Poznan, 100612.EURO 2012.Gradski stadion u Poznanu.Utakmica prvog kola skupine C, Europskog nogometnog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini, izmedju Irske i Hrvatske.Na fotografiji: Nikica Jelavic i Mario Mandzukic.Foto: Drago Sopta / CROPIX
 Drago Sopta / CROPIX
BELGIJA - HRVATSKA 1-1

Crveni vragovi nadigrali Vatrene, Hrvatska izvukla bod u Bruxellesu!

Domagoj Vida propustio je donijeti pobjedu hrvatskim nogometašima u Bruxellesu, u prvoj minuti sudačke nadoknade promašio je glavom sa samo četiri metra
Piše: Nikola LipovacObjavljeno: 11. rujan 2012. 21:31

Domagoj Vida propustio je donijeti pobjedu hrvatskim nogometašima u Bruxellesu, u prvoj minuti sudačke nadoknade promašio je glavom sa samo četiri metra, no kad se sve zbroji i oduzme, s tih 1-1 dva boda izgubila je Belgija, a Hrvatska osvojila veliki i za nastavak kvalifikacija za SP u Brazilu važni jedan.

Igor Štimac uspio je nadmudriti Marca Wilmotsa čija papirnato vrijedna reprezentacija nije silne transferne milijune potvrdila na terenu.

Otvaranje naših bilo je idealno, vodstvo već u 6. minuti, dok Belgijci nisu ni pročitali kako će naši igrati. Naši su presingom na loptu zbunili domaćine koji nisu uspijevali spojiti tri dodavanja i kažnjeni su iz polukontre: Mandžukić se izvukao u slobodan prostor na desnoj strani, gdje ga je primijetio i uposlio Modrić; Mandžo je oštro ubacio za Jelavića, kojeg je čuvao Kompany, no lopta se odbila na rolicu Perišiću, koji je mirno, desnicom, pogodio svoj prvijenac u hrvatskm dresu i to reprezentaciji zemlje u kojoj si je spasio karijeru. Tko će kome ako ne svoj svome...

Nakon toga Hrvatska je prepustila inicijativu Belgiji i na svojoj polovici čekala domaćine u formaciji 4-4-2; Mandžukić je ometao Defoura u primanju lopte, kako smo i najavili, naši su puštali suparničke stopere da vode igru, a zgusnuli sredinu. Vrlo dobro se snašao 18-godišnji debitant Josip Radošević, kojeg je Štimac pretpostavio iskusnom Vukojeviću. Ćorluku, kojeg je tetiva na dan utakmice izdala, očekivano je zamijenio Schildenfeld u paru sa Šimunićem, dočim je Jelavić dobio prednost nad Olićem; nije to, dakle, bila baš istanbulska postava...

Marc Wilmots je iznenadio izostavljanjem Fellainija, umjesto kojeg je upao defenzivniji Defour, no ostao je bez posla jer Modrić s naše strane nije bio polušpica. U špici je umjesto Mirallasa očekivano istrčao visoki Benteke, prinova Aston Ville. I baš je Benteke imao najveću prigodu za domaće u prvih 45 minuta, neometan glavom u 12. minuti, na drugoj vratnici zaboravio ga je Strinić, no pucao je crnoputi napadač paralelno s vratima.

Belgijci su pokušavali što brže loptu prenijeti na krila, no nije im baš išlo. Mertensa je pazio Vida, a udvajao Srna (nepotrebno dobio javnu opomenu već u 10. minuti), Hazard je krenuo na desnom krilu, ali bježao okolo, pa su ga naši preuzimali. Mertens je probio naš lijevi bok u 30. minuti, ali je spasio Radošević.

A onda, u završnici 1. dijela, tri prigode i izjednačenje. Prvo je Šimunić klizećim startom spasio ispred Bentekea, potom Schildenfeld blokirao Hazarda, no nakon tog udarca iz kuta Strinić je u skoku spustio loptu na vrh 16-erca, Radošević je zakasnio u blok, a Gillet poluvolejem silovito pogodio sa 20 metara.

