše odgovaraju nogometaši s ovih područja...

Dinamo danas definitivno ne bio smio dozvoliti da Estonci na hrvatskoj grbači naprave i jedan od najvećih uspjeha estonskog klupskog nogometa. Modri su ogromni favoriti i svaki drugi rezultat osim pobjede bio bi svjetsko čudo, jedan od najvećih crnjaka Dinama u njegovim europskim natjecanjima. Ne smijemo niti zaboraviti da se Dinamo danas bori i za poneki milijunčić eura, plasman u Europsku ligu donosi 2,92 milijuna eura!

17. svibanj 2024 07:16