Leon Jakirović

RONALD GORSIC Cropix
MODRI SE RASPUCALI

Dinamo zabio Bugarima šest komada, strijelac i Jakirovićev 16-godišnji sin

Zagrebačka momčad je upisala uvjerljivu pobjedu u prvoj pripremnoj utakmici za novu sezonu
Piše: Davorin Olivari/SNObjavljeno: 10. srpanj 2024. 19:27

Dinamo - CSKA 1948 Sofia 6:2 (Kulenović 28., Jakirović 51., Rog 54., Ivanov 73.-ag, Mikić 77., Horvat 81./Ivanov 39., Biščević 90+1.)

Dinamo: Zagorac - Ristovski, Theophile, Torrente, Ogiwara - Mišić, Ademi - Špikić, Vrbančić, Kačavenda - Kulenović ⚽ (drugo poluvrijeme: Filipović - Gabriel, Jakirović ⚽ (od 76. Zebić), Bernauer, Perković - Pavić, Rog ⚽, Sučić - Mikić ⚽, Brodić, Horvat ⚽)

CSKA 1948 Sofia: Božev - Ivanov ⚽, Furtado, Vasilev, Rapnouil - Deskalov, Henrique, Umarbajev, Kirilov - Ilievski, Karagaren. (još su igrali: Nguinda, Iliev, Bidounga, Tsenov, Bojčev, Markov, Pišćević ⚽, P. Henrique, Tsanev, Manteca, Bouzon, Dimitrov)

Po užasno vrućem danu u Bad Radkersburgu Modri su krenuli s pripremnim utakmicama. Bilo je prvo pa muško, plavi dečki su startali su uvjerljivom pobjedom na bugarskim CSKA 1948. Jakirović je igrao s dvije momčadi, svaka je dobila po 45 minuta. Ona mlađa koja je igrala u drugom dijelu, rasturila je CSKA kao ‘bugarsku skupštinu‘. Lijepo se Dinamo predstavio u u svom austrijskom kampu, iako su noge naravno još pod utjecajem teških priprema, bilo je zgodnih akcija i atraktivnih poteza, te lijepih golova. Kojih je bilo - pola tuceta!

Prema očekivanjima, u srijedu za momčad nisu konkurirali Dinamovi reprezentativci koji su se u Zagrebu kasnije priključili pripremama. S tribina prekrasnog malog stadiona ovdašnjeg austrijskog šestoligaša, prvi pripremni sraz su gledali Bruno Petković, Martin Baturina, Marko Pjaca i Arber Hoxha. Njima je društvo radio i Dino Perić, koji je imao problema s ozljedom. Bez obzira na to, šapuće se da bi modri stoper uskoro mogao napustiti plavi brod, da ima za njega nekoliko zainteresiranih klubova. Modri su doveli Torreneta, traže još jednog stopera, realno, neće tu biti previše prilike za bivšeg hrvatskog reprezentativca. U Austriji smo zabilježili i nešto što treba izdvojiti. Ubilježili smo dva premijerna nastupa za Dinamo, u plavom dresu debitirali su Lukas Kačavenda i novi španjolski stoper Raul Torrente. Kačavenda je eto od igrača koji je trebao biti na pripremama s Lokomotivom postao starter na prvoj Dinamovoj pripremnoj utakmici, Jakirović ga se ne želi odreći. I bio je Kačavenda solidan na svojoj premijeri, ali je imao problema s defenzivom. Kad se radi o Torrenteu, teško je nakon prvog nastupa nešto konkretno zaključiti, sigurno jest da će mladom dečku trebati dani prilagodbe, što je sasvim logično.

