RONALD GORSIC/CROPIX Cropix
ODLUKA PADA U UZVRATU

Pogledajte nesreću Dinama! Poništen gol pa tragični penal, nije pomogao ni Petković

Villarreal je u prvoj utakmici četvrtfinala Europske lige svladao Dinama na Maksimiru s 1:0
Piše: Tomo NičotaObjavljeno: 08. travanj 2021. 19:33

DINAMO - VILLARREAL 0:1 (Moreno 43')

DINAMO: Livaković - Ristovski, Theophile, Lauritsen, Gvardiol (od 71. Leovac) - Ademi, Jakić (od 61. Kastrati), Ivanušec, Majer (od 82. Franjić), Oršić (od 82. Tolić) - Atiemwen (od 61. Petković)

VILLARREAL: Rulli - Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza - Capoue, Dani Parejo, Trigueros (od 86. Pena) - Gerard Moreno, Chukwueze (od 69. Gomez), Bacca (od 45. Alcacer)

--------------------------------------------------------------------

Villarreal je srušio Maksimir, stala je Dinamova europska serija, trenutak neopreznosti i peh Kevina Theophilea, kazeni udarac na samom kraju prvog dijela, zakomplicirali su Modrima put do polufinala (0:1). Nije uzvrat nemoguća misija, ali je svakako teška.

Sve je bilo dobro do te 42. minute, Dinamo je izgledao jako dobro, ravnopravno, vrebao je prilike, imao ih, promašivao. Imao je i Livaković dvije-tri vrhunske intervencije, no, nije se Villarreal doimao kao nerješiva zagonetka, nipošto. Nije Dinamu bilo lako graditi napade bez Petkovića, ali, uspijevali su Modri doći do Rullija. Gvardiol je pao u jednom duelu u šesnaestercu, nema kaznenog udarca, potom je pucao Majer u 10. minuti s 20 metara, gostujući vratar odlično je obranio.

Odmah dva kornera, prvo je Atiemwen pucao, Pau izbacio izvan igrališta, na novi ubačaj, na drugoj stativi reagirao je Theophile, pucao glavom pokraj gola. Uglavnom je Villarreal imao loptu, igrao svoju igru, Dinamovi nogometaši uspjeli su 'izolirati' Gerarda Morena, nisu mu dopustili previše dodira s loptom.

DAMIR KRAJAC/CROPIX Cropix

On se izvlačio, mijenjao strane, tražio prostor, uspio je pucati nakon ubačaja, ali preko gola. Najopasniji je bio Pedraza po lijevoj strani, opet je ušao u šesnaesterac, pucao, ali Livaković je ponovno bio na visokoj razini, ušao je u taj udarac i obranio. I, onda u 26. minuti, školska, brza akcija Dinama, Atiemwena i Oršića, prvi je ubacio, drugi glavom pucao i zatresao mrežu.

Poništeni pogodak Dinama pogledajte OVDJE

Počeli su Modri slaviti, međutim, bilo je zaleđe, Atiemwen je kod prvog primanja lopte bio samo koji centimetar u nedopuštenoj poziciji. Ali, može se, može se s Villarrealom... Koji zna zaprijetiti ni iz čega. Od noge do noge, slijeva nadesno i onda - lopta za Morena. Opet je istrčao Livaković, bacio se u noge, izbio loptu. Tada je krenuo Dinamo! Oršić je bio na 20 metara, na desnoj nozi, što se kaže, u loži su se već grlili i ljubili, ovog puta - preko gola. Prošao je Albiola Atiemwen, Ivanušec pucao loše, onda je po istoj strani prošao i Gvardiol, opet loša završnica Ivanušeca. Zanimljiv detalj, u 40. minuti upisali smo tek drugi prekršaj na utakmici, korektna i čista predstava.

Dinamova obrana bila je na visokoj razini, uz tek poneku grešku, otklanjali su Theophile, Lauritsen i Gvardiol, uz pomoć ostatka momčadi sve opasne lopte. Do 42. minuti. Moreno je bio uz gol-aut crtu, pokušao ubaciti pred gol, Theophilea je lopta pogodila u ruku. Nije sudac Siebert imao previše dvojbi, pokazao je na bijelu točku, ali je VAR soba, jasno, provjeravala taj kontakt. Uvijek je ona rasprava je li uz tijelo ili nije, ovaj bu sudio, ovaj ne bi...

