Da, bilo je skeptika, ali sada mogu najaviti da u proljeće iduće godine kreću radovi na rekonstrukciji stadiona u Kranjčevićevoj ulici, tim je riječima gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević u prostorijama Zagrebačkog nogometnog saveza otvorio konferenciju za novinare o budućem „grotlu“ u srcu glavnog grada.
- Radimo na projektu već neko vrijeme. Ponosni smo i ovo je bitan korak za unaprjeđenje nogometne infrastrukture u gradu - rekao je gradonačelnik.
Za nešto manje od godinu dana trebali bi početi radovi na rekonstrukciji i dogradnji stadiona, čiji će kapacitet biti povećan na 12 tisuća sjedećih mjesta, za razliku od dosadašnjih pet tisuća. Stadion će biti potpuno natkriven, u „engleskom stilu“, odnosno, s tribinama spuštenim do samog travnjaka, čime će konture novog zdanja u Kranjčevićevoj ulici, koje bi trebalo biti gotovo u proljeće 2025., poprimiti obilježja modernih europskih stadiona.
Gradnja „starca“ u centru Zagreba počela je davne 1910. godine, dok je posljednje korekcije prošao prije pet godina. Stadion koji, praktički, ima samo jednu „normalnu“ tribinu, onu zapadnu, za nešto manje od dvije godine imat će sve četiri tradicionalne tribine, čime će teren biti „zatvoren“, što će pridonijeti i smanjenju buke u okolici.
- Zapadna tribina će se rekonstruirati, dok će se istočna, sjeverna i južna dograditi. Bit će to gradski stadion koji će koristiti više klubova. Kada proširimo kapacitet, on će zadovoljavati i četvrtu kategoriju Uefe, odnosno, na njemu će se moći igrati sve međunarodne utakmice klubova, pa tako i Liga prvaka. Također, utakmice na ovom stadionu moći će igrati i hrvatska reprezentacija - objasnio je gradonačelnik.
S obzirom na to kako je mjesto na stranicama prethodnih godina, ali i desetljeća, zauzimala prvenstveno obnova maksimirskog stadiona, Tomašević je ukazao kako su ta dva projekta zapravo - povezana.
- Ideja je da se ovdje preseli i Dinamo, kako bismo za to vrijeme mogli srušiti stadion u Maksimiru i izgraditi novi. Razgovaramo već neko vrijeme s Dinamom i Vladom, pregovori oko imovinsko-pravnih pitanja u završnoj su fazi. Rekonstrukcija stadiona u Kranjčevićevoj dio je plana kako bi se konačno izgradio i stadion u Maksimiru, jer Dinamo negdje mora igrati dok se taj stadion gradi.
No, kako je glavna tema bio stadion u centru grada, dodatno su pojašnjena obilježja novog stadiona „Zagreb“, koji neće biti posve uobičajen.
- S katastarske čestice uklonit će se praktički sve osim zapadne tribine. Stadion je „gradska kuća“ izgledat će kao da su zgrade naseljene sportom. Kranjčevićeva ulica dobit će i „trokutasti“ trg, koji će sadržavati i zelenilo i vodu, a s istočne strane bit će i parking koji će biti ujedno i sportsko igralište, u vrijeme kada neće biti utakmica, što će biti još jedan inovativan element. Na krovu će biti solarna elektrana, a stadion će imati i prepoznatljive konstrukcije koje će nositi reflektore u kutovima. Na rubu južne tribine bit će niz žardinjera koje će se natapati kišnicom s krova. Bit će to „zeleni“, samoodrživi stadion koji se ne viđa često - rekao je Luka Korlaet, zagrebački dogradonačelnik.
O posebnostima stadiona govorio je i Vladimir Kasun, arhitekt i autor idejnog projekta.
- Kada govorimo o temi zelenog pročelja, zadnjih nekoliko godina unazad, jedino je olimpijski stadion u Tokiju dobio zelenu ovojnicu. Htjeli smo napraviti nešto inovativno, što bi dalo osobnost tom stadionu, a zelenilo će donijeti novu sliku, naročito jer se ta slika može mijenjati kroz godinu ovisno o sađenju kultura - rekao je Kasun.
Što se tiče maksimirskog stadiona, Tomašević je rekao kako je ta tema sasvim „prožvakana“, no, ipak se dotaknuo budućnosti Dinamova doma.
- I mi i Dinamo i navijači želimo da stadion ostane u Maksimiru, tu temu smo presjekli. Sigurno nećemo graditi stadion na drugom mjestu. Stadion je jedan od ružnijih u Europi i ne mislimo ponavljati istu grešku kao bivši gradonačelnik i spiskati novac na novu obnovu. Stadion u Kranjčevićevoj prvi je korak prema izgradnji Maksimira, nadamo se da će Uefa sufinancirati dio. Do kraja mog mandata sigurno će doći do dogovora, ne bismo radili ovo da nismo uvjereni u priču oko Maksimira.
Što se tiče financiranja stadiona u Kranjčevićevoj, gradonačelnik je rekao sljedeće:
- Osigurali smo novac u proračunu, investicije će biti primarno iz proračuna nadamo se sufinanciranju i od Uefe preko HNS-a, imali smo i niz sastanaka na tu temu. Što se tiče cijene, naše procjene su da će ona biti nešto manja od 20 milijuna eura, a stadion će ostati u vlasništvu Grada. Ovo je ogroman iskorak za sportsku infrastrukturu grada Zagreba. Stadion ima bitnu nogometnu povijesti, u centru je grada i dobro je povezan javnim prijevozom.
Ujedno, projekt u Kranjčevićevoj prvi je od tri velika sportska zahvata u glavnom gradu.
- Ovo je samo jedan od tri najvažnija projekta u sportskoj infrastrukturi. Iduće godine i Dom sportova ide u obnovu, što će također koštati oko 20 milijuna eura. Velika dvorana oštećena je u potresu, izvan funkcije je već tri godine. To će biti financirano iz proračuna, ali također prijavili smo se i za natječaj za EU fondove pa se nadamo i tako dobiti dio sredstava. Također, projekt bazena Špansko najavljuje se 20-ak godina. Na zapadnom dijelu grada nema niti jedan bazen, želimo konačno ispraviti tu nepravdu. Projekt vrijedan 20-ak milijuna eura prijavili smo na natječaj za EU fondove.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....