Kačavenda ja napokon zaigrao nakon teške ozljede

MARKO LUKUNIC/PIXSELL Pixsell

I upravo je Kačavenda imao prvu zgodnu priliku za Dinamo nakon nešto više od desetak minuta igre. Nakon centaršuta Ristovskog, Kačavenda je glavom pucao kraj vratnice. Gledali smo otvorenu utakmicu, obje momčadi su primarno željele doći do gola, vidjeli smo nekoliko ozbiljnih akcija s obje strane, makar nije bilo nekih izrazitih prilika. Ipak, ‘stari mačak‘ Josip Mišić za kojeg grčki izvori kazuju da ima ponudu PAOK-a vrijednu 3 milijuna eura, opalio je nakon dvadesetak minuta s nekih dvadesetak metara, ali vratar CSKA bio je na pravom mjestu i odbio je loptu u korner. Nešto kasnije glavom je probao i Ademi s nekih desetak metara, ali opet je lopta otišla pokraj vratnice.

Uzvratili su i dečki trenera Ilieva, nakon jednog kontranapada Kirilov je opalio se nekih osamnaest metara, ali se lopta zaustavila na vratnici! Minutu nakon toga, vidjeli smo ‘play off the day‘. Vjerojatno i najbolji trenutak cijelih austrijskih priprema, iako su tek počele. Sandro Kulenović je iz slobodnog udarca pogodio samo gornji lijevi kut. Bila je to vrhunska majstorija. Takve je golove iz ‘slobodnjaka‘ nekada zabijao Roberto Carlos svojom ljevicom. Bugari su nakon vodstva Dinama imali dva zicera, ali oba puta sjajno je obranio Zagorac. Posebno je bila impresivna obrana udarca Ilievskog s nekih pet metara, kako li je to samo Zagi uspio ‘skinuti‘. Kad smo već kod šansi CSKA, Dinamova obrana znala je nekoliko puta ‘izvisiti‘, jako naivno. Kad je već bilo tako, onda i nije bilo neočekivano da Bugari dođu do poravnanja. To se dogodilo nakon prekida, nakon izvedenog kornera, pucao je Umarbaev, lopta se odbila na koncu do Ivanova koji iz blizine loptu šalje u mrežu, Zagorac ovoga puta nije mogao ništa. U zadnjim trenucima prve dionice, nakon asistencije Kačavende, Ogiwara je pucao iskosa s nekoliko metara, ali Božev je dobro reagirao i obranio nogom.

Danijel Zagorac

DAMIR KRAJAC/CROPIX Cropix

Sergej Jakirović je u drugom poluvremenu kompletnu momčad. U toj momčadi zaigrao je i njegov sin Leon. I upravo je trenerov sin doveo Dinamo u vodstvo. Ubacio je Rog iz kornera, sudarili su se vratar i jedan obrambeni igrač CSKA, a Jakirović je mirno poslao loptu u mrežu. Nakon toga je i Marko Rog postigao sjajan pogodak. Horvat mu je asistirao s lijeve strane, a Rog je bio precizan, s desnom nogom je s nekih dvanaestak metara iskosa loptu neobranjivo poslao u mrežu. Prijetili su nakon toga i Bugari, opasno je prijetio i Fran Brodić. Uglavnom, u tom drugom poluvremenu mogli smo vidjeti nekoliko mladih nada zg-kluba. I svi su ti mladi dečki pokazali da u njima ima mnogo toga dobroga i vrijednoga. Bili su i učinkoviti. Nakon što je zabio Jakirović, za treći gol asistirao je Horvat, a kod četvrtog koji je bio autogol, centrirao je Mikić, a onda je mladi Noa zabio i peti gol... A da sve bude u mladalačkom tonu, šesti gol za Dinamo zabio je Patrik Horvat. Mladi Dinamovi dečki bili su u sjajnoj formi, ukupno su postigli tri gola (Jakirović, Mikić, Horvat), te su ubilježili dvije asistencije (Mikić, Horvat). Mlade nade su uništile Bugare! Na koncu su Bugari pogodili mrežu nakon greške vratara Filipovića, pogodio je Piščević.