U 2. poluvremenu naši su prvi stvorili prigodu, no Mandžukić je dao prebrzu okomitu loptu za Jelavića. Domaći su krenuli žustrije, nisu više pokušavali kroz sredinu nego samo preko krila, posebno lijevog, gdje se Mertensu pridruživao i Hazard. Šimunić je u 51. minuti spasio prazna vrata na udarac Bentekea, kasnije i Schildenfeld ispred Hazarda.

Naši su postali nervozni, nisu mogli zadržati loptu, osjećao višak agresivaca, a manjak znalaca, Modrić se nije imao s kime dodavati i uspostaviti posjed, često su se lopte napamet izbacivale što dalje od 16-erca, a zapravo vraćale domaćima. No, domaći kao da su se brzo ispuhali, iako podređeni, naši su uspijevali otklanjati sve pokušaje domaćih.

Štimac je u 59. minuti mijenjao napadača za napadača, Olića za Jelavića, Wilmots tek u 67. uveo Fellainija, a potom dvije svježe polušpice, Lukakua ostavio na klupi. Štimac je u 78. minuti neiskusnog, ali vrlo dobrog Radoševića zamijenio Vukojevićem, sigurno je sigurno. Naši nisu dopuštali domaćinima da priđu Pletikosi pas-igrom, nego su bili prisiljeni na duge lopte, što su naši stoperi lakoćom otklanjali, a Vida i Šimunić bili su pravodobni i u bloku nakon nekoliko prizemnih ubacivanja. Sljedeći naš suparnik je Makedonija, 12. listopada, u Skopju, dok Belgijci idu na noge Srbima.

Kvalifikacije za SP, 2. kolo skupine A:

Belgija – Hrvatska 1-1 (Gillet 45+2 / Perišić 6)

Srbija – Wales 6-1 (Kolarov 16, Tošić 24, Đuričić 39, Tadić 55, Ivanović 80, Sulejmani 90 / Bale 31)

Škotska – Makedonija 1-1 (Miller 43 / Noveski 11)

Redoslijed: 1. Srbija 4, 2. Belgija 4, 3. Hrvatska 4, 4. Škotska 2, 5. Makedonija 1, 6. Wales 0

BELGIJA - HRVATSKA 1-1 (Gillet 45+2/Perišić 6)

Belgija: Courtois - Gillet, Vermaelen, Kompany, Vertonghen - Defour (Fellaini 67)- Witsel, Dembele (De Bruyne 72), Mertens (Mirallas 81) - Benteke - Hazard.

Hrvatska: Pletikosa - Strinić, Šimunic, Schildenfield, Vida - Srna, Radošević (Vukojević 78), Modrić, Perišić - Jelavić (Olić 59), Mandžukić (Kalinić 88).

Kraj

90.+1. minuta - Sjajna šansa za Hrvatsku. Modrić je ubacio iz kornera, Vida je tukao glavom s četiri metra pored gola

88. minuta - Kalinić je zamijenio Mandžukića

87. minuta - Sjajna prilika za Belgiju. De Bruyne je nabacio s desne strane u sredininu za Mirallasa koji je pucao malo pokraj vratnice

81. minuta - Mirallas je ušao umjesto Mertensa

79. minuta - De Bruyne je neoprezno startao nad Vidom koji je ostao ležati na podu

78. minuta - Vukojević je zamijenio Radoševića

74.minuta - Šimunić je na vrijeme blokirao Bentekea kojeg je De Bruyne gurnuo u dobru priliku

72. minuta - De Bruyne je zamijenio Dembelea

67. minuta - Fellaini je ušao umjesto Defoura

66. minuta - Gillet je dobio žuti karton

65. minuta - Dembele je dobio žuti karton

64.minuta - Srna je centrirao u sredinu za Mandžukića, on je glavom spustio za Olića koji ne stiže do lopte

