Furija i Elf, dvije različite priče! Fati najmlađi strijelac za Španjolce, a Löw ima veliki problem...

"Nastavit ću naporno raditi, ostati skroman i pustiti da stvari idu svojim tijekom", poručio je Fati
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 08. rujan 2020. 18:04

Barcelonino 'čudo od djeteta' Ansu Fati već je nakon prvih nastupa u seniorskoj konkurenciji proglašavam Messijevim nasljednikom, a svoj strašan talent potvrdio je i u dresu španjolske reprezentacije. Rođen je u Gvineji Bisao, od prošle godine ima i španjolsko državljanstvo. Barcelona ga je 2012. dovela iz Seville, već sad vrijedi 50 milijuna eura.

Fati je za Barcu debitirao prošle sezone te je 31. kolovoza 2019. postao njen najmlađi strijelac u domaćem prvenstvu u dobi od 16 godina i 304 dana. Dva tjedna kasnije postao je najmlađi strijelac na Camp Nouu, a još jedan rekord srušio je 10. prosinca kao najmlađi igrač koji je zabio u Ligi prvaka u pobjedi protiv Intera (2:1).

Prošlog četvrtka postao je najmlađi debitant u reprezentaciji Španjolske, dosad je rekord držao Angel Zubieta koji je debitirao 1936. godine. Na gostovanju kod Njemačke u igru je ušao na početku drugog poluvremena, a u završnici je započeo akciju koja je Furiju dovela do izjednačenja.

Briljirao je Fati u nedjelju te je ugradio velik doprinos pobjedi Španjolske protiv Ukrajine (4:0). Prvo je u samom otvaranju izborio kazneni udarac iz kojeg je poentirao Ramos, da bi u 32. minuti poentirao udarcem izvan šesnaesterca i tako srušio rekord star 95 godina. Tim golom Fati je postao najmlađi strijelac za reprezentaciju Španjolske u dobi od 17 godina i 311 dana. Do nedjelje je ta čast pripadala Juanu Errazquinu, koji je 1925. godine zabio s 18 godina i 344 dana.
Mogao je ovaj sjajni tinejdžer postići i atraktivniji debitantski pogodak, ali je lopta nakon njegovih 'škarica' pogodila igrača Ukrajine na gol-crti.

- Ponosan sam što mogu raditi s Luisom Enriqueom i ovim igračima, koji su me prihvatili otvorenih ruku. Nastavit ću naporno raditi, ostati skroman i pustiti da stvari idu svojim tijekom – rekao je Fati.

I dok španjolski navijači mogu biti zadovoljni izdanjima svoje reprezentacije, to se ne bi moglo reći za Nijemce. Elf je, vjerovali ili ne, bez slavlja u Ligi nacija. Od 2018. godine kad je UEFA pokrenula svoje novo natjecanje, Njemačka u šest nastupa nije ostvarila niti jednu pobjedu, iako je u posljednje četiri postizala vodeći pogodak. Španjolci su im u Stuttgartu zabili u šestoj minuti sudačke nadoknade, dok su u nedjelju u Baselu remizirali Švicarskom, a s obzirom na igru koju su prikazali u drugom poluvremenu, mogu biti sretni što su osvojili i taj jedan bod.

Rani Gündoganov pogodak sugerirao je da bi Nijemci napokon mogli do pobjede, ali prikazano nakon toga, osobito u nastavku, nije podsjećalo na onu reprezentaciju 'koja igra do kraja'. Usporenu i nesigurnu igru kritizirali su i sami igrači.
- Nije to bila naša najbolja utakmica, osobito u drugom poluvremenu – rekao je Julian Draxler, koji je u Baselu ponio i kapetansku vrpcu.

Iako Liga nacija nije 'top' natjecanje poput Europskog ili Svjetskog prvenstva, ipak je šest utakmica bez pobjede za Njemačku u najmanju ruku neobičan rezultat. Neki njemački mediji idu korak dalje i koriste riječ sramota, očito ne zaboravljajući debakl Joachima Löwa i njegovih izabranika na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Tada su ispali već u skupini...

Izbornik, dakako, ima materijala za svoju obranu. Nedostajali su mu važni Bayernovi igrači koji su dobili produljeni odmor, korona je utjecala na pripreme i uigravanje reprezentacije, a igrači nisu u odgovarajućem tjelesnom stanju. Međutim, Ilkay Gündogan smatra da ništa od toga ne bi trebalo biti izgovor. Činjenica je da se individualne pogreške rijetko događaju vrhunskim igračima, a Nijemci u zadnje vrijeme griješe prilično često.

Löw je mlade igrače uzeo u zaštitu, nastoji kroz Ligu nacija provesti smjenu generacija, ali očito nije baš lako pronaći zamjene za senatore poput Müllera ili Hummelsa. Pokušao je i s promjenom sustava, zaigrao s trojicom stopera, ali ni to nije pomoglo. I te se njegove odluke preispituju u njemačkim medijima, puno je otvorenih pitanja, a Löw će uskoro morati ponuditi odgovore i povući konkretne poteze.

26. travanj 2024 09:31