GOTOVA JE UTAKMICA U BAD RADKERSBURGU

Dinamo je upisao uvjerljivu pobjedu (6:1) nad CSKA iz Sofije u prvoj pripremnoj utakmici za novu sezonu. U prvom dijelu je bilo 1:1, Dinamo nije izgledao najuvjerljivije, posebno u obrambenom dijelu gdje je bilo dosta grešaka koje je ispravljao Zagorac. Sergej Jakirović je u nastavak ušao s potpuno izmijenjenom momčadi u kojoj je bilo dosta mladih igrača koji su odlično odgovorili na pruženu priliku - postigli su pet golova, a u listu strijelaca se upisao i 16-godišnji trenerov sin Leon.

Dinamo će u Austriji odigrati tri pripremne utakmice, nakon ove utakmice protivnici su turski Bešiktaš i ukrajinski Krivbas.

90+1.GOL!

Evo i gola za CSKA. Postigao ga je Biščević koji je iskoristio jednu grešku Dinamove obrane.

81.GOOOOOL!

Prvi set je dobio Dinamo! Šalu na stranu, još jedan mladi igrač je postigao gol za zagrebačku momčad, ovaj put Horvat udarcem sa 7-8 metara s lijeve strane.

79. Pokušao je sada i Perković koji se našao u šesnaestercu CSKA, ali njegov udarac ipak nije bio dovoljno jak. Božić to smirijue.

77.GOOOOL!

Zabio je Mikić i to samo malo nakon što je Brodićev udarac zaustavio vratar CSKA. Bugarska momčad je olako izgubila loptu, Brodić je asistirao Mikiću koji zabija za 5:1.

76. ⇔ Izašao je Jakirović, ušao Zebić.

73.GOOOOL!

Dinamo ima 4:1. Pavić je oduzeo loptu i poslao je Mikići na desnu stranu, on je odmah vraća u sredinu, a Ivanov je ispred Brodića šalje u vlastitu mrežu.

70. Evo pauze za osvježenje i u drugom poluvremenu. CSKA to koristi da napravi nekoliko zamjena.

65. Lijepo je uposlio Sučić Brodića, ali njegov udarac nije bio previše opasan za Boževa.

59. Još jednom prijeti CSKA nakon kornera. Ovaj put je pucao Ilievski, ali pogađa samo vanjski dio mreže.

56. Dobar korner za CSKA udarcem glavom je završio Dasajev, ali lopta je prošla pored gola.

54.GOOOOOOL!

Raspucao se Dinamo u drugom dijelu. Sada je zabio i Rog. Horvat mu je asistirao s lijeve strane, a Rog je bio precizan s 10-ak metara.

51.GOOOOL!

Dinamo opet vodi, a strijelac je trenerov sin - Leon Jakirović. Ubacio je Rog iz kornera, sudarili su se vratar i jedan obrambeni igrač CSKA, a Jakirović je mirno poslao loptu u mrežu.

47. Prvi pokušaj u drugom poluvremenu je imao Rog koji nosi i kapetansku vrpcu, no vratar CSKA to lako hvata.

46. Počelo je drugo poluvrijeme. Dinamo je istrčao s potpuno promijenjenom momčadi, novih 11 igrača je na travnjaku, a među njima je i dosta mladih.

GOTOVO JE PRVO POLUVRIJEME

Dinamo i CSKA imaju 1:1 nakon prvih 45 minuta. Ne može se očekivati puno od prve pripremne utakmice Modrih, ali treba primjetiti kako je obrana Jakirovićeve momčadi nekoliko puta slabo reagirala pa je Zagorac morao spašavati gol. Kulenović je zabio majstorski gol, imao je Dinamo još nekoliko šansi, ali bugarska momčad ih je ipak imala nešto više.

45. Zagorac je najbolji igrač Dinama u prvom dijelu. Sada nije bio najsigurniji, ali je svejedno zaustavio šut Umarbajeva sa 17-18 metara od gola.

43. ⚠ Dobro je Ogiwara prošao pored dvojice obrambenih igrača CSKA. Pucao je pored trećeg s nekih 5-6 metara od gola, ali Božev brani.

39. GOOOOL!

Ne može Zagorac sve spasiti. Nakon jednog kornera s desne strane, lopta se odbijala u petercu, a na kraju ju je Ivanov ubacio u Dinamovu mrežu.