Penal Villarreala pogledajte OVDJE

Siebert je sudio, VAR mu dao za pravo. Tek usput, sudac u VAR sobi bio je Christian Digert, isti onaj koji je u VAR sobi bio i u onoj nesretnoj utakmici protiv Šahtara kad je Theophile u sudačkoj nadoknadi skrivio kazneni udarac laktom u glavu Pjatova i kad je baš VAR soba signalizirala taj faul. E sad je opet Dingert bio, na neki način, koban za Theophilea. Moreno je zabio, Villarreal je vodio, gol u najgorem trenutku za Modre.

Nije se Dinamo predao. Villarreal je i dalje napadao, šuljao se po šesnaestercu, ali Modri su već do 60. minute imali nekoliko prijetnji. Atiemwen u Rullija, pa onda Ristovski s desen strane također u golmana, Gvardiol s 20 metara, Rulli je obranio.

Ušao je u 61. minuti Petković, dobio je pola sata, s njim i Kastrati, osjetio je Krznar da se Villarrealu može zabiti, bacio je karte na napad. Zicer je imao Alcacer, pucao je pokraj gola, nešto kasnije Livaković je 'izvadio' udarac Triguerosa. Nije Dinamo uspio izjednačiti, no, nije ni Villarreal povećao prednost, definitivno, nije još sve izgubljeno.

Live prijenos utakmice:

KRAJ UTAKMICE

93. minuta - Pucao je Moreno nakon duge kombinacije Villarreala, ali lopta je otišla visoko iznad gola

86. minuta - Alcacer nije uspio iz blizine postići pogodak, ali bez obzira na sve sudac je već ranije označio zaleđe

78. minuta - U posljednjih nekoliko minuta gosti imaju nešto više od igre dok Modri uglavnom pokušavaju napraviti nešto iz kontre

70. minuta - Trigueros je zapucao s dvadesetak metara, lopta se odbila od Theophilea i promjenila pravac, ali Livaković brani

68. minuta - Petković je dao povratnu loptu za Ristovskog koji puca iskosa s desne strane, ali lopta je od bloka otišla u korner

65. minuta - Alcacer je pucao iskosa s desne strane, ali lopta odlazi pored vratnice

64. minuta - Dobru loptu u prostor dobio je Ivanušec, ali obrana gostiju otklanja opasnost ui posljednji trenutak

56. minuta - Gvardiol se elegantnim driblingom riješio svog čuvara, ušao korak u kazneni prostor i potom topovski opalio, ali Rulli paradom otklanja opasnost.

54. minuta - Ristovski se sjajno oslobodio svog čuvara na desnoj strani, ušao u kazneni prostor, ali pokušak dodavanja presjekao je vratar Rulli.

50. minuta - Ademi je povukao loptu do kaznenog prostora, pucao, ali lopta odlazi visoko iznad grede

46. minuta - Ademi je iskopao jednu loptu na sredini terena, dao za Atiemwena koji puca s ruba šesnaesterca, ali njegov udarac lakoćom brani Rulli

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

>>> Dinamo je uspješno zaustavio gotovo sve napade Villarreala u prvom dijelu i imao nekoliko dobrih prilika i poluprilika, ali nedostajalo je koncentracije u samoj završnici. Nažalost, gosti su zbog Theophilovog igranja rukom poveli iz kaznenog udarca. Čekalo se neko vrijeme da VAR potvrdi odluku glavnog suca, ali od svega nije bilo ništa. Kada se sve rezimira, odluka zgleda ipak malo prestroga

GOL 43. minuta - Moreno je zabio iz penala!

43. minuta - Moreno je s pola metra u ruku napucao Theophilea, a sudac je odlučio pokazati na bijelu točku. Čekala se potom odluka VAR-a koji je to i potvrdio

38. minuta - Gvardiol se oslobodio svog čuvara, ušao u kazneni prostor i potom ostavio loptu za Ivanušeca koji je odlučio gurnuti loptu u prostor, ali na krivu stranu. Šteta, moglo je ovo biti puno opasnija situacija za goste

32. minuta - Dinamo je odigrao sjajnu akciju po lijevoj strani, Majer je sjajno dao loptu za Orišića koji puca s ruba šesnaeterca, ali lopta odlazi preko gola. Sjajna prilika za Modre

26. minuta - Dinamo je odlično povukao kontru, Atiemwen je potom odigrao dugu loptu za Oršića koji postiže pogodak, ali sudac je označio zaleđe

Poništeni pogodak pogledajte OVDJE!

