ADAM WARZAWA Afp
VILLARREALU EUROPSKA LIGA

Nema veće drame u nogometu! Golmani nakon 175 minuta odlučili pobjednika, tuguju i United i Niko Kovač!

Villarreal je pobjedom u finalu Europske lige rastužio i bivšeg izbornika Vatrenih
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 26. svibanj 2021. 19:22

VILLARREAL - MANCHESTER UNITED 1:1 (Moreno 29' / Cavani 55')

VILLARREAL: Rulli - Foyth (od 88. Mario Gaspar), Albiol, Torres, Pedraza (od 88. Moreno) - Yeremy (od 77. Alcacer), Capoue, Parejo, Trigueros (od 77. Gomez) - Gerard, Bacca (od 60. Coquelin)

MANCHESTER UNITED: De Gea - Wann-Bissaka (od 123. Teles), Bailly (od 114. Tuanzebe), Lindelöf, Shaw - Fernandes, McTominay (od 123. Mata)- Rashford, Greenwood (od 100. Fred), Pogba (od 114. James) - Cavani

-------------------------------------------------------------------------------

JEDANAESTERCI

VILLARREAL: Gerard ✓, Raba ✓, Alcacer ✓, Moreno ✓, Parejo ✓, Gomez ✓, Albiol ✓, Cequelin ✓, Gaspar ✓, Pau Torres ✓, Rulli ✓

MAN UNITED: Mata ✓, Teles ✓, Fernandes ✓, Rashford ✓, Cavani ✓, Fred ✓, James ✓, Shaw ✓, Tuanzebe ✓, Lindelöf ✓, De Gea X

Kakva epska drama na Baltiku! Villarreal je na kraju osvojio prvi trofej u povijesti, slavio je protiv Manchester Uniteda u finalu Europske lige tek nakon 11. serije jedanaesteraca. Prikazani nogomet nije bio previše kvalitetan, ali razumljivo je to s obzirom na važnost susreta.

ALEKSANDRA SZMIGIEL Afp

Živci su bili napeti cijelo vrijeme, pogotovo na udarcima s bijele točke koji su donijeli rijetko viđeni scenarij. Junak Žute podmornice bio je vratar Geronimo Rulli, on je presudio i donio svom klubu prvi veliki pokal, ali i plasman u Ligu prvaka sljedeće sezone.

OVDJE POGLEDAJTE DRAMU I TRILER JEDANAESTERACA

Ole Gunnar Solskjaer ostao je bez prvog trenerskog trofeja, visoko ga je u zrak podigao Unai Emery, specijalist koji je Europsku ligu osvojio već tri puta sa Sevillom, a igrao je i finale s Arsenalom. Bio je opet na visini zadatka, odlično je postavio taktiku, na vrijeme je mijenjao, a na kraju ga je poslužila i sreća u ruletu penala.

Slavlje Španjolaca rastužilo je i bivšeg hrvatskog izbornika Niku Kovača. Da je United osvojio ovaj trofej, u Ligu prvaka bi se direktno plasirao njegov Monaco. Obzirom da je United osigurao svoju 'ulaznicu' putem plasmana u Premiershipu, osvajanjem titule u Europskoj ligi stekao bi i drugu.

FRANCK FIFE Afp

UEFA je odlučila da bi u tom slučaju to mjesto pripalo trećeplasiranoj momčadi francuske lige. Nažalost po Kovača, to se nije dogodilo i morat će svoj put u elitu tražiti kroz kvalifikacije.

Publika se vratila na Europsku ligu u finalnom susretu, navijači su ispunili 25 % kapaciteta stadiona u Gdanjsku. Crveni vragovi izveli su vrlo ofenzivnu postavu s Rashfordom i Greenwoodom na krilima i Cavanijem u vrhu napada, stisnuli su Žutu podmornicu od samog početka, ali nisu uspjeli kreirati opasniju prijetnju. Pokušavali su McTominay i Shaw izvana, a Cavani je u obećavajućoj situaciji promašio loptu.

Villarreal se nakon 20 minuta oslobodio pritiska i počeo prijetiti. Bacca je Rabonom ubacio za Torresa koji nije bio precizan glavom, 18-godišnji Pino tukao je pokraj vratnice. A onda je stigao prekid i De Gea je kapitulirao. Igrala se 29. minuta kad je Dani Parejo ubacio iz prekida iskosa s lijeve strane, a Gerard Moreno pobjegao Lindelofu i s pet metara matirao nemoćnog vratara Uniteda.

