NIKSA STIPANICEV/CROPIX Cropix
IMPRESIVAN NIZ

Tek je stigao, a već lovi rekorde: Toplaku još samo 25 minuta nedostaje za preskakanje Oreščanina

Bit će to svakako i dodatni motiv Velikogoričanima, koji su u borbi za peto mjesto
Piše: Toni RoićObjavljeno: 06. travanj 2022. 15:24

Samir Toplak je tek peti trener u prvoligaškoj povijesti Gorice koja je započela ljeta 2018. godine, a u samo četiri uvodne utakmice odlučio je loviti rekorde. Već u debiju je trijumfom 4:0 nad Hrvatskim dragovoljcem izjednačio najuvjerljiviju pobjedu od četiri gola razlike, koju je držao Valdas Dambrauskas iz ljeta 2020. (u Varaždinu 5:1), da bi onda njegova momčad spojila još tri dvoboja bez primljenog gola (Osijek 0:0, Rijeka 1:0, Šibenik 1:0).

Nije Toplak uspio i četiri puta uzastopno pobijediti kao Dambrauskas na početku sezone 2020/2021. što je klupski rekord (Varaždin 5:1, Slaven Belupo 2:1, Šibenik 3:2, Lokomotiva 2:1), ali je zato dostigao Sinišu Oreščanina, koji je u veljači 2021. također imao četiri čiste mreže u nizu (Slaven Belupo 1:0, Šibenik 1:0, Rijeka 0:0, Lokomotiva 3:0).

Bande stao na kraj

Oreščaninov niz zaustavio se u dvoboju protiv Istre 1961 kada je Bande u 24. minuti pogodio mrežu Velikogoričana, a kako je raniji gol bio primljen u 90. minuti dvoboja s Varaždinom, službeno se računaju 384 minute kao rekord kluba bez primljenog gola.

Da bi bio nadmašen, Gorica u sljedećem prvenstvenom dvoboju ovoga petka opet s Istrom 1961, ne smije primiti gol točno sedam minuta, s obzirom na to da je sada 378 minuta bez lopte u mreži vratara Dominika Kotarskog. On je zadnji put kapitulirao u 72. minuti dvoboja protiv Lokomotive, kada ga je matirao Marko Dabro. Bila je to posljednja ligaška utakmica koju je vodio Krunoslav Rendulić, pa novom treneru Toplaku sada nedostaje 25 minuta da bi nadmašio već spomenuti učinak Siniše Oreščanina iz prošle sezone. Bit će to svakako i dodatni motiv Velikogoričanima, koji su u borbi za peto mjesto i bodovno izjednačeni s Lokomotivom.

Kada se već broje čiste mreže, treba evidentirati da je Rendulić u 25 kola imao četiri takva učinka, a Toplak je to dostigao u maksimalnom mogućem roku, te do kraja sezone može pokušati dostići učinak od 12 utakmica bez primljenog gola iz sezone 2019/2020. što su potpisali treneri Sergej Jakirović i Valdas Dambrauskas.

Koban je bio Olmo

Zanimljivo da je Gorica imala najbolji učinak po tom pitanju kada je bila najlošije plasirana od prošla tri prvenstva (šesto mjesto).

U debitantskoj prvoligaškoj sezoni tadašnji vratar Kristijan Kahlina je 11 puta bio nesavladan (najdulji niz bez primljenog gola trajao mu je 319 minuta i prekinuo mu ga je Dani Olmo iz Dinama u 7. kolu), a u prošloj kada je Gorica bila najbliža europskom plasmanu i bez njega ostala na nevjerojatan način u posljednjem kolu, Kahlina i Ivan Banić su samo devet puta cijele utakmice ostali nesavladani.

Točnije, Kahlina samo jednom dok je trener bio Dambrauskas i osvojio 29 bodova u 14 utakmica, a Banić osam puta pod Oreščaninom, koji je u 22 utakmice prikupio 30 bodova i završio peti...