25. minuta - Trigueros je opalio s dvadestak metara, ali Livaković je bio siguran

24. minuta - Pucao je nakon jednog ubačaja Chukwueze glavom, ali slab udarac otišao je pored gola

20. minuta - Pedraza je s desne strane izbio sam pred Livakovića koji je odlučio izaći s vrata, skratiti kut nogometašu Villarreala i obranom poslati loptu u korner

16. minuta - Villarreal je izveo jednu kombinaciju iz kornera gdje se na udarac s desetak metara izvukao Moreno, ali lopta je otišla visoko iznad gola

11. minuta - Nakon udarca iz kuta lopta je pala na dva metra od gola, a ispred Lauritsena u posljednji trenutak izbija Parejo. Odmah nakon idućeg udarca iz kuta Theophile puca glavom, ali pored gola

BORIS KOVACEV/CROPIX Cropix

10. minuta - Majer je opalio s dvadesetak metara, a vratar Rulli paradom odbija u korner

9. minuta - Pao je u kaznenom prostoru Gvardiol, ali za suca je bilo sve čisto što se moglo vidjeti i na usporenoj snimci

7. minuta - Prvi ozbiljniji pokušaj na utakmici otišao je na stranu Villarreala. Odigrali su gosti kombinaciju po lijevoj strani, a u konačnici je iskosa udarac uputio Pedraza, ali Livaković brani

3. minuta - Dinamo je imao prvi napad koji je završio bez opasnosti po vrata gostiju, a onda je laganu inicijativu preuzeo Villarreal, ali igra se odvija uglanom na sredini terena

1. minuta - Utakmica je počela!

Robbie Burton jedini je Dinamov igrač koji je imao prilike raditi s Unaijem Emeryjem. Jer, Emery je bio u Arsenalu dok se Burton pokušao probiti do prve momčadi, s kojom je ponekad i trenirao, međutim, nije Dinamov Velšanin uspio doći do zapaženije uloge u prvoj momčadi Topnika.

Znao je Burton reći da je imao solidan odnos s Fredrikom Ljungbergom, koji je bio i Emeryjev pomoćnik, no kod današnjeg trenera Villarreala ipak nije dobio šansu. Samo jednom, u utakmici Liga kupa protiv Nottingham Foresta (Arsenal slavio 5:0), bio je Burton na klupi, ali nije dobio niti minutu. Emery je otišao iz Arsenala u studenome 2019., Burton je tada bio u U-23 momčadi, samo koji mjesec kasnije došao je u Dinamo.

Villarreal momčad
SN

Dominik Livaković je izjednačio klupski rekord kad se radi o najviše nastupa u europskim utakmicama u Dinamovoj povijesti. S ukupno 43 nastupa poravnao se s Draženom Ladićem. Ako sve bude u redu, u uzvratnoj utakmici sa Žutom podmornicom Livaković postaje amostalni rekorder s 44 europska nastupa u plavom dresu. Treće mjesto dijele Zlatko Škorić, Tomislav Butina i Ivan Kelava sa po 36 europskih utakmica.

Usporedba Din-Vill
JL

Mario Gaspar, aktualni kapetan španjolskog nogometnog prvoligaša Villarreala, pisali smo, igrao je za Žutu podmornicu u onoj utakmici u Maksimiru prije 11 godina, bila mu je to druga europska utakmica u karijeri. Pamti on taj poraz od 2:0, ali nije jedini igrač Villarreala koji je već gubio u Maksimiru. Izgubio je ovdje i 2015. godine Francuz Francis Coquelin u dresu Arsenala. Dinamo je pobijedio 2:1, a Coquelin je ušao s klupe u 64. minuti umjesto današnjeg Arsenalova trenera Mikela Artete.

Dinamo protiv Španjolaca
SN

>>> Kako je trener Modrih Damir Krznar najavio na press konferenciji u srijedu, u udarnom sastavu Dinama za večerašnju utakmicu neće biti Marija Gavranovića, dok će drugi napadač Bruno Petković susret započeti s klupe i vjerojatno dobiti 20-ak minuta.

20. travanj 2024 20:10