Bio je to prvi udarac u okvir Villarreala, a Moreno se 30. ovosezonskim golom izjednačio s Giuseppeom Rossijem kao najbolji strijelac u klupskoj povijesti s 82 pogotka. Ujedno je postao i najefikasnijim igračem u eliminacijskoj fazi Europske lige sa sedam golova.

Do poluvremena je opet Manchester boravio pred suparničkim kaznenim prostorom, ali dobro posloženi žuti bedem nije bilo lako probiti. Ipak je početak nastavka donio izjednačenje, Edinson Cavani je u 55. minuti pogodio iz gužve nakon kornera, asistent je bio sveprisutni McTominay. VAR je provjeravao situaciju, ali sve je bilo čisto.

Villarreal's players celebrate with the trophy after winning the UEFA Europa League final football match between Villarreal CF and Manchester United at the Gdansk Stadium in Gdansk on May 26, 2021. (Photo by Janek Skarzynski/various sources/AFP)
JANEK SKARZYNSKI Afp

Do kraja drugog poluvremena Solskjaerova je momčad imala inicijativu i puno veći posjed, no teško je dolazila do prilika. Villarreal se orijentirao na obranu, njegovi su igrači disciplinirano pokrivali svoju trećinu terena, a Emery je uveo petoricu svježih i dočekao produžetak. Najbolju priliku United je stvorio u 71. minuti kad je Cavani tukao glavom nakon ubačaja Shawa, ali je Torres bio u bloku.

Zanimljivo je da Solskjaer nije napravio niti jednu izmjenu, s istim snagama krenuo je u produžetak. A u prvih 15 minuta dodatka bolje je djelovala Žuta podmornica. Pričuve su podigle energetsku razinu Emeryjeve ekipe, a zaprijetili su A. Moreno i Alcacer, nedostajalo je preciznosti. U 114. minuti Španjolci su tražili kazneni udarac zbog Fredovog igranja rukom pred golom, no lopta ga je prvo iz blizine pogodila u nogu.

Kako pogodaka nije bilo do isteka vremena, o pobjedniku su odlučivali jedanaesterci. De Gea je skoro obranio Alcaceru, a blizu je bio i Rulli kod udarca Fernandesa, ali je svih pet izvođača s obje strane bilo precizno. Potom su pogodila i preostala petorica igrača s obje strane, pa su na red došli i vratari. Geronimo Rulli je vrlo sigurno pogodio udarac s bijele točke u 11. seriji, a potom obranio slab pokušaj Davida De Gee i veliko slavlje moglo je početi. Villarreal je osvojio Europsku ligu bez poraza čime je ponovio pothvat Chelseaja, a na putu do trofeja eliminirao je i zagrebački Dinamo u četvrtfinalu.

------------------------------------------------------------------------------

Prijenos utakmice:

KRAJ, PUCAT ĆE SE JEDANAESTERCI

112. minuta - Zakomplicirali su situaciju sada u vlastitom kaznenom prostoru, VIllarreal se našao u situaciji za postizanje pogotka ni kriv ni dužan, a udarac Morena u konačnici završio je u bloku

110. minuta - Rashford se ipak vratio

109. minuta - Mali problemi za United u samom finišu susreta, iz igre je morao izaći Rashford

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA

100. minuta - Ovog puta kod Villarreala našao se u prilici Alcacer, ali i njegov udarac, kao i prethodno kod Morena, bio je jak i neprecizan

99. minuta - Moreno je dobio loptu na lijevoj strani, pucao, ali jak i neprecizan udarac otišao je daleko od gola

96. minuta - Nastavio je dominitrati United i u prvom produžetku, ali nema pravih prilika

KRAJ, IGRAT ĆE SE PRODUŽECI

89. minuta - Shaw je ubacio s lijeve strane, najviši u skoku bio je Pogba, ali slab udarac glavom odlazi pored gola

80. minuta - Rashford je snažno opalio s ruba šesnaesterca, ali lopta je otišla pored gola

