
Stigla su topla vremena, a s njima se u našem Sportcastu okrećemo i onim sportovima koji se odvijaju na otvorenom. Tom prigodom smo u studiju Hanza Medije ugostili Tomislava Crnkovića, predsjednika Hrvatskog kajakaškog saveza.
Iako je u u nazivu saveza sadržana samo riječ kajak, Crnković pod sobom praktično ima četiri sporta - tu su i kanu, ali i rafting te dragonboat.
- Nama su primarni rezultati u našim olimpijskim disciplinama, to su slalom i sprint na divljim vodama, odnosno natjecanja na mirnim vodama, ali podupiremo i spust koji je jedna od najtrofejnijih disciplina bez obzira na to što nije olimpijska disciplina. Osim toga ulažemo u razboj i raftinga te dragonboata - objasnio nam je Crnković.
Mi smo se u Sportcastu na početku zadržali na kajaku, odnosno Matiji Mariniću koji je imao dobar nastup na Olimpijskim igrama - odličan u polufinalu dok je u jednom trenutku u finalu izgledalo kao da bi mogao do medalja da bi ipak završio kao osmi.
- Matija ima jednu jako lijepu obiteljsku sportsku priču. On je puno uložio u sebe, borio se s ozljedama i operacijama, a njegov trener Stjepan Perestagi i on su žive gotovo kao nomadi. Očekivali smo da će Olimpijske igre u Parizu biti nagrada za sve ono što je uložio u sebe u karijeri.
Činjenica da je Marinić došao do finala je nevjerojatna kada se zna da mi u Hrvatskoj nemamo niti jednu stazu za slalom na divljim vodama. Spašava nas činjenica da jedna postoji u Ljubljani pa Savez u tom gradu ima iznajmljeni stan kako bi se naši sportaši mogli tamo pripremati.
- Naša analiza je da nam je ta staza u Ljubljani potrebna. Blizu nam je, nije nam skupo i onda smo se odlučili da naše selekcije tamo uredno odlaze na treninge. Mi moramo osigurati takve uvjete našim sportašima.
Projekt za stazu u Hrvatskoj, točnije u Zagrebu, postoji već dugo godina, ali nikako da se realizira. Najbolja stvar oko te staze je da bi se ulaganje u nju relativno brzo isplatilo.
- Ta priča traje od 1993. kada smo bili jako blizu da se ta staza napravi na rijeci Savi pored toplane u Zagrebu. Grad Zagreb i Republika Hrvatska su na odličnom geografskom položaju gdje bi bili zanimljivi ostalim reprezentacijama, ne samo u okruženju, za pripreme. Što se tiče rekreativnog i turističkog aspekta i potencijala, ono je ogromno. Mi bismo našu stazu mogli isplatiti u 10 godina, a ta staza bi energetski proizvodila i struju. Vjerujem da će ta staza doći jednom, postoje projekti, ali to je proces koji ide polako. Nažalost, prošao nam je vlak iz Francuske jer je jedna francuska tvrtka sufinancirala deset staza u Europi. Mi nismo ušli u izbor samo zato što nismo imali adekvatne dozvole, bilo je malo teško riješiti sve birokratske prepreke.
Još smo ostali kod kajaka pa smo pitali Crnkovića što misli o disciplini kajak kros koja se pojavila lani na Olimpijskim igrama.
- Uzbudljivo je, lako je razumljivo gledateljima i jednostavno za organizaciju, ali mislim da to nije najbolje za sportaše. Ima tu sudara, vrata lete na sve strane, ne zna se je li netko ušao u vrata, a i onaj skok s platforme može biti opasan. No, olimpijski pokret u raznim sportovima ide na neke nove discipline koje publika može lakše razumjeti.
Okrenuli smo se kanuu gdje imamo dvije olimpijke, Vanesu Tot i Anamariju Govorčinović.
- Vanesa je odradila Svjetski kup u kojem je imala dobre rezultate s nekim finalima. Ona će sada ići na pripreme za Europsko prvenstvo za koje su dobri pokazatelji. Anamarija je u jednoj fazi oporavka nakon olimpijske godine. Odustala je od nastupa na Svjetskom kupu i Europskom prvenstvu te se odlučila odmoriti za sljedeću sezonu.
Kako Savez pomaže klubovima u njihovom razvoju, je li djeca radije biraju kajak ili kanu, što je dragonboat i koliko brzo se razvija u Hrvatskoj, je li rafting sport ili samo zabava, kako je Crnković osvojio dva puta naslov svjetskog prvaka, kako je završio u HGSS-u? Odgovore na ta i mnoga druga pitanja vezana za kajak, kanu, rafting i dragonboat potražite u cijelom Sportcastu:
Komentari (0)
Komentiraj