36. ⚠ Još jednom brani Zagorac. Pogriješila je Dinamova obrana, Ilievski je ostao potpuno sam na desnoj strani nakon brze akcije CSKA. Imao je bugarski nogometaš puno opcija, ali na kraju je izabrao najgoru po svoju momčad - pucao je tako da je Zagorac upisao još jednu obranu.

34. Mišić je izveo korner s lijeve strane, na drugoj vratnici je bio Kačavenda, ali nije uspio ništa napraviti osim smiriti loptu za vratara Boževa.

30. ⚠ Još jednom je Zagorac spasio Dinamo. CSKA je opasan iz kontri, a Dinamova obrana nije dobro reagirala na akciju koju je završio Furtado udarcem s desne strane. Zagorac je nogom loptu izbio u korner.

28.GOOOOL!

Dinamo vodi 1:0. Majstorski je pogodio Kulenović iz slobodnog udarca s oko 25 metara!

GORAN MEHKEK Cropix

26. ⚠ Tresla se Dinamova greda. Brzu je akciju napravio CSKA, Kirilov je silovito pucao s 20-ak metara, a Zagorac krajnjim naporom skrenuo loptu u okvir gola.

25. Mišić je dobro izveo korner, najviši u skoku je bio Ademi, ali lopta ipak nije išla u okvir gola.

20. Prevelike su temperature i u Austriji pa je sudac napravio pauzu da se igrači malo osvježe.

18. Dobar pokušaj Mišića iz daljine, ali Božev to brani i izbija u korner.

16. Pucao je i Ilievski, ali od svega je bio samo korner.

15. Pucali su i Bugari. S lijeve strane je svoj šut isprobao Kirilov, ali prelagano je to bilo za Zagorca.

13. Prva prava prilika na utakmici pripala je Dinamu. Ademi je ubacio, Kačavenda pucao glavom, ali lopta je prošla pored vratnice.

11. Ubacio je Furtado s desne strane, ali nikoga nije bilo u petercu Dinama.

10. Theophile je pogriješio, praktično poklonio loptu protivnicima, ali nije bilo dovoljno igrača CSKA u napadu da bi zaprijetili Zagorcu.

8. Dobro je ubacio Ogivara s lijeve strane. Išla je lopta u peterac, ali ipak nije došla do Kulenovića.

5. Nije dugo trajala ta početna inicijativa CSKA. Dinamo je nakon par minuta uzeo posjed u svoje noge.

Doznali smo da Raul Torrente, novi stoper Modrih, nosi broj 4 koji je dosad pripadao Bošku Šutalu.

Šutalo je, podsjetimo, otišao u belgijski Standard Liege, čiji je trener Ivan Leko.

2. Na početku utakmice agilniji su Bugari koji su nekoliko puta pokušali ući u Dinamo šesnaesterac. Nije bilo neke prave akcije, tek jedan korner.

1. S pet minuta kašnjenja počela je utakmica.

17.02 Evo nam i sastava Dinama za današnju utakmicu.

Sergej Jakirović odmah je u prvih 11 gurnuo 22-godišnjeg stopera Raula Torrentea koji je pristigao iz španjolske Granade.

U ponedjeljak popodne Dinamovi su nogometaši doputovali u austrijski Bad Radkersburg i započeli su drugi dio priprema za novu sezonu. Nakon produženog odmora, Plavima su se pridružili i reprezentativci Petković, Pjaca, Baturina i Hoxha, pa tako trener Sergej Jakirović sad ima na dispoziciji sve igrače. Na bolove u leđima požalio se vratar Ivan Nevistić, no za dan-dva trebao bi trenirati pod punim opterećenjem.

Plavi će u Austriji odigrati tri pripremne utakmice, suparnici će biti bugarski CSKA 1948, zatim turski Bešiktaš i ukrajinski Krivbas.

Prvo će sučeljavanje Modri imati danas s Bugarima, utakmica počinje u 17.30 sati i odigrat će se u Bad Radkersburgu. Izravni prijenos je na MaxSportu.

10. srpanj 2024 19:41