78. minuta - Greenwood je dao jednu prizemnu loptu na prvu vratnicu, tamo je Cavani pokušao zahvatiti loptu petom, ali obrana Villarreala uspjela je otkloniti opasnost

71. minuta - Shaw se sjajno oslobodio svog čuvara, uputio centaršut, a najviši u skoku bio je Cavani. Ipak, lopta je na putu do gola pogodila Torresa u glavu. Sreća za Villarreal

70. minuta - Rashford je sada promašio čisti zicer, ali srećom po njega sudac je naknadno označio zaleđe

62. minuta - United je u ovim trenucima dominantna momčad na terenu i uglavnom vodi igru, dok su Španjolci koncentrirani na kontre

GOOOL 55. minuta - Nakon udarca iz kuta lopta se odbila do Pogba je opalio s dvadesetak metara, a potom je loptu na pet metara primio Cavani i zabio u praznu mrežu za izjednačenje. Provjeravao je situaciju i VAR, ali sudac je ostao pri prvoj odluci

54. minuta - Vrtio se McTominay u kaznenom prostoru i potom zapucao iz blizine, ali lopta se od bloka odbila u korner

48. minuta - Opasno je sada bilo pred vratima Uniteda! Nekoliko puta su nogometaši Villarreala pokušali ugurati iz velike gužve na pet metara loptu u gol, ali obrana 'crvenih vragova' uspjela je nekako ukloniti opasnost

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45. minuta - Greenwood je poslao oštru loptu na pet metara, a ona se potom od kapetana Albiola odbila ravno u ruke Rullija

42. minuta - United u ovim trenucima diktira igru i tempo, igra se odvija na polovici Villarreala, ali nema šansi za Engleze

35. minuta - Nakon primljenog gola United je odmah jurnuo po izjednačenje, ali ne uspijevaju 'vragovi' kreirati ozbiljniju situaciju pred vratima Villarreala

GOOOL 29. minuta - Nakon ubačaja u kazneno prostor, Gerard Moreno je zahvatio loptu na tri metra od gola i zabio za vodstvo VIllarreala

MICHAEL SOHN Afp

27. minuta - Yeremy je povukao loptu do kaznenog prostora, zapucao, ali slab udarac otišao je pored gola

21. minuta - Pucao je snažno Yeremy s ruba kaznenog prostora, ali lopta se od McTominayja odbila u korner

20. minuta - Nakon dugog kombiniranja Uniteda, lopta je stigla do Shawa koji je poslao snažnu prizemnu loptu na pet metara od gola, ali tamo nije bilo nikoga da je pospremi u mrežu

15. minuta - Nakon udarca iz kuta iz voleja je loptu pokušao zahvatiti Trigueros, ali slab i traljav udarac otišao je daleko od gola

9. minuta - Foyth se poskliznuo na dvadesetak metara od svojeg gola, a potom je na njega slučajno naletio POgba i pogodio ga koljenom točno u nos. Ležao je nekoliko minuta Foyt na travnjaku, ali nakon što mu je ukazana liječnička pomoć izgleda da će se ipak vratiti u igru

7. minuta - Rashford je prošao po lijevoj strani, dao povratnu loptu na rub kaznenog prostora za McTominayja, a njegov udarac otišao je pored gola. Bio je ovo prvi pokušaj 'crvenih vragova' na utakmici

5. minuta - Manchester United je u samom uvodu utakmice nametnuo svoj ritam i polako plete mrežu oko šesnaesterca Villarreala

1. minuta - Utakmica je počela!

>>> 19.35: Uoči velikog finala Europske lige imamo i malu zanimljivost. Naime, ukoliko Manchester United osvoji naslov, u Ligu prvaka iduće sezone direktno će se plasirati Monaco Nike Kovača. Obzirom da je United osigurao svoju 'ulaznicu' putem plasmana u Premiershipu, osvajanjem titule u Europskoj ligi stekao bi i drugu.

U tom slučaju u Uefi su odlučili kako će to mjesto dati trećeplasiranoj momčadi francuske lige. To je velika vijest za Monaco, jer, u slučaju da United ne osvoji Europsku ligu tada francuska momčad ne bi bila nositelj u četvrtom prekolu kvalifikacija gdje bi ju mogle dočekati neke jake momčadi poput Benfice ili Šahtara.

14. travanj 2024 13:03