64. minuta - Srna je probao iz prekida, ali je njegov udarac bio preslab

62. minuta - Gillet je probao iskosa glavom, samo pored gola

59. minuta - Olićje ušao umjesto Jelavića

57. minuta - Šimunić je pogriješio u dodavanju, Belgija je krenula u kontru s četvoricom igrača na trojicu naših, na sreću pogriješili su i oni u dodavanju

55. minuta - Hrvatska je pod pritiskom, Belgija konstantno napada

51.minuta - Witsel je poslao povratnu za Bentekea, a Šimunić je spasio s gol crte

49. minuta - Sjajna prilika za Hrvatsku. Mandžukić je primio loptu u sredini te je gurnuo u prema golu za Jelavića, ipak je dodavanje bilo malo prejako

48. minuta - Schildenfield je dobio žuti karton zbog starta s obje noge s leđa nad Bentekeom

48.minuta - Vratio se Schildenfield u igru

46. minuta - Schildenfield je ostao ležati na podu nakon jednog dvoboja u zraku s te je napustio privremeno teren

46. minuta - Utakmica se nastavila

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45. + 2. minuta - GOOL Nakon ubačaja iz kornera Strinić je glavom odbio loptu prema sredini, Gillet je naletio te je iz prve snažnim udarcem s oko 20 metara zakucao loptu u mrežu

45. minuta - Witsel je probao glavom, njegov udarac završio je iznad gola

43. minuta - Ponovno se zagužvalo pred Pletikosom. Benteke je primio lptu pored dva naša stopera,okrenuo se, ali je Šimunić uspio ukizati u zadnji tren i spasiti gol

42. minuta - Belgijci su zaprijetili nekoliko puta preko Hazarda, Benteke je pucao s 18 metara preko gola

39. minuta - Schifo je dobro reagirao nakon što je Benteke lijepo primio dugu loptu te je krenuo prema vratima Pletikose

36. minuta - Hazard je petom odlično poslao za Bentekea koji se sjurio prema Pletikosi, ipak je hrvatski vratar bio brži i pokupio je loptu ispred napadača

32. minuta - Hrvatska je stalno pod pritiskom, Belgijci napadaju, a Vatreni pokušavaju iznenaditi dugim loptama i iz kontri

29. minuta - Radošević je potegao s 30-ak metara,lopta je završila dalekon iznad gola. Prethodno se zagužvalo pred vratima Belgije, ubacio je Perišić, Belgijci su očistili, nakon toga ne Manddžo imalo loptu u nogama, što je obrana domaćina počistila

20. minuta - Mandžukić je pobjegao desnom stranom, imao je u sredini Jelavića kojem je probao nabaciti, ipak je lopta došla malo iza leđa napadaču pa je nije uspio primiti

19. minuta - Belgija dominira posjedom lopte, Hrvatska dobro stoji u obrani

12. minuta - Vertonghen je nabacio u sredinu za Bentekea koji je bio sam u sredini, pucao je te je pogodio Šimunića u bloku

10. minuta - Srna je zaradio žuti karton zbog prekršaja nad Mertensom

7. minuta - Perišić je ubacio s lijeve strane prema Mandukiću u sredini koji je probao udarcem iz voleja, ali nije dobro zahvatio loptu

6.minuta - GOOL Mandžukić je ubacio s desne strane prema Jelavići, Kompany je loše reagirao te je poslao povratnu ravno u noge Perišića koji s vrha 16-erca pogađa za vodstvo Hrvatske. To je njegov prvi gol za reprezentaciju u 15 nastupu

4. minuta - Belgijci su prvi zaprijetili. Witsel je opalio prizemno iz daljine prema Pletiskosi, hrvatski vratar lako je pokupio

1. minuta - Utakmica je počela

07. svibanj 2024 19:21