
Dinamo je u prvoj utakmici šesnaestine finala Europske lige srušio Krasnodar (3:2) na prekrasnom zdanju u ulici Viktora Leonova, heroja sovjetske mornarice iz 2. svjetskog rata. Stadion Krasnodar nastao je 2016. godine nakon tri godine izgradnje i danas je ponos grada smještenog na rijeci Kuban.
Prema službenim podacima na stranici FC Krasnodar, kapacitet stadiona je 35.179 gledatelja, od čega 3.273 otpada na VIP sjedalice. Posljednje povećanje mjesta za navijače bilo je nauštrb novinara, čiji je prostor smanjen kako bi se kapacitet za gledatelje povećao. Kažu da je maksimalni kapacitet, koji se planira doseći u nadolazećim godinama, 42.700 ljudi.
Njemački dizajn
Stadion je dizajnirala njemačka tvrtka Gerkan, Marg i Partneri, prema čijim su nacrtima proteklog desetljeća nastali i prekrasni stadioni u Bukureštu, Kijevu, Varšavi, Taškentu, Brasiliji, Belo Horizonteu, Manausu... Ugledni arhitekti na natječaju su odabrani i za renovaciju Realova madridskog stadiona Santiago Bernabeu, a u stvaranju krasnodarskog čuda pomagao im je i ruski arhitektonski studio SPEECH. Na specijaliziranoj internetskoj stranici stadiumdb.com, stadion Krasnodar je 2016. prema glasovima publike bio drugi najljepši svjetski stadion (prvo mjesto pripalo je Bešiktašovoj Vodafone Areni), a prema glasovima stručnog žirija zauzeo je treće mjesto iza stadiona London i Vodafone Arene.
Stadion je “naručio” vlasnik kluba, milijarder Sergej Galickij, a razni izvori donose i različite brojke koliko ga je taj projekt koštao, spominju se iznosi od 220 milijuna eura do 330 milijuna eura. Nije mali iznos, dapače. S obzirom na kapacitet, radi se o jednom od najskupljih stadiona na svijetu u kategoriji “cijena prema sjedalici”. Svakako je najskuplji privatni stadion ikad sagrađen u Rusiji. Izvana stadion podsjeća na rimski Kolosej, koji je bio glavni motiv dizajnera. Visok je 42,8 metara, što je visina zgrade s desetak katova.
Južno od stadiona je na površini od 21 hektara izgrađen lijep park u kojem je korišten isti materijal kao i za izgradnju stadiona, dok je s istočne strane Krasnodarova nogometna akademija. Sa zapadne strane je, pak, napravljena impresivna fasada.
Grijane sjedalice
No ono po čemu se zdanje u Krasnodaru izdiže iznad konkurencije jest njegova unutrašnjost. Sve su tribine potpuno prekrivene krovom, a kako gledateljima ne bi bilo hladno ni na, recimo, minus 7 stupnjeva Celzija koliko se očekuje za vrijeme utakmice u četvrtak, instaliran je infracrveni sustav za grijanje sjedalica na stadionu. Kako bi sve izgledalo još impresivnije, napravljen je divovski videoekran koji se proteže duž cijelog obujma stadiona, između navijača i krova, na 4.700 četvornih metara i prvi je takav panoramski ekran na europskim stadionima, te stvara uistinu posebnu atmosferu.
U bolja vremena sigurnost i udobnost navijačima osiguravalo je 700 stjuarda, ali zbog korone takva brojka trenutačno nije potrebna. Broj gledatelja ograničen je na 30 posto, što znači da je maksimalan broj navijača na današnjoj utakmici oko 10.500 gledatelja.
Komentari (0)